Հայաստանի նպատակը ոչ թե Ադրբեջանին ԵԽ-ից հանելն է, այլ եվրոպական արժեքներին մոտեցնելը. Կոստանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հասարակական գործիչ Իլգար Մամադովին ազատ արձակելու վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումը Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից չկատարելն անընդունելի է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` մարտի 20-ին լրագրողների հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ Գևորգ Կոստանյանը:
«Հասարակական գործիչ Իլգար Մամադովին ազատ արձակելու վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումը չիրագործելու հետ կապված Հայաստանի պատվիրակությունը նախարարների կոմիտեում առաջարկել էր, որպեսզի քննարկման դրվի Եվրոպայի Խորհրդի կազմից Ադրբեջանը հանելու հարցը: Վճիռը չկատարելն անընդունելի է , որովհետև դա նշանակում է հարգանք չունենալ տվյալ անձի իրավունքների նկատմամբ, հարգանք չունենալ Եվրոպական արժեքների և ժողովրդավարության նկատմամբ»,- ասաց Կոստանյանը:
Նրա խոսքով` Հայաստանն Ադրբեջանին ԵԽ-ից հեռացնելու նպատակ չունի , այլ  նման եղանակով ցանկություն ունի  Ադրբեջանին մոտեցնել դեպի եվրոպական արժեքներին, որի կրողը նաև Հայաստան է:
«Հայաստանին ձեռնտու չի լինի, որ Ադրբեջանը դուրս գա  Եվրոպայի խորհրդի կազմից, որովհետև երբ այդ երկրիը դուրս եկավ ԵԽ-ից կնշանակի, որ Հայաստանը կունենա եվրոպական արժեքների հետ անհամատեղելի հարևան և հակառակորդ: Հետևաբար, մեր հիմնական նպատակն է  ոչ թե Ադրբեջանին հանել Եվրոպայի խորհրդի կազմից, այլև այդ եղանակով ավելի մոտեցնել դեպի եվրոպական արժեքներին, որի կրողը նաև մենք ենք» ,- ասաց Կոստանյանը:
Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն իրավական գործընթաց էր սկսել Ադրբեջանի դեմ՝ հասարակական գործիչ Իլգար Մամադովին ազատ արձակելու վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումը չիրագործելու համար:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2014թ. որոշման համաձայն՝ Մամադովին ձերբակալելու կամ մինչև դատը  նրան կալանքի տակ պահելու հիմքեր չեն եղել: Դատարանն արձանագրել է, որ այդ միջոցառումներն արվել են միայն նրա համար, որ Մամադովը քննադատել է երկրի իշխանություններին:
ՄԻԵԴ-ը 2014թ. մայիսի 24-ին կոչ է արել անհապաղ ազատ արձակել Իլգար Մամադովին, սակայն այդ որոշումից երեք տարի անց էլ նա շարունակում է կալանավորված մնալ:

Armenia’s goal is to make Azerbaijan closer to European values, rather than to remove it from CoE – Gevorg Kostanyan
Armenia’s goal is to make Azerbaijan closer to European values, rather than to remove it from
CoE – Gevorg Kostanyan
YEREVAN, MARCH 20, ARMENPRESS. The Azerbaijani authorities’ non-implementation of the decision of the European Court of Human Rights (ECHR) to release public figure Ilgar Mamadov is unacceptable, Gevorg Kostanyan – Armenia’s representative at the ECHR, told reporters on March 20, reports Armenpress.
“In connection with non-implementation of the ECHR decision to release public figure Ilgar Mamadov, Armenia’s delegation proposed at the ministers committee to discuss the issue of removing Azerbaijan from the Council of Europe. Not implementing the verdict is unacceptable as it means not showing a respect towards that person, the European values and democracy”, he said.
He said Armenia does not have a plan to remove Azerbaijan from the Council of Europe, but by this way it tries to make Azerbaijan closer to the European values the bearer of which is Armenia.
“Azerbaijan’s withdrawal from the Council of Europe will not be beneficial to Armenia since if that country is removed from the CoE, it will mean that Armenia will have a neighbor and adversary which will be incompatible with the European values. Therefore, our main goal is to make Azerbaijan closer to the European values, rather than to remove it from the CoE”, Kostanyan said.
The CoE ministerial committee launched a legal procedure against Azerbaijan in connection with not implementing the ECHR decision on releasing public figure Ilgar Mamadov.
According to the ECHR’s 2014 decision there have been no grounds to arrest Mamadov or keep him under custody until the trial. The Court stated that these actions have been made only because Mamadov criticized the Azerbaijani leadership.
On May 24, 2014 the ECHR called on to immediately release Ilgar Mamadov, but three years after this decision he still is arrested.