Նախագահը միջազգային պայմանագրերը կհաստատի, կկասեցնի կամ կդադարեցնի միայն կառավարության առաջարկի հիման վրա
Նախագահը միջազգային պայմանագրերը կհաստատի, կկասեցնի կամ կդադարեցնի
միայն կառավարության առաջարկի հիման վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի նախագահն այսուհետև միջազգային պայմանագրերը կկարողանա հաստատել, կասեցնել կամ դադարեցնել միայն կառավարության առաջարկի հիման վրա:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխությունների նախագիծը: Օրենքի նախագծին կողմ քվեարկեց 87, դեմ՝ 9 պատգամավոր:
Օրենքի ընդունումը պայմանավորված է սահմանադրական փոփոխություններով և ունի երկու հիմնական ուղղվածություն: Առաջին ուղղվածությունը հենց համապատասխանեցումն է Սահմանադրությանը, երկրորդը՝ միջազգային իրավապայմանագրային հարաբերություններում ձեռք բերած փորձի հիման վրա կնքման ընթացակարգերի բարելավումն է:
Ազգային ժողովի կողմից ընդունված միջազգային պայմանագրի վավերացումը, կասեցումը և չեղյալ հայտարարումն այսուհետև լինելու է օրենքով, իսկ նախկինում դա տեղի էր ունենում Ազգային ժողովի որոշմամբ: Նախագահի կողմից միջազգային պայմանագրի հաստատումը, կասեցումը կամ դադարեցումը կարող է լինել միայն կառավարության առաջարկի հիման վրա:
Սահմանվել է կարգավորում վերպետական միջազգային կազմակերպություններին հանրաքվեի միջոցով Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքի փոփոխությանը վերաբերող միջազգային պայմանագրերի կնքման, վավերացման, փոփոխման, կասեցման համար:

President to approve, cancel or terminate international agreements based on government’s proposal: Parliament adopts bill
President to approve, cancel or terminate international agreements based on government’s
proposal: Parliament adopts bill
YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. The Armenian President will be able to approve, cancel or terminate the international agreements based on the government’s proposal, Armenpress reports.
The Parliament adopted the bill on making changes in the Law on International Agreements. 87 MPs voted in favor of the bill, while 9 voted against.
The adoption of the law is linked with the Constitutional changes and has two main directions. The first direction is to make it in accordance with the Constitution, and the second one is to improve signing procedures based on the experience reached at international legal-contractual relations.
The ratification, termination and cancellation of an international agreement adopted by the Parliament will be by law, but previously this process was taking place by the Parliament’s decision. Approval, cancellation or termination of an international agreement by the President can only take place based on the government’s proposal.