Ադրբեջանի նախագահը փորձում է ինքնահաստատվել իր իսկ պատվերով գրված գովաբանական նամակների միջոցով
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի պաշտոնական կայքը հանդիսացող president.az-ում մարտի 16-ին կատարվել են մի շարք ձևավորման փոփոխություններ:
Կայքը Ադրբեջանի նախագահին նամակներ գրելու հնարավորություն է տալիս:
Կայքում տեղ են գտել Ադրբեջանի նախագահին ուղղված գովաբանական նամակներ, որոնք սկսել են տեղադրվել կայքում սկսած մարտի 7-ից:
Ադրբեջանի azadliq.info ընդդիմադիր լրատվական գործակալության փոխանցմամբ, Ալիևին ուղղված գովաբանական նամակների մեծ մասը գրվել է Ալիևի պատվերով և իր աշխատակազմի կողմից:
Գործակալության փոխանցմամբ` շատ դեպքերում նամակների բովանդակությունը կրկնվում է, և բավական է կարդալ միայն մեկը՝ ամբողջի մասին պատկերացում կազմելու համար:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ով իր թեկնածությունն առաջադրել է ապրիլի 11-ին կայանալիք արտահերթ նախագահական ընտրություններում, ակտիվորեն լծվել է ժողովրդի ձայներն իր կողմը գրավելու գործին: Քարոզչական և սեփական վարկանիշը բարձրացնելու նպատակով Բաքվի բռնապետն անգամ օգտագործում է պետական բյուջեի միջոցները՝ բարձրացնելով աշխատավարձերն ու կենսաթոշակները, ինչին տնտեսական խնդիրների պայմաններում Ադրբեջանի պետական բյուջեն պատրաստ չէ:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը փետրվարի 5-ին ստորագրել էր հրամանագիր երկրում արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ: Ադրբեջանի նախագահի արտահերթ ընտրությունները նշանակվել են 2018 թ. ապրիլի 11-ին: Միջազգային և ադրբեջանական փորձագետների պնդմամբ` արտահերթ նախագահական ընտրությունների մասին հրամանագիրը համապատասխանում է Ադրբեջանի սահմանադրությանը և ընտրական օրենսգրքին, սակայն հակասում է ընտրությունների պարբերականության սկզբունքին և ժողովրդավարական սահմանադրականությանը: Արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ որոշումը չի պարունակում փաստարկներ, որոնք կարող են հիմնավորել դրանց անցկացման քաղաքական անհրաժեշտությունը: Հրամանագիրը ստորագրվել է առանց խորհրդարանում բաց քննարկումներ անցկացնելու:

Aliyev’s staff write fake praise letters to raise approval rating of Azeri dictator ahead of election
YEREVAN, MARCH 17, ARMENPRESS. The official website of the Azeri Presidential administration, www.president.az, underwent some changes on March 16, ahead of the country’s elections, the Azerbaijani Azadliq news agency reported.
Online visitors are now enabled to write letters to the Azeri president, but the reason behind this “innovation” is rather something else. Numerous praise letters dated back since March 7 addressed to the country’s president were uploaded to the website.
According to Azadliq, most of the letters were written at the order of the president himself, and the authors of the praise letters are Aliyev’s staff members.
In many cases the content of the letters is the same.
Incumbent President Ilham Aliyev, who is running for another term in office in the upcoming April 11 elections, is actively campaigning to attract voters. The authoritarian leader of Azerbaijan is even using state budget resources to attract as many votes as possible, recently even raising public sector salaries and pensions, which is something the domestic economy cannot handle.