Կոսաչովը ինտեգրացիոն գործընթացներում հայ-ռուսական փոխգործակցության խորացման անհրաժեշտություն է տեսնում
Կոսաչովը ինտեգրացիոն գործընթացներում հայ-ռուսական փոխգործակցության
խորացման անհրաժեշտություն է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ Դաշնային ժողովի դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովն ընդհանուր ինտեգրացիոն գործընթացներում հայ-ռուսական փոխգործակցության խորացման վերաբերյալ մտքեր փոխանակելու անհրաժեշտություն է տեսնում: Հայաստանի խորհրդարանում ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի հետ համատեղ նիստի մեկնարկին նա ընդգծեց, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը եղածներից ամենահետաքրքիր ու դինամիկ զարգացող կառույցն է, որը պահանջում է խորհրդարանականների ամենօրյա ուշադրությունը, ստեղծագործական, ստեղծարար էներգիան: «Չնայած Եվրասիական տնտեսական միությունն առայժմ խորհրդարանական կառույց չունի, բայց, կարծում եմ, որ սա էլ մտքերի փոխանակման թեմա է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ընդգծեց նա:
Կոսաչովը նաև վստահություն հայտնեց, որ Հայաստանը և Ռուսաստանը շատ ընդհանուր թեմաներ ունեն միջազգային խորհրդարանական տարբեր կառույցներում աշխատանքների վերաբերյալ, որոնցում երկու երկրներն ընդգրկված են: «Այս պահին, եթե ես չեմ սխալվում, միջազգային այդպիսի 7 կառույց կա` Միջխորհրդարանական միություն, ԵԱՀԿ խորհրդարանական  վեհաժողով, ԵԽԽՎ, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողով, Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողով, ԱՊՀ և ՀԱՊԿ միջխորհրդարանական վեհաժողովներ: Այս կառույցներից յուրաքանչյուրում, վստահ եմ, քննարկելու թեմաներ կան: Եթե մենք կարողանանք մեր դիրքորոշումները ինչ-որ չափով մոտեցնել, դա կլինի ոչ միայն ի բարօրություն մեր պատվիրակությունների, խորհրդարանների և ժողովուրդների, այլ նաև միջազգային այն կառույցների, որոնք առաջ շարժվելու կարիք ունեն»,- ասաց Կոնստանտին Կոսաչովը:
Հայաստանի խորհրդարանում մեկնարկել է ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի և ՌԴ Դաշնային ժողովի դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի համատեղ նիստը: Նիստը կշարունակվի մինչև մարտի 14-ը: Նիստի ավարտին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը և ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչևը հանդես կգան համատեղ մամուլի ասուլիսով:

Konstantin Kosachev sees need to deepen Armenian-Russian mutual partnership in integration processes
Konstantin Kosachev sees need to deepen Armenian-Russian mutual partnership in integration
YEREVAN, MARCH 13, ARMENPRESS. Konstantin Kosachev, Chairperson of the Committee on Foreign Affairs of the Federation Council of the Russian Federal Assembly, sees a necessity to exchange views on deepening the Armenian-Russian mutual partnership in general integration processes, reports Armenpress.
During the joint session with the Armenian parliamentary standing committee on foreign affairs in Yerevan, Konstantin Kosachev said the Eurasian Economic Union is one of the most interesting and dynamically developing structures that requires the daily attention and creative energy of the parliamentarians.
“Although now the Eurasian Economic Union doesn’t have a parliamentary structure, I think this is also a topic on exchanging views”, he said.
Konstantin Kosachev expressed confidence that Armenia and Russia have many common topics on the activities at different international parliamentary structures they are involved in. “If I’m not mistaken, at the moment there are seven such structures – the Interparliamentary Union, the OSCE Parliamentary Assembly, PACE, the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation, the Interparliamentary Assembly on Orthodoxy, the CIS and CSTO Interparliamentary Assemblies. I am confident there are topics to be discussed at each of these structures. If we are able to somehow make our stances closer, that will be not only for the benefit of our delegations, parliaments and peoples, but also for other international structures that need to move forward”, the Russian official said.
The joint session of the Armenian parliamentary standing committee on foreign affairs and the Committee on Foreign Affairs of the Federation Council of the Russian Federal Assembly has kicked off in the Armenian parliament. The session will continue until March 14.