ՀՀ դեսպանը Էստոնիայի պաշտպանության փոխնախարարի հետ խոսել է ԼՂ խնդրի կարգավորման ջանքերից
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տալլին կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Էստոնիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը (նստավայրը՝ Վիլնյուս) մարտի 17-ին հանդիպեց Արևելյան գործընկերության էստոնական կենտրոնի տնօրեն, դեսպան Յան Ռեյնհոլդի հետ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրեցին թե՛ երկկողմ, և թե՛ բազմակողմ ձևաչափերում Հայաստանի և Էոստոնիայի միջև ծավալվող երկխոսության բարձր մակարդակը: Քննարկվեց համագործակցությանն առնչվող հացերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, էլեկտրոնային կառավարման, արտակարգ իրավիճակների և այլ ոլորտներում։
Առևտրատնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացման համատեքստում դեսպան Մկրտչյանն առանձնահատուկ կարևորեց միջազգային տարբեր միջոցառումների շրջանակներում հայ-էստոնական գործարար համաժողովների անցկացման անհրաժեշտությունը՝ այդ համատեքստում կարևորելով էստոնական բիզնես շրջանակների մասնակցությունը Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի շրջանակներում նախատեսվող Տնտեսական ֆորումին:
Նույն օրը տեղի ունեցավ դեսպան Մկրտչյանի և Էստոնիայի պաշտպանության նախարարի տեղակալ Քրիստյան Փրիքի հանդիպումը, որի ընթացքում կողմերն անդրադարձան «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի համագործակցությանը՝ միաժամանակ կարևորելով խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի մասնակցությունը։
Դեսպանն անդրադարձավ Անհատական Գործընկերության Գործողությունների Ծրագրի (ԱԳԳԾ) շրջանակներում Հայաստան-Էստոնիա հարաբերությունների զարգացման հնարավորություններին, քննարկվեցին Հայաստանի և Էստոնիայի պաշտպանական գերատեսչությունների միջև փոխգործակցության հեռանկարները՝ կարևորելով փոխադարձ այցելություններ կազմակերպելու անհրաժեշտությունը:
Փոխնախարարի խնդրանքով դեսպան Մկրտչյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերը և Ադրբեջանի ապակառուցողական գործելաոճը:

Посол Армении обсудил с замминистра обороны Эстонии нагорно-карабахское урегулирование
Посол Армении в Эстонии (резиденция в Вильнюсе) Тигран Мкртчян 17 марта провел встречу с директором Эстонского центра Восточного партнерства Яном Рейнхольдом.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, стороны с удовлетворением отметили двусторонний и многосторонний диалог на высоком уровне между Арменией и Эстонией. Был обсужден широкий круг вопросов сотрудничества в сферах информационных технологий, электронного управления, чрезвычайных ситуаций и других отраслях.
Посол Армении подчеркнул необходимость организации армяно-эстонских бизнес-форумов для дальнейшего развития торгово-экономических связей. В этой связи посол придал важное значение участию эстонских деловых кругов в экономическом форуме в рамках саммита Франкофонии в Ереване.
В тот же день посол Армении встретился с заместителем министра обороны Эстонии Кристианом Прикком. Стороны коснулись сотрудничества Армения-НАТО в рамках программы «Партнерство ради мира», а также придали большое значение участию Армении в миротворческих миссиях.
Посол рассказал о возможностях развития отношений между Арменией и Эстонией в рамках Плана действий индивидуального партнерства, обсудили перспективы партнерства между министерствами обороны обеих стран.
По просьбе заместителя министра посол представил усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ и Армении по исключительно мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта и деструктивное поведение Азербайджана.