Հայաստանն ու Արցախը նորովի ներկայացնելով աշխարհին. Կայացավ «Մեկ անգամ Հայաստանում» պատմությունների մրցույթի մրցանակաբաշխությունը
Հայաստանն ու Արցախը նորովի ներկայացնելով աշխարհին. Կայացավ «Մեկ անգամ
Հայաստանում» պատմությունների մրցույթի մրցանակաբաշխությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մեկ անգամ Հայաստանում» ուշագրավ և իրական պատմությունների մրցույթը լրացուցիչ խթան կդառնա Հայաստանը և Արցախն աշխարհին ներկայացնելու համար: Այն թույլ է տալիս մրցույթի մասնակիցների պատմությունների միջոցով ներկայացնել Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունը, նորովի բացահայտել աշխարհում հնագույն երկրներից մեկի հայտնի ու դեռևս անհայտ կողմերը:
«Արմենիա» ավիաընկերության, «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության և ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախաձեռած մրցույթը նաև ժամանակակից լրատվությունում կհանրահռչակի տուրիզմը, կամրապնդի տուրիզմ-լրատվություն կապը:
Մարտի 19-ին կայացավ մրցույթի հաղթողներին մրցանակներ հանձնելու արարողությունը:
«Մենք նմանատիպ առաջին միջոցառումն ենք անցկացնում: Այս ծրագրում  մեզ աջակցեցին Զբոսաշրջության պետական կոմիտեն և «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը: Ի դեպ, սա «Արմենպրես»-ի հետ առաջին լուրջ համագործակցությունն էր, և հուսով եմ, որ համագործակցությունը ճիշտ ճանապարհի վրա է: Պատմությունների շարքում, մի դեպքում, Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկն էր, մյուս դեպքում՝ նա, ում հետ պատահել է դեպքը: Վերջնական ընտրություն ենք կատարել արդեն իսկ ընտրված մոտ երեք տասնյակ պատմության մեջ»,-ասաց «Արմենիա» ավիաընկերության փոխտնօրեն Գևորգ Խաչատրյանը:
Մրցույթի գլխավոր մրցանակը Երևան-Բեյրութ- Երևան, կամ Բեյրութ-Երևան-Բեյրութ ուղղություններով անվճար ավիատոմսն էր: Թե ինչու է ընտրվել հենց Բեյրութը, Խաչատրյանը պարզաբանեց՝ այդ երկրում մեծաթիվ հայեր են բնակվում: «Դա այն երկիրն է, որտեղ կարելի է շփվել այն ամենի հետ, ինչը հայկական է՝ մշակույթը, պատմությունը, եկեղեցիները, անգամ՝ առևտուրը:  Հայերը մեծ ավանդ ունեն Բեյրութում»,-ասաց Խաչատրյանն ու հույս հայտնեց, որ  ուղևորությունը ճիշտ նպատակին կծառայի հաղթողների համար:
«Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը մեծապես կարևորեց այս նախագիծը:
«Դրանով մի քանի խնդիրներ ենք կարողանում լուծել` Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչության ավելացում, տուրիզմի և լրատվության կապի ամրապնդում, տուրիզմի հանրահռչակում և ժամանակակից լրատվության մեջ լրատվական արտադրանքը սպառողների կողմից բովանդակության ստեղծում: Սա նման համագործակցության առաջին փորձն էր, և, կարծում եմ, այն բավականին հաջողված էր»,-ասաց Անանյանն ու հավելեց, որ առաջիկայում պիտի փորձեն նմանատիպ այլ ծրագրեր ևս իրականացնել, որոնք ավելի գրավիչ կդարձնեն թե զբոսաշրջությունը, թե լրագրությունը:
ՀՀ զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ  Մեխակ Ապրեսյանի խոսքով՝ մրցույթի նպատակն էր ունենալ հնարավորինս հետաքրքիր պատմություններ:
«Նաև, նպատակն էր դրանց հիման Հայաստանը, Արցախը, զբոսաշրջային արդյունքը թե ներքին, թե միջազգային շուկայի համար ավելի հետաքրքիր և դիվերսիֆիկացված արդյունքներով ներկայացնել: Եվ քանի որ դրա համար անհրաժեշտ էր կրեատիվ լուծում, որոշեցինք այդպիսի մրցույթ հայտարարել»,-ասաց նա:
Ապրեսյանի կարծիքով՝ մրցույթը հասավ իր նպատակին, հնչեցին բավականին հետաքրքիր մտքեր: Եվ առաջիկայում, օգտագործելով այդ պատմությունները, միգուցե ֆիլմ կամ պարզապես տեսանյութ պատրաստեն:
«Մեկ անգամ Հայաստանում» մրցույթի երկու հաղթողներ Նանե Հայրապետյանն ու Մերի Զոհրաբյանը ստացան Երևան-Բեյրութ- Երևան կամ Բեյրութ-Երևան-Բեյրութ ուղղություններով ավիատոմսեր: Ուղևորության 50 տոկոսանոց զեղչի քարտեր ստացան նաև Աննա Գևորգյանը, Գայանե Սարգսյանը,  Լիանա Եղիազարյանը և Մհեր Տեր-Թադևոսյանը:
«Վաղուց էի պլանավորում այցելել Բեյրութ, և ամեն անգամ ինչ-ինչ հանգամանքներով չէր ստացվում: Երբ կարդացի մրցույթի մասին և տեսա, որ մրցանակն ուղևորություն է դեպի Բեյրութ, որոշեցի, որ անպայման պետք է գրեմ: Սակայն  մինչ մրցույթի ավարտի նախավերջին օրը չէի կողմնորոշվում, թե ինչ կարելի է գրել: Քույրս տվեց մտահղացումը: Եվ գրեցի պատմություն մեր գյուղի և Տաթևի մասին: Ներկայացրել եմ գյուղի ավտոբուսը, որտեղ ես էի, իմ ընտանիքը, գյուղի ժողովուրդը և ֆրանսիացի զբոսաշրջիկներ»,-ասաց մրցույթի հաղթող Նանե Հայրապետյանը:
Մյուս հաղթող Մերի Զոհրաբյանի խոսքով`որոշել է մասնակցել, քանի որ և գիտական շրջանակում, և տուրիզմի ոլորտում առնչվել է սփյուռքահայերի հետ և անընդհատ փորձել է հասկանալ, թե հայրենադարձությունն ինչու չի ստացվում:
«Այդ մտահոգությունների շրջանում սկսեցի ուսումնասիրություններ կատարել և շփվել արտերկրի հայերի հետ: Եվ հասկացա`մենք Հայաստանից, նրանք՝ այնտեղից կարող ենք ընդհանուր մի բան ստեղծել: Իմ պատմության առանցքն այն էր, որ պետք է ուժեղ զգալ և չկենտրոնանալ թուլությունների և անցյալի վրա: Անցյալը պետք է հիշել, կարևորել, սակայն չմնալ այդ կետում»,-նշեց նա:
Մրցույթի շրջանակում դեպի Բեյրութ գնալու զեղչի քարտ ստացած Լիանա Եղիազարյանը նշեց` իր պատմությունը ոչ միայն իր, այլ բոլորի ասելիքն էր: «Մի գողտրիկ վայրում՝ լեռան մեջ գտնվող հիասքանչ եկեղեցու մասին եմ գրել: Եթե չիմանաս դրա տեղը կամ դրա մասին հուշող ցուցանակները չլինեն, կանցնես դրա կողքով և անգամ չես էլ գուշակի, որ այդ լեռան մեջ մի հսկա եկեղեցական չքնաղ համալիր կա: Իմ պատմությունը պարզապես հորդոր և հրավեր է բոլորին՝ գնալ և Մարտիրոս գյուղում տեսնել այդ վիմափորը»,-նշեց նա:
Մրցույթը մեկնարկել էր 2017 թվականի դեկտեմբերի 21-ին: Ստացվել էին մի քանի տասնյակ պատմություններ: Պատմությունների միջոցով նորովի էր ներկայացվում Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունը, բացահայտվում աշխարհում հնագույն երկրներից մեկի հայտնի ու դեռևս անհայտ կողմերը:

Presenting Armenia and Artsakh to world in new way: Awarding ceremony of “Once in Armenia” competition of stories held in Yerevan
Presenting Armenia and Artsakh to world in new way: Awarding ceremony of “Once in Armenia”
competition of stories held in Yerevan
YEREVAN, MARCH 20, ARMENPRESS. “Once in Armenia” competition of unique and real stories will be an additional impetus to present Armenia and Artsakh to the world. It enables to present Armenia’s tourism attractiveness, disclose famous and still unknown sides of one of the ancient countries of the world.
The competition has been initiated by Armenia Airlines, ARMENPRESS state news agency and the State Tourism Committee of the Ministry of Economic Development and Investments. It will popularize tourism in the contemporary media and will strengthen tourism-media link.
The ceremony of awarding the winners of the competition was held on March 19 in Yerevan.
“We are holding such event for the first time. The State Tourism Committee and ARMENPRESS state news agency assisted us in this project. This was the first serious cooperation with ARMENPRESS, and I hope the cooperation is on the right path. Among the series of stories in one case was the tourist who visited Armenia, and in the other one was the person with whom the story happened. We made the final selection from the already selected nearly three dozens of stories”, Gevorg Khachatryan, Armenia Airlines’ Deputy Director, said.
The main prize of the competition was a free air ticket en route Yerevan-Beirut-Yerevan or Beirut-Yerevan-Beirut. Khachatryan said Beirut was chosen as many Armenians live there. “It is the country where one can communicate with what is Armenain – culture, history, churches, even trade. Armenians have a great contribution in Beirut”, he said and expressed hope that the trip will serve the right purpose for the winners.
Aram Ananyan – Director of ARMENPRESS state news agency, attached great importance to this project.
“By this project we solve several issues – increasing Armenia’s tourist attractiveness, strengthening tourism-media ties, popularizing tourism and creating content of media production by consumers in contemporary media. This was the first attempt of such cooperation, and I think it was quite successful”, Aram Ananyan said, adding that they will try to implement similar projects in the future which will make both tourism and journalism more attractive.
Mekhak Apresyan – First Vice President of the State Tourism Committee, said the competition aimed at having as much interesting stories as possible. “It also aimed at presenting Armenia, Artsakh, tourism result with more interesting and diversified results to both the domestic and international market based on these stories. And as this required a creative solution, we made a decision to announce such competition”, he said.
Apresyan said the competition reached its goal, quite interesting opinions were voiced. And maybe in the future a film or just a video will be made by using these stories.
Nane Hayrapetyan and Meri Zohrabyan – the two winners of “Once in Armenia” competition, received air tickets en route Yerevan-Beirut-Yerevan or Beirut-Yerevan-Beirut. Anna Gevorgyan, Gayane Sargsyan, Liana Yeghiazaryan and Mher Ter-Tadevosyan received 50% discount cards for the trip.
“I was planning long to visit Beirut, and every time it didn’t happen for some reasons. When I read about the competition that the award is a trip to Beirut, I decided to apply. But until the last day of the deadline of the competition I couldn’t decide what to write. My sister gave the idea. And I wrote a story about our village and Tatev. I presented the village bus where I was, as well as my family, the people of the village and French tourists”, Nane Hayrapetyan said.
Next winner Meri Zohrabyan said she decided to participate in the competition as she dealt with Diaspora-Armenians both in the scientific circle and in tourism field and she always tried to understand why repatriation didn’t work. “Given these concerns I started research and communicated with Armenians abroad. And I understood that we from Armenia, and they from abroad, can create something common. My story focused on the idea that one should feel strong and not concentrate on weaknesses and the past. We should remember the past, attach importance to it, but not to stay on that point”, she said.
Liana Yeghiazaryan stated that her story was about a beautiful church located in the mountain. She said her story is just a call and invitation to everyone to go to see that church in Martiros village.