ԵՄ-ում ապաստան ստանալու խնդրագրերի թիվը մեկ տարում կրկնակի պակասել Է
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունում ապաստան ստանալու խնդրագրերի թիվն անցյալ տարի 50 տոկոսով նվազել Է նախորդ տարվա համեմատությամբ: Այդ մասին, ինչպես հայտնել Է ՌԻԱ Նովոստին, ասված Է ներքին գործերի, միգրացիայի եւ քաղաքացիության հարցերով եվրակոմիսար Դիմիտրոս Ավրամոպուլոսի Twitter-ում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«ԵՄ-ում միգրացիայի կառավարմանն ուղղված մեր ընդհանուր ջանքերը պտուղներ են տալիս: Ապաստան տրամադրելու խնդրագրերի թիվը 2017 թվականին 50 տոկոսով պակասել Է 2016 թվականի համեմատությամբ եւ գտնվում Է 2014 թվականի համապատասխան ժամանակաշրջանի մակարդակի վրա: Այլ խոսքով՝ մենք գտնվում ենք նախաճգնաժամային մակարդակի վրա»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Եվրոստատի հաղորդագրության համաձայն, անցյալ տարվա ընթացքում Եվրամիության երկրներում ապաստան ստանալու մոտավորապես 650 հազար խնդրագիր Է ներկայացվել այն անձանցից, որոնք առաջին անգամ են դիմում նման հայցով այն դեպքում, երբ 2016 թվականին նրանց թիվը կազմում Էր ավելի քան 1,2 միլիոն: Խնդրագրերի բարձրակետը գրանցվել Է 2015 եւ 2016 թվականներին, նշում Է Եվրոստատը:

Число запросов на получение убежища в ЕС за год упало вдвое
Число запросов на получение убежища в Евросоюзе упало в прошлом году на 50% по сравнению с предыдущим годом, говорится в Twitter еврокомиссара по внутренним делам, миграции и гражданству Димитроса Аврамопулоса, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Наши общие усилия по управлению миграцией в ЕС приносят плоды. Число заявок на предоставление убежища в 2017 году упало на 50% по сравнению с 2016 годом и (находится на – ред.) аналогичном 2014 году уровне. Другими словам, мы находимся на докризисном уровне", — говорится в сообщении.
Согласно сообщению Евростата, за прошлый год было подано порядка 650 тысяч запросов на получение убежища в странах Евросоюза от тех, кто впервые обращается с подобным запросом, тогда как в 2016 году их число составляло более 1,2 миллиона. Пик запросов приходился на 2015 и 2016 годы, отмечает Евростат.