ԱՄՆ պետդեպը հերքել է Թուրքիայի նախագահի խոսնակի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտը հերքել է Թուրքիայի նախագահականից արված հայտարարությունն այն մասին, թե Սիրիայի Մանբիջ քաղաքի շուրջ թուրքական և ամերիկյան կողմերը եկել են համաձայնության: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Հիզեր Նոյերթը խոսել է լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը մարտի 20-ին հայտարարություն էր ասել այն մասին, թե ԱՄՆ հետ համաձայնության են եկել ամերիկյան զորքերի՝ Մանբիջից հետ քաշվելու հարցում և այժմ սպասում են դրա իրականացմանը:
Այս հայտարարության մասին հարցին ի պատասխան Նոյերթն ասել է. «Դա շատ զվարճալի է, քանի որ այդ մասին որևէ համաձայնություն չի եղել»:
Ավելի վաղ այս մասին հայտարարություն էր արել ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը՝ ասելով, որ իրենք հետ չեն քաշվելու Մանբիջից:

YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. The US State Department denied the statement of the Turkish presidential spokesperson according to which the US and Turkey have reached an agreement over the Syrian city of Manbij, Department Spokesperson Heather Nauert said at a press briefing, Armenpress reports.
The Turkish presidential spokesperson Ibrahim Kalin on March 20 announced that Turkey reached an agreement with the US on the withdrawal of US troops from Manbij and now waits for the launch of this process.
In response to this statement, the State Department Spokesperson said: “Well, that’s funny, because no agreement has been reached”.
Earlier the US Department of Defense issued a statement on this matter stating that they will not be withdrawn from Manbij.