Լեհաստանը կփորձի հնարավորինս արագ ժամկետում ապահովել ՀՀ քաղաքացիների ազատ մուտքը ԵՄ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանի Սենատի արտաքին հարաբերությունների և ԵՄ-ի հետ կապերի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Մարեկ Ռոցկին դժվարանում է ժամկետներ նշել, թե երբ կմեկնարկեն Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ վիզային ռեժիմի ազատականացման քաղաքական բանակցությունները, սակայն հավաստիացնում է, որ ամեն ինչ անելու են Եվրամիություն ՀՀ քաղաքացիների ազատ մուտքը հնարավորինս սեղմ ժամկետներում ապահովելու համար:
Մարեկ Ռոցկին նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ հանդիպմանը: «Հստակ ժամկետներ չեմ կարող նշել, սակայն մենք պարտավորվել ենք սկսել քննարկել այդ հարցը մեր առաջնային օրակարգում: Կփորձենք հնարավորինս արագ ժամկետներում Հայաստանի քաղաքացիների ազատ մուտքն ապահովել Եվրոպական Միության տարածք»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Ռոցկին:
Նա հավելեց, որ ՀՀ-ի համար ԵՄ վիզաների ազատականացման հարցը եղել է Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի հետ համատեղ նիստի օրակարգի առաջնային հարցերից մեկը:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ նիստի ընթացքում լեհական պատվիրակության անդամները բարձրաձայնել են, որ Հայաստանը կարող է Լեհաստանը դիտարկել որպես ԵՄ-ում հայկական շահերի դեսպան:

Poland will try to ensure free entry of Armenian citizens to EU as soon as possible
YEREVAN, MARCH 19, ARMENPRESS. Marek Rocki, chairman of the Foreign and European Union affairs Committee of the Polish Senate (upper house of the parliament) cannot mention exact dates when the political talks on EU visa liberalization for Armenian citizens will launch, but he assures that they will do everything to ensure the free entry of Armenian citizens to the EU as soon as possible, Armenpress reports.
“I cannot say exact dates, but we have obliged to start discussing this issue in our priority agenda. We will try within a short period of time to ensure the free entry of Armenian citizens to the territory of the European Union”, he told reporters in the Armenian Parliament.
The Polish official stated that this issue has been one of the most important issues of the agenda of the joint session with the Armenian parliamentary standing committee on foreign affairs.
Chairman of the Armenian parliamentary standing committee on foreign affairs Armen Ashotyan said during the session the Polish delegation members stated that Armenia can consider Poland as ambassador of Armenian interests in the EU.