Հայաստանում ԵՄ-ի հետ համաձայնագրի վավերացումից հետո Լեհաստանն արագացված ընթացակարգով կվավերացնի այն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանը կփորձի հնարավորինս արագացված ընթացակարգով վավերացնել Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը, երբ այն կվավերացնի Հայաստանի խորհրդարանը: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Լեհաստանի Սենատի արտաքին հարաբերությունների և ԵՄ-ի հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահ Մարեկ Ռոցկին:
«Մեր քննարկումների արդյունքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ  Հայաստանի կողմից փաստաթուղթը վավերացնելուց հետո Լեհաստանը հնարավորինս արագացված ընթացակարգով կփորձի վավերացնել այն, ինչպես նաև կմիջնորդի, որպեսզի այդ գործընթացն արագացվի նաև ԵՄ անդամ երկրներում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց Ռոցկին:
Նա հավելեց, որ, հաշվի առնելով Լեհաստանի փորձը, այդ գործընթացը երկարատև կլինի, սակայն շեշտեց, որ դրականն ու հուսադրողն այն է, որ սկսվելու են կոնկրետ գործողություններ փոքր քայլերով:

Poland to ratify CEPA with accelerated procedure after it is ratified by Armenia
YEREVAN, MARCH 19, ARMENPRESS. Poland will try to ratify the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) with an accelerated procedure when it is ratified by the Armenian Parliament, Marek Rocki - chairman of the Foreign and European Union Affairs Committee of the Polish Senate, told reporters in the Armenian Parliament, reports Armenpress.
“As a result of our discussions an agreement was reached according to which Poland will try to ratify the document with an accelerated procedure after it is ratified by Armenia, as well as will take steps for that process to be accelerated in the EU member states”, Marek Rocki said.
The official said taking into account Poland’s experience, this process will last long, but stated that the positive fact is that concrete actions with small steps will begin.