Խոսքի արվեստը միշտ էլ առաջնային է. նշվում է պոեզիայի միջազգային օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 21, ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արվեստի բարձրագույն տեսակներից մեկը` պոեզիան, մարդկային հույզերի, ապրումների, երևակայության թռիչքների հարուստ ու ներդաշնակ աշխարհ է:
1999 թվականին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 30-րդ վեհաժողովում որոշում ընդունվեց մարտի 21-ը նշել որպես պոեզիայի միջազգային օր:
Որոշման մեջ նշվում է, որ պոեզիան կարող է պատասխան տալ ժամանակակից մարդու առջև ծառացած ամենասուր և ամենախոր հոգևոր խնդիրներին, սակայն դրա համար անհրաժեշտ է պոեզիայի վրա բևեռել հասարակության հնարավորին չափ լայն շերտերի ուշադրությունը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում բանաստեղծ Հուսիկ Արան նշեց, որ լավ բանաստեղծություններ հաճախ չէ, որ գրվում են, սակայն երբեմն ծնվում են այնպիսի տողեր, որոնք իսկապես մարդու հոգու, սրտի հետ են խոսում: «Եթե մարդիկ ընթերցում են բանաստեղծություններ, սիրում են, այսօր նաև համացանցի միջոցով տարածում են դրանք, ուրեմն պոեզիան պատասխանում է նրանց մի շարք հարցերի և խնդիրների»,-ընդգծեց բանաստեղծը:
Նրա խոսքով` բանաստեղծությունը, առհասարակ գեղարվեստական  խոսքը կարող է մեծ դերակատարություն ունենալ: Նրա համոզմամբ` խոսքի արվեստը միշտ էլ առաջնային է, պարզապես համապատասխան միջավայր պետք է ստեղծվի դրա զարգացման համար:
Հուսիկ Արան հավելեց, որ կա գեղեցկության օր, երջանկության օր, այլ օրեր և հաճելի է, որ չի անտեսվել պոեզիան:
Երիտասարդ բանաստեղծ Արմեն Սարգսյանն ասաց, որ դժվար է այսօր բանաստեղծության համար որևէ գործառույթ առանձնացնել: «Նախկինում, երբ տեղեկատվության փոխանցման աղբյուրը միայն գիրքն էր, գրականության ուսերին դնում էին դաստիարակության, աշխարհաճանաչողության, կրթական ծանր պարտականություններ: Բայց այս ամենը պոեզիայի կամ գրականության գերնպատակը չէ: Ինձ համար գիրքը ընկեր է, ով զրուցում է քեզ հետ, բանաստեղծությունն էլ հեղինակի ապրելակերպի փնտրտուքն է այն իրականությունում, որտեղ ստեղծվել է»,-ընդգծեց պոետը:
Պոեզիայի միջազգային օրն առաջին անգամ նշվել է Փարիզում, որտեղ գտնվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանը: Այս օրը հնարավորություն է ընձեռում փոքր հրատարակչություններին բարձրաձայնել իրենց մասին, քանի որ նաև նրանց ջանքերով են ընթերցողին հասնում ժամանակակից պոետների գործերը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կոչ է անում այս օրը զանգվածային լրատվամիջոցներում տարփողել պոեզիան՝ որպես ժամանակակից արվեստ, որը բաց է մարդկանց համար:

Today is World Poetry Day
YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. Poetry – one of the highest forms of arts – is a world of human emotions, a harmonious world of imagination, feelings and creativity.
In 1999, UNESCO declared March 21 to be World Poetry Day.
“If people are reading poems and are today also spreading them online, then poetry is answering some of their questions and issues”, Poet Husik Ara told ARMENPRESS .
Ara says poetry can have a great role. According to him, the art of speech is always priority, it is simply required to create an appropriate environment for its development.
“For me the book is a friend who talks to you, and the poem is the search of the author’s lifestyle in the reality where it was created”, he said.
Poetry reaffirms our common humanity by revealing to us that individuals, everywhere in the world, share the same questions and feelings. Poetry is the mainstay of oral tradition and, over centuries, can communicate the innermost values of diverse cultures.
In celebrating World Poetry Day, March 21, UNESCO recognizes the unique ability of poetry to capture the creative spirit of the human mind.
A decision to proclaim 21 March as World Poetry Day was adopted during UNESCO’s 30th session held in Paris in 1999.
One of the main objectives of the Day is to support linguistic diversity through poetic expression and to offer endangered languages the opportunity to be heard within their communities.
The observance of World Poetry Day is also meant to encourage a return to the oral tradition of poetry recitals, to promote the teaching of poetry, to restore a dialogue between poetry and the other arts such as theatre, dance, music and painting, and to support small publishers and create an attractive image of poetry in the media, so that the art of poetry will no longer be considered an outdated form of art, but one which enables society as a whole to regain and assert its identity.