Շախմատային թագի հետևից. Բեռլինում մեկնարկեց հավակնորդների մրցաշարը. ՈՒՂԻՂ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն մարտի 9-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն՝ ներկա գտնվելու Բեռլինում մարտի 10-28-ը կայանալիք շախմատի աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցաշարի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Որպես մրցաշարի պատվավոր հյուր` Հայաստանի Նախագահը մարտի 10-ին կկատարի խաղի խորհրդանշական առաջին քայլը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`մրցաշարի անդրանիկ տուրում Լևոն Արոնյանը սպիտակ խաղաքարերով մրցում է Չինաստանի ներկայացուցիչ Դին Լիրենի հետ: Ալեքսանդր Գրիշչուկը սև խաղաքարերով ուժերն է չափում Վլադիմիր Կրամնիկի, Կարյակինը` Մամեդյարովի, իսկ Կարուանան` Սոյի հետ:
14 տուրերի ընթացքում շախմատիստները միմյանց հետ կխաղան երկու անգամ` սպիտակ և սև խաղաքարերով: Գրոսմայստերները կունենան 4 հանգստյան օրեր: Հաղթողն իրավունք կստանա մրցամարտ անցկացնել աշխարհի չեմպիոն Մագնուս Կառլսենի հետ` նոյեմբերի 9-28-ը, Լոնդոնում:

За шахматной  короной: в Берлине  стартовал Турнир претендентов:  ПРЯМАЯ ТРАНСЛЯЦИЯ
9 марта президент Серж Саргсян посетил с рабочим визитом Германию, где собирался присутствовать на торжественной церемонии открытия турнира  Претендентов на звание  чемпиона мира шахматам и в качестве  почетного гостя  10 марта  сделать первый символический ход.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ   аппарата президента РА, в первом туре играют победитель розыгрыша Кубка мира Левон  Аронян (белыми) и Дин Лижэнь, Александр Грищук (черными) и Владимр Крамник, Сергей Карякин и Шахрияр Мамедъяров, Фабиано Каруана и Уэсли Со.
В Берлине участники сыграют в два круга 10-27 марта, выходные дни запланированы после каждых трёх туров. Гроссмейстеры  сыграют друг с другом дважды – белыми и черными.  Победитель сможет встретиться с чемпионом мира  Магнусом Карлсеном 9-28 ноября с.г. в Лондоне.