Շախմատային թագի հետևից. Բեռլինում մեկնարկեց հավակնորդների մրցաշարը. ՈՒՂԻՂ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն մարտի 9-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն՝ ներկա գտնվելու Բեռլինում մարտի 10-28-ը կայանալիք շախմատի աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցաշարի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Որպես մրցաշարի պատվավոր հյուր` Հայաստանի Նախագահը մարտի 10-ին կկատարի խաղի խորհրդանշական առաջին քայլը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`մրցաշարի անդրանիկ տուրում Լևոն Արոնյանը սպիտակ խաղաքարերով մրցում է Չինաստանի ներկայացուցիչ Դին Լիրենի հետ: Ալեքսանդր Գրիշչուկը սև խաղաքարերով ուժերն է չափում Վլադիմիր Կրամնիկի, Կարյակինը` Մամեդյարովի, իսկ Կարուանան` Սոյի հետ:
14 տուրերի ընթացքում շախմատիստները միմյանց հետ կխաղան երկու անգամ` սպիտակ և սև խաղաքարերով: Գրոսմայստերները կունենան 4 հանգստյան օրեր: Հաղթողն իրավունք կստանա մրցամարտ անցկացնել աշխարհի չեմպիոն Մագնուս Կառլսենի հետ` նոյեմբերի 9-28-ը, Լոնդոնում:

YEREVAN, MARCH 10, ARMENPRESS. The World Chess Candidates Tournament kicked off in Berlin, Germany.
President of Armenia Serzh Sargsyan departed to Berlin on March 9 to attend the grand opening of the event, and as the honorary guest the president will make the first symbolic move of the tournament on March 10.
Armenia’s Levon Aronian will face China’s Ding Liren in the first round
Alexander Grishchuk will compete with Vladimir Kramnik, Shahriyar Mamedyarov will play versus Sergey Karjakin and Fabiano Caruana will face Wesley So.
The Candidates Tournament 2018 is an eight-player double round-robin chess tournament, held in Berlin, Germany, from 10–28 March 2018. The winner earns the right to challenge the defending world champion, Magnus Carlsen of Norway, in the World Chess Championship 2018 in London.