Իտալական ընկերությունը ուսումնասիրություն կիրականացնի Հյուսիս-հարավ ճանապարհի Սիսիան-Քաջարան հատվածում
Իտալական ընկերությունը ուսումնասիրություն կիրականացնի Հյուսիս-հարավ
ճանապարհի Սիսիան-Քաջարան հատվածում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալական «Անաս» միջազգային խմբի մեջ ընդգրկված «Anas International» ընկերությունն ուսումնասիրություններ կիրականացնի` Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի Տրանշ 4-ի Սիսիան-Քաջարան հատվածը պետություն-մասնավոր հատված ձևաչափով կառուցման և շահագործման նպատակահարմարության գնահատման նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունից, ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունում նախարարության և ընկերության ներկայացուցիչները մարտի 14-ին ստորագրեցին շրջանակային համաձայնագիր, որում ամրագրված են իրականացվելիք ուսումնասիրությունների շրջանակը և ժամանակացույցը:
Հայկական կողմից այն վավերացրեց «Տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման կազմակերպություն» ՊՈԱԿ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Վարդան Կարապետյանը, իտալական կողմից՝ «Անաս Ինթերնեյշնլ» ընկերության տնօրեն Բերնարդո Մագրին։
Համաձայնագրի ստորագրումը տեղի ունեցավ ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանի և «Անաս» խմբի տնօրեն Ջիանի Վիտորիո Արմանիի ներկայությամբ։
Ողջունելով իտալական շինարարական կազմակերպության հետաքրքրությունը Հայաստանում իրականացվող ենթակառուցվածքային ծրագրերի առնչությամբ՝ նախարարը կարևորեց Հայաստանի համար ռազմավարական կարևոր նշանակություն ունեցող ճանապարհի կառուցումը, ընդգծեց ուսումնասիրությունները բարձր որակով իրականացնելու անհրաժեշտությունը։
Ջիանի Վիտորիո Արմանին ներկայացրեց ընկերության գործունեությունը, նշեց, որ ընկերությունը «smart» տեխնոլոգիաներով ճանապարհների կառուցման առաջատարն է Իտալիայում, ուր տնօրինում է ավելի քան 30 հազար կմ ճանապարհներ: Ընկերության գործունեությունը չի սահմանափակվում Իտալիայով. այն ենթակառուցվածքային ծրագրեր է իրականացրել տարբեր երկրներում: Նա առանձնակի կարևորեց ընկերության փորձառությունը ճանապարհաշինության ոլորտում, այդ թվում` թունելների և կամուրջների շինարարության գործում։ Ջիանի Վիտորիո Արմանին ընդգծեց, որ Հայաստանի հյուսիսը հարավին կապող ճանապարհը ոչ միայն Հայաստանի, այլև տարածաշրջանի համար ունի ռազմավարական կարևոր նշանակություն:
Նախարար Վահան Մարտիրոսյանը, կարևորելով ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառումը ճանապարհաշինության ոլորտում, վստահություն հայտնեց, որ ուսումնասիրությունների արդյունքում ձևավորվելիք առաջարկում տեղ կգտնի միջազգային լավագույն փորձի կիրառումը:

Italy’s Anas International to explore construction of Sisian-Kajaran section of North-South Road Corridor
YEREVAN, MARCH 14, ARMENPRESS. Anas International, an Italian road construction company of the Anas Group, will explore the expediency of public sector-private sector construction and commissioning of the Sisian-Kajaran section of the Tranche 4 of the North-South Road Corridor in Armenia.
The Armenian ministry of transportation, communication and information technologies and the Italian company signed a framework agreement on March 14 in Yerevan on the circle and timeline of the studies.
Anas International executive BernardoMagrì and Vardan Karapetyan, acting director of the Organization of Transportation Project Implementation SNCO of Armenia, signed the deal.
The signing of the agreement took place in the presence of minister of transportation, communication and IT Vahan Martirosyan and Anas Group president GianniVittorio Armani.
The minister welcomed the Italian road construction company’s interest in Armenia’s infrastructure programs and attached importance to the construction of the strategically important road, and emphasized the need of high quality research.
GianniVittorio Armani presented the profile of his company and mentioned that Anas is the leading road construction company in Italy that uses smart technologies, and owns more than 30,000 km roads in Italy. Anas has been engaged in road construction outside of Italy as well. GianniVittorio Armani said the North-South road carried strategic importance not only for Armenia but also for the region.