Հայաստանը միջազգային զբոսաշրջային հարթակում դիրքավորվում է որպես գինու բնօրրան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ակտիվ ներգրավված է Մետաքսի ճանապարհին գինու երթուղիների մշակման ծրագրում, որը միավորում է Չինաստանից Իսպանիա տարբեր երկրների, որոնք պատմականորեն եղել են այդ ուղու վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` լրագրողների հետ հանդիպմանը Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը նշեց, որ դեռևս նախորդ տարի Մետաքսի ճանապարհի երկրների նախարարական հանդիպմանն առաջարկել են գլխավորել գինու երթուղիների ծրագրի աշխատանքային խումբը, որը հավանության է արժանացել: «Սա շատ կարևոր նախաձեռնություն է նաև Հայաստանի զբոսաշրջությունը զարգացնելու առումով, որովհետև մենք այսօր շատ կարևորում ենք միջտարածաշրջանային զբոսաշրջության զարգացումը, բացի այդ` ցանկանում ենք դիրքավորել Հայաստանը որպես երկիր, որը գինու օրրանն է, գինու հայրենիքը»,-նշեց Զարմինե Զեյթունցյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ ծրագրի շուրջ աշխատում են Սմիթսոնյան ինստիտուտի հետ: Ներկայում մշակված հայեցակարգը ուղարկում են մասնակից երկրների զբոսաշրջության նախարարություններին, որից հետո ծրագրին մասնակցելու պատրաստակամ երկրների հետ աշխատելու են գինու երթուղիների մշակման ռազմավարության ստեղծման ու ֆոնդահայթայթման ուղղությամբ: «Այս պահին հայեցակարգային փուլում է ծրագիրը, նկարագրված է ընդհանուր պատկերը, թե ամեն երկիր ինչ դեր կարող է ունենալ գինու զբոսաշրջության զարգացման գործում: Բայց պետք է նկատել, որ գինու երթուղի ասելով` միայն գինու գործարաններ այցը չէ, քանի որ ցանկացած երթուղի` լինի արկածային, էկո, ագրո, իր մեջ ներառում է մի քանի մեծ բաղադրիչ, որպեսզի դառնա զբոսաշրջային արդյունք: Գինու երթուղին երկրի մշակույթի և պատմության հետ ծանոթությունն է»,-հավելեց պաշտոնյան: Նրա խոսքով` այս իմաստով կարևոր է հասկանալ, թե համայնքներն ինչ դերակատարություն կարող են ունենալ այդ գործում:
Մետաքսի ճանապարհի երկրների նախարարական 8-րդ հանդիպումը կայացել է Բեռլինում մարտի 7-ին` «ITB Berlin 2018» ամենամյա միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսի շրջանակում:

Армения позиционирует себя на международном рынке как страну, которая является колыбелью вина
Армения активно участвует в программе развития винного маршрута в рамках Шелкового пути, объединяющего разные страны от Китая до Испании, которые исторически были на этом пути. Как сообщает Арменпресс, председатель Государственного комитета по туризму Армении Зармине Зейтунцян сообщила журналистам, что еще в прошлом году на министерском совещании стран Шелкового пути было предложено возглавить рабочую группу по разработке винных маршрутов, которая была утверждена.
«Это очень важная инициатива для развития туризма в Армении, потому что мы придаем большое значение развитию межрегионального туризма, и кроме того, мы хотим позиционировать Армению как страну, которая является колыбелью вина, родиной вина», - сказала она.
Зармине Зейтунцян сообщила, что ведется сотрудничество со Смитсоновским институтом. В настоящее время разработанная концепция направляется в министерства туризма стран-участниц, после чего они будут работать со странами, желающими принять участие в программе по разработке стратегии развития винных маршрутов и сбора средств.
«Я хотела бы отметить, что, говоря «винные маршруты», мы не имеем в виду посещение винных заводов, так как любой маршрут, будь то приключение, эко или агро туризм также включает в себя некоторые другие основные компоненты туристического продукта. Винный маршрут - это знакомство с культурой и историей страны», - сказала она, добавив, что общины также должны быть активными.
8 марта в Берлине состоялось 8-e министерское совещание стран-участниц Шелкового пути в рамках ежегодной международной туристической выставки «ITB Berlin 2018».