Հայաստանը միջազգային զբոսաշրջային հարթակում դիրքավորվում է որպես գինու բնօրրան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ակտիվ ներգրավված է Մետաքսի ճանապարհին գինու երթուղիների մշակման ծրագրում, որը միավորում է Չինաստանից Իսպանիա տարբեր երկրների, որոնք պատմականորեն եղել են այդ ուղու վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` լրագրողների հետ հանդիպմանը Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը նշեց, որ դեռևս նախորդ տարի Մետաքսի ճանապարհի երկրների նախարարական հանդիպմանն առաջարկել են գլխավորել գինու երթուղիների ծրագրի աշխատանքային խումբը, որը հավանության է արժանացել: «Սա շատ կարևոր նախաձեռնություն է նաև Հայաստանի զբոսաշրջությունը զարգացնելու առումով, որովհետև մենք այսօր շատ կարևորում ենք միջտարածաշրջանային զբոսաշրջության զարգացումը, բացի այդ` ցանկանում ենք դիրքավորել Հայաստանը որպես երկիր, որը գինու օրրանն է, գինու հայրենիքը»,-նշեց Զարմինե Զեյթունցյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ ծրագրի շուրջ աշխատում են Սմիթսոնյան ինստիտուտի հետ: Ներկայում մշակված հայեցակարգը ուղարկում են մասնակից երկրների զբոսաշրջության նախարարություններին, որից հետո ծրագրին մասնակցելու պատրաստակամ երկրների հետ աշխատելու են գինու երթուղիների մշակման ռազմավարության ստեղծման ու ֆոնդահայթայթման ուղղությամբ: «Այս պահին հայեցակարգային փուլում է ծրագիրը, նկարագրված է ընդհանուր պատկերը, թե ամեն երկիր ինչ դեր կարող է ունենալ գինու զբոսաշրջության զարգացման գործում: Բայց պետք է նկատել, որ գինու երթուղի ասելով` միայն գինու գործարաններ այցը չէ, քանի որ ցանկացած երթուղի` լինի արկածային, էկո, ագրո, իր մեջ ներառում է մի քանի մեծ բաղադրիչ, որպեսզի դառնա զբոսաշրջային արդյունք: Գինու երթուղին երկրի մշակույթի և պատմության հետ ծանոթությունն է»,-հավելեց պաշտոնյան: Նրա խոսքով` այս իմաստով կարևոր է հասկանալ, թե համայնքներն ինչ դերակատարություն կարող են ունենալ այդ գործում:
Մետաքսի ճանապարհի երկրների նախարարական 8-րդ հանդիպումը կայացել է Բեռլինում մարտի 7-ին` «ITB Berlin 2018» ամենամյա միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսի շրջանակում:

Armenia is positioned on international tourism platform as cradle of wine
YEREVAN, MARCH 17, ARMENPRESS. Armenia is actively involved in the development of wine routes of the Silk Road that links different country from China to Spain that were historically part of the ancient Silk Road. ARMENPRESS reports Chairperson of the State Tourism Committee of Armenia Zarmine Zeytuntsyan told the reporters that still last year they suggested during the ministerial meeting of the countries of the Silk Road to run the working group engaged in the development of wine routes which was approved. “This is a very important initiative also for developing Armenia’s tourism, because we attach great importance to the development of inter-regional tourism, and besides we want to position Armenia as a country that is the cradle of wine, the fatherland of wine”, she said.
Zarmine Zeytuntsyan informed that they cooperate with the Smithsonian Institution. “I would like to note that saying “wine routes” we do not mean just visiting wine factories, since any route, be it adventure, eco or agro also includes some other major components to make a touristic product. A wine route is the familiarization with the culture and history of a country”, she said, adding that the communities also should be active.
The 8th ministerial meeting of the Silk Road participant countries took place in Berlin on March 7 in the sidelines of the annual international tourism exhibition “ITB Berlin 2018”.