«Լույսի» կրթաթոշակառուները ծրագրում են ստեղծել խորհրդատվական ընկերություն «հայկական McKinsey» դառնալու հավակնություններով
«Լույսի» կրթաթոշակառուները ծրագրում են ստեղծել խորհրդատվական ընկերություն
«հայկական McKinsey» դառնալու հավակնություններով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լույս» հիմնադրամի իրավաբան ուսանողները, ովքեր նախաձեռնել են Հայաստանում տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացմանն ուղղված Irava-Tech իրավատեխնոլոգիական համաժողովը, նպատակ ունեն խորհրդատվական ընկերություն հիմնելու, որը կհավակնի լինել հայկական McKinsey կամ BCG: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հարցազրույց Irava-Tech-ի համահիմնադիր, Հարվարդի համալսարանի Իրավագիտության դպրոցի ուսանող Էդուարդ Գրիգորյանի հետ:
-Մտավոր սեփականության պաշտպանության ոլորտում հայկական նորաստեղծ տեխնոլոգիական ընկերություններն ի՞նչ խնդիրների կարող են բախվել:
-Հայաստանի կառավարությունը մեծ ջանք է գործադրում Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը խթանելու համար: Սա մի հնարավորություն է, որ ունի երկիրը. տաղանդավոր երիտասարդ սերունդ`բնական սահմանափակ ռեսուրսների պայմաններում: Կառավարությունը մասնավորի հետ մեծ աշխատանք են տանում, բայց այս փուլում խնդիրն այն է, որ կարիք կա ուժեղ իրավական ու ֆինանսական միջավայրի հիմնադրման, ինչպես ասում են, էկոհամակարգի, որպեսզի նպաստի այդ ստարտափերի շարունակական զարգացմանը: Որտեղի՞ց են հիմնականում ներդրումները գալիս այս ոլորտ`մեծամասամբ ԱՄՆ-ից և Եվրոպայից, դրսից եկող վենչուրային կապիտալի 90 տոկոսը այս երկու շուկաներից է: Բայց նոր ներդրող ներգրավելու համար մենք պետք է ունենանք ուժեղ իրավական համակարգ և Իրավաթեքի հիմքում հենց այն գաղափարն է, որ ստեղծենք մասնագետների ցանց, որը կկարողանա աջակցել այս կառուցվածքներին բարելավվել, որ օտարերկրյա ներդրողները գան Հայաստան ու օգնեն հայկական տաղանդավոր ընկերություններին զարգանալ: Մյուս կողմից մեր նպատակն է կամուրջ դառնալ Հայաստանի և արևմտյան երկրների միջև, որ հայկական ընկերությունները մուտք գործեն միջազգային շուկաներ:
-Ավելի կմանրամասնե՞ք այդ խնդիրները:
-Մենք խոսում ենք երկու հիմնական խնդրի մասին: Առաջինն իրավական բնույթի է, ինչպես օրինակ, մտավոր սեփականության պաշտպանության բուն գործընթացը: Մարդիկ շատ ժամանակ ու մեծ ջանք են գործադրում`զարգացնելով նոր տեխնոլոգիաներ, որը շատ դժվար է պաշտպանել Հայաստանում այստեղի իրավական համակարգի միջոցով: Հայաստանը ընդունել է Մտավոր սեփականության պաշտպանության օրենքը, բայց այն ամբողջությամբ չի իրականացվել և դժվար է, միջազգային ճանաչելի պատենտի գրանցումը Հայաստանում: Շատ ժամանակ հայ գյուտարարները ստիպված են լինելում ԱՄՆ-ում պաշտպանել իրենց մտավոր սեփականության իրավունքը: Մենք փորձում ենք օգնել հայ գիտնականներին ունենալ պաշտպանություն Հայաստանում, դրանից նաև Հայաստանի կառավարությունը կշահի:
Երկրորդ խնդիրը` նորարարությունների ֆինանսավորումն է: Հայաստանը փոքր երկիր է առաջ մղելու մեծ գաղափարներ, որոնք ֆինանսավորման կարիք ունեն: Այսպիսով, մենք պետք է վստահ լինենք, որ մարդիկ կարող են աջակցություն գտնել իրենց գաղափարներին:
-Այսինքն` կարծում եք, որ Հայաստանում Մտավոր սեփականության պաշտպանության օրենքը բարեփոխումների կարիք ունի:
-Այո, այդպես եմ կարծում: Իրավական ոլորտը, ինչպես մյուս ոլորտները, զարգանում են, կոնստանտ չեն, երբ նոր տեխնոլոգիաները գալիս են, դրանք մեծ մարտահրավեր են իրավական համակարգի համար: 100 տարի առաջ մենք ունեինք ձիեր, հիմա էլ չունենք ձիեր, ունենք բարձր տեխնոլոգիաներ, արհեստական ինտելեկտ, բայց օրենքները, որ ունենք, դեռ հին են և, երբեմն, ոչ պրակտիկ:
Գալով մտավոր սեփականությանը` իրոք դժվար է օրենքներ մշակողների համար հասկանալ տեխնոլոգիաները և ստեղծել իրավական համակարգ, որը կպաշտպանի մտավոր սեփականությունը, քանի որ տեխնոլոգիաներն անգամ լիովին չեն հասկանում իրենց ստեղծածը:
-Պետության կողմից տեսնում եք քայլեր` լուծելու Ձեր նշած խնդիրները:
-Երկիրը փորձում է քայլեր կատարել Մտավոր սեփական պաշտպանության ոլորտում, ստորագրել է մի շարք համաձայնագրեր, բայց այդ համակարգի կայացումը երկարատև գործընթաց է, մեկ գիշերում դու չես կարող մի փաստաթուղթ ստորագրել ու վստահ լինել, որ ինքնաբերաբար ամեն ինչ շատ լավ կաշխատի: Երկար ժամանակ է հարկավոր, որ իրավաբանները, դատավորները սովորեն կիրառել նոր կարգավորումները, բիզնեսով զբաղվելու նոր եղանակները:
-Ինչպե՞ս կարող եք օգնել հայ ստարտափներին իրենց նոր գաղափարը պաշտպանելու հարցում:
-Մեր նպատակը աշխարհի առաջատար մասնագետների ցանցի ստեղծումն է, ովքեր հասանելի կլինեն  օնլայն: Այս տարվանից սկսած մեր բոլոր նյութերը օնլայն կհրապարակենք և «Լույս» հիմնադրամի կայքում հնարավոր կլինի գտնել օրինակ այն հարցի պատասխանը, թե ինչպես պաշտպանել ձեր մտավոր սեփականությունը, ինչ քայլերի միջոցով: Կլինի փոքրիկ նկարագրություն, թե դուք առաջնահերթ ինչ պիտի անեք, ինչ ընթացակարգեր կան, կտրամադրենք նաև այս կամ այն մարդկանց ու կազմակերպությունների կոնտակտներ, որոնք կարող են օգտակար լինել:
Անցյալ տարի, երբ այս գաղափարը հղացանք, երեք փուլով էինք պատկերացնում աշխատանքները: Առաջինը փուլն անցյալ տարի էր, ցանկացանք տեղացի իրավաբաններին, ձեռնարկատերերին համախմբել ու ոգեշնչել, որ մտածեն այս խնդիրների մասին: Երկրորդ փուլն այս տարի ենք փորձում իրագործել` ցանցի բաղադրիչը, երբ  մարդիկ կարող են մեր ցանցի մասնակիցը դառնալ ամբողջ աշխարհից և պաշտպանել իրենց իրավունքներն ու շահերը: Երրորդ քայլով մենք ցանկանում ենք Հայաստանում ստեղծել կազմակերպություն, որտեղից մարդիկ կարող են խորհրդատվություն ստանալ իրավական, ֆինանսական, գործարար ոլորտներին առնչվող հարցադրումներով: Ուզում ենք ստեղծել հայկական McKinsy կամ BCG:
-Ե՞րբ եք պլանավորում դա իրագործել:
Ես գիտեմ, որ յուրաքանչյուրն ուզում է այն շուտ տեսնել, քանի որ շատ ոգեշնչող գաղափար է: Սա երկարատև նախագիծ է, իմ կարծիքով երկու-երեք տարի պետք կլինի հիմքը ստանալու համար: Քանի որ բավականին բարդ է ապահովել մասնագետների ֆիզիկական ներկայությունը գրասենյակում, նաև ֆինանսական ռեսուրսներ են հարկավոր, բայց ես լիահույս եմ, որ առաջիկա երկու-երեք տարում կկարողանանք ցանցը ձևավորել և Հայաստանում ունենալ այդ գրասենյակը:

Стипендиаты фонда «Луйс» хотят создать армянский McKinsey или BCG
Студенты-юристы Фонда «Луис», которые инициировали конференцию «Irava-Tech», направленную на развитие технологической сферы в Армении, планируют создать консалтинговую компанию, которая будет стремиться стать армянским McKinsey или BCG. Соучредитель Irava-Tech, студент юридического факультета Гарвардского университета Эдуард Григорян рассказал Арменпресс об этих планах.
- С какими проблемами могут столкнуться новые армянские технологические компании в области защиты интеллектуальной собственности?
- Правительство Армении прилагает большие усилия для продвижения сферы ИТ. Это возможность, которую имеет страна: талантливое молодое поколение в условиях ограниченных природных ресурсов. Правительство осуществляет большую работу с частным сектором, но на данном этапе проблема заключается в необходимости создания сильной правовой и финансовой среды, то есть экосистемы, которая будет способствовать постоянному развитию стартапов.
Инвестиции в эту область в основном поступают из США и Европы, причем 90% венчурного капитала из-за рубежа приходится на эти два рынка. Но для привлечения нового инвестора у нас должна быть сильная правовая система, и «Irava-Tech» зиждется на идее создания сети специалистов, которые смогут помочь этим структурам улучшится, чтобы иностранные инвесторы пришли в Армению и помогали развитым талантливым армянским компаниям. С другой стороны, наша цель - стать мостом между Арменией и западными странами, чтобы армянские компании вышли на международные рынки.
- Можете подробнее рассказать об этих проблемах?
- Мы говорим о двух основных проблемах. Первый имеет юридический характер, как, например, основной процесс защиты интеллектуальной собственности. Люди вкладывают много времени и большие усилия, разрабатывая новые технологии, которые очень сложно защитить в правовой системе Армении. Армения приняла Закон об защите интеллектуальной собственности, но он не был полностью реализован, и регистрация международно признанного патента в Армении является сложным процессом. Довольно часто армянские изобретатели должны защищать свое право на интеллектуальную собственность в США. Мы пытаемся помочь армянским ученым в защите в Армении, и это также принесет пользу правительству Армении.
Вторая проблема - финансирование инноваций. Армения - небольшая страна, чтобы продвигать отличные идеи, требующие финансирования. Таким образом, мы должны быть уверены, что люди могут найти помощь своим идеям.
- Иными словами, Вы считаете, что Закон об защите интеллектуальной собственности должен быть улучшен?
-Да, считаю. Правовое поле, как и остальные области, развивается, оно не статично, когда приходят новые технологии, они бросают серьезный вызов правовой системе. 100 лет назад у нас были лошади, теперь у нас их нет, у нас есть высокие технологии, искусственный интеллект, но законы у нас старые, а иногда и не практические.
Что касается интеллектуальной собственности, законодателям действительно сложно понять технологии и создать правовую систему, которая защитит интеллектуальную собственность, поскольку даже технологии не полностью понимают, что они создали.
- Какие шаги со стороны государства должны быть сделаны по решению этих проблем?
- Государство пытается предпринять шаги по защите интеллектуальной собственности, подписало ряд соглашений, но создание этой системы - долгий процесс, вы не можете подписывать документ в одну ночь и быть уверенным, что все будет автоматически работать хорошо. Для юристов, судей необходимо долгое время для обучения применению новых правил и способов ведения бизнеса.
- Как Вы можете помочь армянским стартапам защитить свои новые идеи?
- Наша цель - создать сеть ведущих мировых специалистов, которые будут доступны в интернете. Начиная с этого года, все наши материалы будут доступны в интернете, и на сайте «Luys Foundation» можно найти ответ на вопрос о том, как защитить интеллектуальную собственность. Будет краткое описание того, что вам нужно сделать в первую очередь, каковы процедуры, мы также предоставим контактную информацию того или иного человека и организаций, которые могут быть полезны.
В прошлом году, когда мы начали реализовывать эту идею, мы представляли работы в трех этапах. На первом этапе в прошлом году мы собрались и вдохновили местных юристов и предпринимателей на эти вопросы. Мы пытаемся реализовать второй этап в этом году, сетевой компонент, когда люди из всего мира могут присоединиться к нашей сети и защитить права и интересы. Согласно третьему этапу, мы хотим создать в Армении компанию, где люди могут получить консультации по юридическим, финансовым и бизнес вопросам. Мы хотим создать армянский McKinsy или BCG.
- Когда планируете реализовать это?
- Я знаю, что все хотят увидеть реализацию как можно скорее, поскольку это довольно вдохновляющая идея. Это долгосрочный проект, я думаю, для его реализации потребуется два-три года. Поскольку физическое присутствие специалистов в офисе обеспечить достаточно сложно, нужны финансовые ресурсы, но я надеюсь на то, что мы сможем создать сеть и иметь это офис в Армении в ближайшие два-три года.