ԱՄՆ-ի Oak Hill ռազմանավը ժամանել Է Բաթումի նավահանգիստ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի Վեցերորդ օպերատիվ նավատորմի Oak Hill դեսանտային նավը ժամանել Է Բաթումի նավահանգիստ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Աջարիայի կառավարության վարչակազմի մամուլի ծառայությունը:
Oak Hill-ը նախկինում երբեք չի մտել Վրաստանի տարածքային ջրեր: Սպասվում Է, որ առաջիկա օրերին ամերիկյան ռազմանավը կժամանի սեւծովյան տարածաշրջանի եւս մի քանի նավահանգիստ եւ կմասնակցի դաշնակիցների ու ու գործընկեր երկրների նավատորմերի հետ ԱՄՆ-ի երկկողմ զորավարժություններին: ԱՄՆ-ի Oak Hill-ի հրամանատարը Ֆիլիպ Նայթն Է: Նավի անձնակազն ունի 400 անդամ եւ 22 սպա: Ռազմանավը Բաթումից կմեկնի մարտի 20-ին:

Корабль военно-морских сил США Oak Hill прибыл в порт Батуми
Десантный корабль Шестого оперативного флота военно-морских сил США Oak Hill (LSD 51) прибыл в порт Батуми, как передает Арменпресс, об этом  сообщает пресс-служба администрации правительства Аджарии. Oak Hill никогда прежде не заходил в территориальные воды Грузии.
Ожидается, что в ближайшее время американский корабль посетит еще несколько портов в черноморском регионе и будет задействован в двусторонних учениях США с союзниками и флотами стран-партнеров. Цель этих мероприятий – укрепление безопасности и стабильности в Черноморском регионе, усиление готовности и военно-морских возможностей стран-членов и союзников по НАТО.
Капитан Oak Hill – Филипп Найт. В экипаж корабля входит 22 офицера и 400 человек персонала. Судно покинет Батуми 20 марта.