Թուրքիայի ԶՈՒ գլխավոր շտաբը հայտարարել է գրավված Աֆրինն ականազերծելու մտադրության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի զինված ուժերն անցկացնում են Սիրիայի Աֆրին քաղաքում ականների և պայթուցիկ սարքավորումների վնասազերծման  գործողություն։ Այդ մասին ասվում է Թուրքիայի ԶՈՒ գլխավոր շտաբի տարածած հայտարարության մեջ։
«Աֆրին քաղաքը հսկողության տակ է առնվել։ Շարունակվում են ականների և ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերի որոնման և վնասազերծման աշխատանքները»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, Աֆրին քաղաքի գրավման մասի ավելի վաղ մարտի 18-ին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը։
Թուրքիայի ԶՈՒ գլխավոր շտաբը հունվարի 20-ին հայտարարել է Աֆրինում «Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ուժեր» և «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցության ջոկատների դեմ «Ձիթենու ճյուղ» գործողության սկսզբի մասին։ Աֆրինում բնակվում է շուրջ 1.5 մլն սիրիացի քրդեր։ Անկարան այդ կազմակերպություններն ահաբեկչական է համարում։

В Генштабе ВС Турции заявили, что разминируют подконтрольный им Африн
Вооруженные силы Турции проводят операцию по обезвреживанию мин и взрывных устройств в городе Африн, контроль над которым был установлен утром в воскресенье. Об этом говорится в распространенном в воскресенье заявлении турецкого Генштаба.
"Город Африн был взят под контроль. Продолжаются работы по поиску и обезвреживанию мин и самодельных взрывных устройств", - говорится в сообщении.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, о взятии города Африн ранее сегодня объявил президент Турции Тайип Эрдоган.
Генштаб ВС Турции объявил 20 января о начале операции "Оливковая ветвь" против курдских формирований из отрядов "Сил народной самообороны" (СНС) и партии "Демократический союз" в районе Африн, где проживают около 1,5 млн сирийских курдов. Эти организации Анкара считает террористическими.