Գազայի հատվածում պայթյուն Է որոտացել Պաղեստինի վարչապետի ավտոշարասյան մոտ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գազայի հատվածում պայթուցիկ սարք Է գործել Պաղեստինի վարչապետ Ռամա Համդալլայի ավտոշարասյան մոտ, որն ինքը չի տուժել եւ շարունակել Է նախանշված երթուղին: Այ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է տեղի ոստիկանությունը:
Միջադեպը հղի Է պաղեստինյան ՖԱԹՀ եւ ՀԱՄԱՍ շարժումների միջեւ հարաբերությունների սրմամբ, որոնք երկխոսություն են վարում տասնամյա երկպառակության հաղթահարման եւ պաղեստինյան քաղաքական համակարգի ամբողջականույթան վերականգնման շուրջ:
«Պայթյունը տեղի Է ունեցել այն ժամանակ, երբ վարչապետի ավտոշարասյունն ընթանում Էր Գազայի հատվածի հյուսիսային մասում գտնվող Բեյթ-Խանունա քաղաքում: Զոհեր չկան: Ավտոշարասյունը շարունակել Է պլանավորված երթուղին»,-ասված Է տեղի ՆԳ նախարարության մամուլի քարտուղար Իյադ ալ Բուզումի հայտարարության մեջ: Համդալլան, որը միջատարածք Է ժամանել Հորդանան գետի Արեւմտյան ափից, տեղական ԶԼՄ-ների տվյալներով, կատարում Է այցի ծրագիրը եւ արդեն մասնակցել Է ջրամաքրիչ կայանի բացմանը:
Պաղեստինյան ազգային վարչակազմը պատահածը համարել Է «վախկոտ հարձակում» եւ դրա պատասխանատվությունը դրել Է ՀԱՄԱՍ ընդդիմադիր իսլամիստական շարժման վրա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

YEREVAN, MARCH 13, ARMENPRESS. An explosion detonated next to the convoy of Palestinian Authority Prime Minister Rami Hamdallah as he visited the Gaza Strip on Tuesday, Times of Israel reports.
The PA said Hamdallah and PA General Intelligence Chief Majed Faraj, who was accompanying him, were unhurt. However, media reports said several bystanders were injured.
PA civil affairs minister Hussein Al Sheikh said the Hamas group, which rules Gaza, would be held fully responsible for this “murderous” assassination attempt and warned that this was an unprecedented dangerous development that would have grave consequences for Hamas.
Three of the vehicles in Hamdallah’s convoy were damaged, their windows blown out.
Hamas condemned the attack and said it was carried out by groups aiming at undermining its reconciliation bid with the Palestinian Authority.