Յուրաքանչյուր հակամարտություն կարելի է կարգավորել. Նարինե Աբգարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20, ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարելի է կարգավորել, սակայն դրա համար ժամանակ է հարկավոր: Այդպես է կարծում հայկական ծագում ունեցող ռուսագիր գրող Նարինե Աբգարյանը:
«Յուրաքանչյուր հակամարտություն կարելի է կարգավորել: Այդ շրջանը բավականին անհանգիստ է. այնտեղ շատ են դերակատարները, տարբեր են հետաքրքրությունները: Շատ կցանկանայի հուսալ, որ ամեն ինչ լավ կավարտվի, բայց, կարծում եմ, այդ հակամարտությունը դեռ երկար կտևի»,-նշել է գրողը «ՌԻԱ Նովոստիի» հետ հարցազրույցում:
«Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստիին»,  հաղորդում է, որ Ղարաբաղյան պատերազմի ականատես գրողը 2018  թվականին հրատարակել է «Շարունակել ապրել» պատմվածքների ժողովածուն, որում ներառվել են վերոնշյալ հակամարտությանն անդրադարձող երեսուն պատմվածք:
«Ցանկանում էի պատմություն գրել մարդկանց մասին, ովքեր վերապրել են այդ պատերազմը: Բերդում (Նարինե Աբգարյանի հարազատ քաղաքը) տեսնում եմ մարդկանց, ովքեր ողջ են մնացել, ովքեր մնացել են: Իրականում նրանք կոտրված մարդիկ են: Ցանկանում էի հենց նրանց մասին գրել»,-շեշտել է Աբգարյանը:

Любой конфликт можно решить: писательница Абгарян о Нагорном Карабахе
Карабахский конфликт можно решить, однако для этого потребуется время, считает российская писательница армянского происхождения Наринэ Абгарян.
"Любой конфликт можно решить. Этот регион очень неспокойный, там много игроков, много интересов. Очень хотелось бы надеяться, что все закончится хорошо, но, к сожалению, я думаю, этот конфликт будет еще долго тлеть", – как передает Арменпресс, рассказала она в интервью РИА новости.
Писательница, ставшая свидетельницей Карабахской войны, в январе 2018 года выпустила сборник рассказов "Дальше жить", включающий в себя 30 рассказов об этом конфликте.
"Я хотела написать историю о людях, которые пережили эту войну. В Берде (родной город Наринэ Абгарян – прим. ред.) я вижу тех, кто выжил, кто остался – это, по сути, искалеченные люди. Мне хотелось написать именно о них", – отметила Абгарян.