Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է Մերկելին ԳԴՀ Կանցլերի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 14-ին շնորհավորական ուղերձներ է հղել Անգելա Մերկելին՝ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Կանցլերի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ:Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Վստահություն հայտնելով, որ Անգելա Մերկելի անցած հարուստ պետական և քաղաքական ուղին կշարունակի իր ծանրակշիռ ավանդը բերել Գերմանիայի զարգացմանն ու բարգավաճմանը, գերմանացի բարեկամ ժողովրդի բարեկեցությանը, միջազգային ասպարեզում ԳԴՀ ծանրակշիռ դերակատարության ամրապնդմանը, Հանրապետության Նախագահը Կանցլերին մաղթել է հաջողություններ բոլոր նախաձեռնություններում: Նախագահ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Անգելա Մերկելի նոր պաշտոնավարման ընթացքում ևս հայ-գերմանական հարաբերությունները կշարունակեն դինամիկ զարգանալ և ընդլայնվել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով:
«Բազմիցս առիթ եմ ունեցել նշելու, որ Գերմանիան Հայաստանի հուսալի գործընկերն է, ժողովրդավարական բարեփոխումների և տնտեսական զարգացման ակտիվ աջակիցը: Այսօր հայ-գերմանական քաղաքական երկխոսությունը նոր մակարդակի վրա է, զարգանում են տնտեսական փոխգործակցությունը, մշակութային, միջխորհրդարանական և ապակենտրոնացված հարաբերությունները:
Մեր երկիրն այս տարի թևակոխում է պետական զարգացման նոր փուլ. անցում է կատարում քաղաքական կառավարման մի համակարգի, որը տասնամյակներ շարունակ նպաստել է ԳԴՀ ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, տնտեսական զարգացմանն ու բարգավաճմանը: Հայաստանի խորհրդարանական համակարգի կայացման ճանապարհին մեծապես կարևորում ենք Գերմանիայի կառավարության հետ սերտ համագործակցությունը:
Բարձր եմ գնահատում նաև գերմանական կողմի աջակցությունը ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ընդլայնմանը, որը նոր մակարդակի է բարձրացել 2017 թվականի նոյեմբերին ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շնորհիվ»,-ասված է ԳԴՀ Կանցլերին ուղղված Նախագահ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձում:
Ուղերձում Նախագահն անդրադարձել է նաև միջկուսակցական համագործակցությանը՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության և Գերմանիայի «Քրիտոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցության միջև երկկողմ ձևաչափով և Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության շրջանակներում:
Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել նաև Աննեգրեթ Քրամփ-Քարրենբաուերին՝ «Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցության Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ:

Серж Саргсян поздравил Ангелу Меркель с переизбранием на пост канцлера ФРГ
Президент РА С. Саргсян 14 марта направил поздравительное послание Ангеле Меркель в связи с ее переизбранием на пост канцлера ФРГ. Об этом  сообщили  «Арменпресс» в службе информации администрации президента.
Выразив уверенность, что обладающая большим государственным и политическим опытом Ангела Меркель и впредь продолжит вносить свой весомый вклад в развитие и расцвет Германии, укрепление позиций Германии как политического тяжеловеса на мировой арене, президент РА пожелал г-же канцлер новых успехов во всех начинаниях. Он выразил уверенность, что отношения Армении с Германией будут продолжать динамически развиваться и расширяться как в двустороннем, так и многостороннем формате.
«Я многократно имел возможность отметить, что Германия наш надежный партнер, активно содействующий нашему экономическому и демократическому развитию. Сегодня наши отношения на новом уровне, растет экономическое сотрудничество, культурные, межпарламентские и децентрализованные отношения.
Наша страна в этом году вступает в новый этап развития, мы переходим к парламентской форме  правления, которая десятилетиями эффективно работает в Германии, содействуя укреплению демократических институтов, развитию экономики. Для нас очень важно тесное сотрудничество с правительством Германии.
Высоко оцениваю также содействие германской стороны расширению нашего сотрудничества с ЕС, которое поднялось на новый уровень благодаря подписанному в ноябре 2017 г. Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве», - говорится в послании С. Саргсяна А. Меркель.
В послании президент обратился также к межпартийному сотрудничеству между  РПА и ХДС как в двустороннем формате, так и в рамках Европейской народной партии.
Серж Саргсян также направил поздравительное послание Аннегрет Крамп-Карренбауер в связи с ее избранием на пост Генерального секретаря ХДС.