Չեխիայի և Վրաստանի նախագահներն Արմեն Սարգսյանին շնորհավորել են ՀՀ Նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ
Չեխիայի և Վրաստանի նախագահներն Արմեն Սարգսյանին շնորհավորել են ՀՀ
Նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ Արմեն Սարգսյանին շնորհավորական ուղերձ են հղել Վրաստանի Հանրապետության նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլին. Չեխիայի Հանրապետության նախագահ Միլոշ Զեմանը և ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով Գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպպո Գրանդին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արմեն Սարգսյանի գրասենյակից։
Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի ուղերձում մասնավորապես ասված է.
«Ցանկանում եմ սրտանց շնորհավորել  Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել Ձեր գործունեության մեջ:
Ուրախ եմ, որ վերջին ժամանակահատվածում  Վրաստանի և Հայաստանի Հանրապետությունների միջև երկկողմ հարաբերությունները զգալիորեն զարգացել են,  և  դրականորեն նպաստել են մեր ժողովուրդների բարեկամական շփումների ամրապնդմանը: Ես հավատում եմ, որ մեր երկրների միջև դարերի շարունակ ձեւավորված բարեկամական հարաբերությունները ապագայում ևս  ավելի կզարգանան՝ ի բարօրություն մեր ժողովուրդների»:
Չեխիայի Հանրապետության նախագահ Միլոշ Զեմանի ուղերձում մասնավորապես ասված է.
«Հայաստանը Չեխիայի Հանրապետության համար ավանդական կարևոր գործընկեր է և դաշնակից։ Նախարարությունների և խորհրդարանների ներկայացուցիչների բազմաթիվ հանդիպումների, տնտեսական համագործակցության հարցերով չեխ-հայկական միջկառավարական հանձնաժողովի պարբերական նիստերի, բարձրագույն մակարդակով փոխայցելությունների շնորհիվ՝ վերջին ամիսներին և տարիներին արձանագրել ենք երկկողմ երկխոսության հզորացում։ Ինքս երախտագիտությամբ հիշում եմ իմ վերջին պետական այցը Հայաստան 2016 թվականի հունիսին։
Հայաստանը  կարևոր գործընկեր է նաեւ  բազմակողմ հարթակներում։ Նոր համաձայնագրի շնորհիվ կարող ենք ավելի ընդլայնել գործակցությունը Հայաստանի և ԵՄ միջև։ Հեռանկարներ կան նաև Արևելյան գործընկերության (որի նախաձեռնողներից մեկն է ՉՀ-ն) շրջանակներում գործակցության առումով։ Մենք այն ընկալում ենք որպես խոստումնալից և չափազանց օգտակար ձևաչափ մեր հարևանության ամենամտերիմ գործընկերների հետ հարաբերությունների զարգացման համար»։
Արմեն Սարգսյանին շնորհավորել են նաեւ  ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով Գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպպո Գրանդին, տարբեր երկրների քաղաքական գործիչներ, գործարարներ, գիտական, կրթական հաստատությունների ղեկավարներ, հայոց թեմերի առաջնորդներ:

Президенты Чехии и Грузии поздравили Армена Саркисяна в связи с его избранием на пост президента Республики Армения
Президенты Чехии и Грузии поздравили Армена Саркисяна в связи с его избранием на
пост президента Республики Армения
Президент Республики Грузия Георгий Маргвелашвили, президент Чешской Республики Милош Зееман и Верховный комиссар ООН по делам беженцев Филиппо Гранди направили поздравительные послания Армену Саркисяну в связи с его избранием на пост президента Республики Армения. Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Армена Саркисяна.
В послании президента Грузии Гиоргия Маргвелашвили сказано:
«Хочу искренне поздравить Вас с избранием на пост президента Республики Армения и пожелать Вам успехов в Вашей деятельности.
Я рад, что двусторонние отношения между Грузией и Арменией в последнее время значительно развились и положительно повлияли на укрепление дружеских отношений между нашими народами. Я считаю, что установившиеся дружеские отношения между нашими странами и впредь будут развиваться во благо наших народов».
В послании президента Чешской Республики Милоша Земана говорится:
«Армения является важным партнером и союзником Чешской Республики. Благодаря многочисленным встречам представителей министерств и парламентов, периодическим заседаниям чешско-армянской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству и взаимным визитам на высшем уровне, в последние месяцы и годы мы укрепляем двусторонний диалог. Я лично с благодарностью помню свой последний государственный визит в Армению в июне 2016 года.
Армения также является важным партнером на многосторонних платформах. Благодаря новому соглашению мы можем еще больше расширить партнерство между Арменией и ЕС. Существуют также перспективы в плане развития партнерства в рамках Восточного партнерства (одним из инициаторов которого является Чешская Республика). Мы воспринимаем его как многообещающий и чрезвычайно полезный формат для развития отношений с нашими ближайшими соседями».
Армена Саркисяна также поздравили политики, бизнесмены, руководители научных, учебных заведений, лидеры армянских епархий.