Արտաշես Գեղամյան. Մտորումներ Եվրասիական տնտեսական միության կայացման գործում հանրային դիվանագիտության դերի մասին
Արտաշես Գեղամյան. Մտորումներ Եվրասիական տնտեսական միության կայացման
գործում հանրային դիվանագիտության դերի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվ այսպես, 2018թ. մարտի 13-14-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում (այսուհետ՝ ՀՀ ԱԺ) տեղի կունենա Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնության խորհրդի Միջազգային գործերի կոմիտեի և ՀՀ ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի համատեղ նիստը։ Նիստի ծրագրում նախատեսված է «Եվրասիական ինտեգրացիան և հանրային դիվանագիտությունը» հարցի քննարկումը, որի վերաբերյալ հիմնական զեկուցմամբ հանդես է գալու Ձեր խոնարհ ծառան։ Չեմ թաքցնի, որ խիստ մեծ է համընդհանուր ընդունված սխեմայով զեկույցը կազմելու գայթակղությունը, այն է՝ պատմել Հայաստանի Հանրապետության ձեռքբերումների մասին, օրինակ, Եվրասիական տնտեսական միության (այսուհետ՝ ԵԱՏՄ) անդամ պետությունների հետ արտաքին առևտրի ոլորտում, իսկ այդպիսիք, անկասկած, կան, կամ էլ՝ ընթերցողներին ծանոթացնել Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև տնտեսական համագործակցության Միջկառավարական հանձնաժողովի՝ ս.թ. փետրվարի 20-ին ՀՀ-ում կայացած 18-րդ նիստի նյութերին, որի ընթացքում քննարկվել են էներգետիկայի, տրանսպորտի, արդյունաբերության, ավիացիայի ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հարցերը։ Միևնույն ժամանակ՝ որոշել հանրային դիվանագիտության ոլորտի կոնկրետ խնդիրները, որոնք նպատակ ունեն այս ամենը դարձնել մեր երկրների բնակչության լայն շերտերի սեփականությունը։ Կամ էլ՝ կարելի էր հատկապես առանձնացնել Ռուսաստանում Հայաստանի մշակույթի օրերը, որոնց մեկնարկը տրվեց 2017թ. նոյեմբերի 15-ին Տրետյակովյան պատկերասրահում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողությանը՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինի և Հայաստանի նախագահ Սերժ Ազատի Սարգսյանի մասնակցությամբ։ Ավելին, հանրային դիվանագիտության համար որդեգրել այն տարողունակ բնութագրերը, որոնք այդ արարողության ժամանակ իրենց ողջույնի խոսքում տվեցին մեր նախագահները։ Այսպես, ողջույնի իր խոսքում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասաց. «Մեզ մերձեցնում են ընդհանուր բազմադարյա պատմությունը, հոգևոր հարազատությունը, անկեղծ հետաքրքրությունը միմյանց ավանդույթներով և սովորույթներով։ Մարդկային, բարեկամական, ընտանեկան կապերը, որոնց արմատները գնում են դարերի խորքը, փոխանցվում սերնդեսերունդ»։
Կարելի է մեջբերել նաև Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքերը. «Ժամանակի ընթացքում մեր երկրների ու ժողովուրդների կյանքում տեղի են ունեցել զգալի փոփոխություններ, սակայն անփոփոխ են մնացել Հայաստանի և Ռուսաստանի ժողովուրդների փոխադարձ ջերմությունն ու անկեղծությունը՝ փոխկապակցված պարզ մարդկային ճակատագրերով։ Վերջին քառորդ դարի ընթացքում տպավորիչ առաջընթաց է արձանագրվել նաև հումանիտար կապերի զարգացման գործում։ Ավանդական արժեքներին ու ազգային ինքնատիպությանը հավատարիմ մեր ժողովուրդները մշտապես եղել են բաց և խորապես հետաքրքրված մշակույթների փոխներթափանցմամբ»։
Սակայն արդի աշխարհում, այնպիսի պայմաններում, երբ միջազգային իրադրությունը բնութագրվում է համաշխարհային քաղաքականության ուժի կենտրոնների միջև լուրջ հակասությունների մի ամբողջ համալիրով, երբ մեծ է լայնամասշտաբ ռազմական հակամարտությունների սանձազերծման վտանգը, կարծում եմ, ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ժողովրդական դիվանագիտության գլխավոր խնդիրը պետք է դառնա աշխարհի անվտանգության սպառնալիքների չեզոքացմանն ուղղված արդյունավետ համակարգի ստեղծումը։ Միևնույն ժամանակ, հարկ է այդ աշխատանքին ներգրավել միջազգային հարաբերությունների համակարգի ոչ պետական մասնակիցներին՝ տարբեր պետությունների  հիմնական արտաքին քաղաքական գերակայությունները համատեղ սահմանելու նպատակով։ Կարծում եմ, որ աշխարհում ստեղծված իրողությունների համատեքստում Ռուսաստանի և Հայաստանի խորհրդարանականները պետք է միավորեն ջանքերը՝ հիմնական միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում փոխլրացնող մասնակցության նպատակով, իրենց արտաքին քաղաքական շահերի տարբեր ասպեկտների և սեփական անվտանգության ապահովման համար։ Ընդ որում, կարևոր է, որպեսզի մեր հետագա համատեղ աշխատանքում մենք ելակետ ունենանք ՆԱՏՕ գործունեության հետագա ակտիվացման կայուն միտման ըմբռնումը, այն, որ դաշինքը փորձում է ամրապնդել իր առաջատար դերը եվրատլանտյան տարածքում, ադապտացնել ՆԱՏՕ նոր անդամներին, շարունակել վերակողմնորոշել Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի (ԿԱԵ) և Բալթյան պետություններին դեպի Արևմուտք։ Միևնույն ժամանակ, կարևոր է մանրակրկիտ վերլուծել Հայաստանի հանրային դիվանագիտության հնարավորությունները, որը, ՀԱՊԿ անդամ լինելով, ներառված է ՆԱՏՕ առանձին ծրագրերում՝ մասնակցություն խաղաղարար գործողություններին Աֆղանստանում և Կոսովոյում՝ ՆԱՏՕ հովանու ներքո, ինչպես նաև առանձին հրամանատարաշտաբային զորավարժանքներին, որոնք անցկացվում են Հյուսիսատլանտյան դաշինքի մեջ մտնող տարբեր երկրներում։ Կարծում եմ, որ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև չթուլացող լարվածության պայմաններում Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի, ՀԱՊԿ-ի և ՆԱՏՕ-ի միջև երկխոսության հաստատման՝ թեկուզ Հայաստանի միջոցով միջնորդավորված, ցանկացած հնարավորություն կարող է դրական ազդեցություն ունենալ լարվածության մեղմման վրա։ Ընդ որում, հարկ է ելնել այն անվիճելի ճշմարտությունից և իրողությունից, որ Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ողջ քաղաքական, պաշտպանական և տնտեսական դոկտրինը հիմնված է ԵԱՏՄ-ին և ՀԱՊԿ-ին ինտեգրացիայի վրա։ Միևնույն ժամանակ, չարժե տարվել ավելորդ լավատեսությամբ այս հարցում, այլ հարկավոր է ելնել այն բանից, որ ԱՄՆ ռազմաքաղաքական ուղեգիծը Եվրոպայում ուղղվելու է այստեղ նրա դիրքերի պահպանմանն ու ամրապնդմանը՝ եվրոպական անվտանգության նոր համակարգի ստեղծման ֆոնին, որի գլխավոր բաղադրիչն է դառնալու ՆԱՏՕ-ն։ Վերլուծելով վերջին ամիսներին ընդունված փաստաթղթերի (ԱՄՆ ազգային անվտանգության նոր Ռազմավարությունը՝ հրապարակված 2017թ. դեկտեմբերի 18-ին, ԱՄՆ նոր միջուկային դոկտրինը՝ ՆՄԴ, հրապարակված 2018թ. փետրվարի 2-ին, աշխարհում ԱՄՆ-ը վտանգող սպառնալիքների մասին հետախուզության Զեկույցի նոր տարբերակը՝ հրապարակված 2018թ. մարտի 6-ին. նշենք, որ Զեկույցի առաջին տարբերակը հրապարակվել էր ս.թ. փետրվարի 13-ին) բովանդակությունը՝ կարելի կլինի պնդել, որ Եվրոպայում իր արտաքին քաղաքական պլանների իրագործման ԱՄՆ ուղեգիծն էլ ավելի կխստացվի՝ գլխավորապես եվրոպական խնդիրների լուծման գործում Ռուսաստանի ազդեցության թուլացման նպատակներով։ Ընդ որում, հանրային դիվանագիտության հիմնական ուղղությունները լիարժեք պատկերացնելու համար նպատակահարմար կլինի որոշ մեջբերումներ կատարել վերոնշյալ փաստաթղթերից։
Այսպես, ԱՄՆ ազգային անվտանգության նոր Ռազմավարությունում նշվում են այդ երկրի անվտանգության երեք գլխավոր սպառնալիքները. «Մեր առջև կանգնում է մարտահրավերների երեք գլխավոր լրակազմ՝ Չինաստանի և Ռուսաստանի ռևիզիոնիստական ջանքերը, վտարյալ երկրներ Իրանը և Հյուսիսային Կորեան և միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունները, որոնք նպատակաուղղված են ակտիվ գործողությունների Միացյալ Նահանգների դեմ»։ Ամերիկյան ազգային հետախուզության ղեկավար Դենիել Քոութսի՝ ԱՄՆ Սենատին ուղղված զեկույցում (2018թ. մարտի 6, այսուհետ՝ Զեկույց) 34 հիշատակություն կա Ռուսաստանի «ապակառուցողական, ԱՄՆ-ի դեմ ուղղված» դերի մասին։ Այսպես, զեկույցում, մասնավորապես, նշվում է. «Ռուսաստանը և Չինաստանը շարունակելու են ընդլայնել իրենց ազդեցությունը և խափանել ԱՄՆ ազդեցությունը քաղաքական և տնտեսական մեթոդներով, մանավանդ այն տարածաշրջաններում, որտեղ ԱՄՆ-ը չի կարող լիարժեք կատարել իր պարտավորությունները դաշնակիցների հանդեպ... Ռուսաստանը և Չինաստանը շարունակելու են գլոբալ սպառնալիք հանդիսանալ ԱՄՆ շահերին երկարատև հեռանկարում... Ռուսաստանը լինելու է ԱՄՆ ամենավտանգավոր սպառնալիքը 2018թ.՝ նկատի ունենալով կիբեռհարձակումների սակավռիսկային, բայց բավական արդյունավետ միջոցների կիրառումը...»։ Հարկ չկա ներկայացնելու Ռուսաստանից բխող «սպառնալիքների» ողջ ցանկը։ Ասենք միայն, որ Զեկույցում նաև նշված է. «Ռուսաստանը կշարունակի վերահսկել Վրաստանի «օկուպացված» տարածքները, ինչպես նաև հանդես գալ որպես դատավոր Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամարտության հարցում, որտեղ լուրջ ռազմական հակամարտության ռիսկ կա։ Ադրբեջանը կարող է մարտական գործողություններ նախաձեռնել արդեն 2018 թվականին՝ օգտվելով այդ թվում Ռուսաստանից նոր սպառազինությունների մատակարարումներից»։
Ուշադրությունից զերծ չեն մնացել նաև Միջին Ասիայի՝ ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ գծով Ռուսաստանի դաշնակից երկրները. «Ռուսաստանը կփորձի հասնել ԱՄՆ ազդեցության կրճատման Միջին Ասիայի երկրներում և համապատասխանաբար՝ ուժեղացնել իր ռազմաքաղաքական և տնտեսական ազդեցությունը։ ԻԼԻՊ սպառնալիքը կբարձրացնի անվտանգության ռուսաստանյան միջոցների նշանակալիությունը Միջին Ասիայի երկրների համար, ինչի հետ համաձայն կլինի նաև Չինաստանը, որը շահագրգռված է այդ տարածաշրջանի կայունությամբ, ինչը կարող է ապահովել Ռուսաստանը»։
Կարելի է նաև որոշ մեջբերումներ կատարել ԱՄՆ ՆՄԴ-ից, որի հիմքում ԱՄՆ ղեկավարության ձգտումն է՝ «բարձրացնել ԱՄՆ միջուկային պոտենցիալի ճկունությունը և բազմազանությունը, այդ թվում հնարավոր համարելով փոքր հզորության միջուկային զենքի օգտագործման հնարավորությունը. դա կարևոր է տարածաշրջանի մասշտաբով ագրեսիան կանխելու կարողությունը պահպանելու համար»։ Որպեսզի պատկերն ամբողջական լինի և որպես համարժեք պատասխան ԱՄՆ նշյալ հիմնարար փաստաթղթերին «անվտանգության գլոբալ սպառնալիքների» առումով՝ որոշ մեջբերումներ կատարենք ս.թ. մարտի 1-ին Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովին նախագահ Վլադիմիր Պուտինի Ուղերձից։ Ընդհանրացնելով կատարված աշխատանքը Ռուսաստանի պաշտպանության ոլորտում՝ նախագահ Վ.Պուտինն ասել է. «Հույս ունեմ, որ այն, ինչ ասվեց այսօր, կսթափեցնի ցանկացած պոտենցիալ ագրեսորի, ինչպես նաև թշնամական քայլերը Ռուսաստանի հանդեպ, ինչպիսին են ՀՀՊ համակարգի տեղադրումը, ՆԱՏՕ ենթակառուցվածքի մոտեցումը մեր սահմաններին և նման այլ բաներ, ռազմական տեսակետից անարդյունավետ են դառնում, ֆինանսական տեսակետից՝ չարդարացված կերպով ծախսատար և վերջնարդյունքում՝ պարզապես անիմաստ նրանց համար, ովքեր նախաձեռնում են դրանք և անում... Հատկապես ընդգծեմ. Ռուսաստանի աճող ռազմական հզորությունը ոչ մեկին չի սպառնում, մենք չենք ունեցել և չունենք այդ պոտենցիալը հարձակողական, առավել ևս՝ ագրեսիվ նպատակներով օգտագործելու պլաններ... Մեր քաղաքականությունը երբեք չի հիմնվի բացառիկության նկրտումների վրա, մենք պաշտպանում ենք մեր շահերը և հարգում մյուս երկրների շահերը, ղեկավարվում ենք միջազգային իրավունքով, անխուսափելի ենք համարում ՄԱԿ հանգուցային դերը»։
Ուզում եմ հուսալ, որ վերոնշյալ բոլոր փաստաթղթերի խոր ընկալումը պետք է դրվի հանրային դիվանագիտության համատեղ ծրագրի մշակման հիմքում ԵԱՏՄ մասնակից երկրների, ՀԱՊԿ անդամ պետությունների համար։ Միևնույն ժամանակ, հարկ է ելակետ ունենալ այն, որ արտաքին քաղաքականության վարումը ԵԱՏՄ յուրաքանչյուր անդամի զարգացման շահերից ելնելով՝ ազգային անվտանգության հարցերում ռազմավարական ինքնուրույնության պահպանմամբ, պետք է լինի հանրային դիվանագիտության միջազգային գործունեության գլխավոր բովանդակությունը։ Նման մոտեցումն, ըստ իս, շատ բանով կնպաստի ԵԱՏՄ կայացմանը՝ որպես գլոբալ տնտեսության առաջատար կենտրոններից, ինչպես նաև համաշխարհային քաղաքականության ուժի ազդեցիկ կենտրոններից մեկի։
Հակիրճ այսպիսին են իմ մտորումները Եվրասիական տնտեսական միության կայացման գործում հանրային դիվանագիտության դերի մասին՝ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնության խորհրդի Միջազգային գործերի կոմիտեի և Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի համատեղ նիստի նախօրեին։
ՌԴ Դաշնային ժողովի և ՀՀ Ազգային ժողովի միջև համագործակցության Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հայկական մասի համանախագահ,

Арташес Гегамян: Размышления о роли публичной дипломатии в становлении Евразийского экономического союза
Итак, 13-14 марта 2018 г. в Национальном Собрании Республики Армения (далее НС РА) состоится совместное заседание Комитета по международным делам Совета Федерации Российской Федерации и Постоянной комиссии по внешним связям НС РА. В программе Заседания предусмотрено обсуждение вопроса «Евразийская интеграция и публичная дипломатия», основным докладчиком по которому является Ваш покорный слуга. Не скрою, что соблазн составить доклад по общепринятой схеме очень велик, а именно: рассказать о достижениях Республики Армения, к примеру, в области внешней торговли с государствами-членами Евразийского экономического союза (далее ЕАЭС), а таковые, вне всякого сомнения, имеют место быть, или же ознакомить читателей с материалами 18-го заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Россией и Арменией, прошедшего в РА 20 февраля т.г., в ходе которого были обсуждены вопросы расширения сотрудничества в сферах энергетики, транспорта, промышленности, авиации. При этом определить конкретные задачи в области публичной дипломатии, имеющие цель сделать все это достоянием широких слоев населения наших стран. Или же, можно было особо выделить Дни культуры Армении в России, старт которым был дан на Торжественной церемонии, которая состоялась 15 ноября 2017 г. в Третьяковской галерее с участием президентов России Владимира Владимировича Путина и Армении Сержа Азатовича Саргсяна. Более того, взять на вооружение публичной дипломатии емкие характеристики, данные нашими президентами в своих приветственных выступлениях на этой церемонии. Так, в своем приветственном слове Президент России Владимир Путин заявил: «Нас сближают общая многовековая история, духовное родство, искренний интерес к традициям и обычаям друг друга. Человеческие, дружественные, семейные узы, которые уходят в глубь веков, передаются через поколения». Можно упомянуть и слова Президента Армении Сержа Саргсяна: «С течением времени в жизни наших стран и народов произошли кардинальные перемены, но неизменными остались взаимная теплота и искренность народов Армении и России, пронизанные простыми человеческими судьбами. За последние четверть века достигнут впечатляющий прогресс также и в развитии гуманитарных контактов. Приверженные традиционным ценностям и национальной самобытности, наши народы всегда были открыты и глубоко заинтересованы во взаимопроникновении культур».  Однако в современном мире, в условиях, когда международная обстановка характеризуется комплексом серьезных противоречий между центрами силы мировой политики, когда высока опасность развязывания  широкомасштабных военных конфликтов, думается, что главной задачей народной дипломатии государств-членов ЕАЭС должна стать выработка эффективной системы по нейтрализации угроз безопасности миру. При этом следует в полной мере привлечь к этой работе негосударственных участников системы международных отношений с целью совместного определения основных внешнеполитических приоритетов различных государств. Думается, что в свете сложившихся в мире реалий парламентарии России и Армении должны объединить свои усилия для взаимодополняющего участия в основных международных парламентских организациях для обеспечения различных аспектов внешнеполитических интересов и безопасности своих стран. При этом важно, чтобы в своей дальнейшей совместной работе мы исходили из понимания устойчивой тенденции дальнейшей активизации деятельности НАТО по закреплению за альянсом ведущей роли в евроатлантическом пространстве, по адаптации новых членов НАТО, дальнейшей переориентации государств Центральной и Восточной Европы (ЦВЕ) и Балтии на Запад. При этом важно тщательно проанализировать возможности публичной дипломатии Армении, которая будучи членом ОДКБ задействована в отдельных программах НАТО – участие в миротворческих операциях под эгидой НАТО в Афганистане и Косово, а также в отдельных командно-штабных учениях, которые проводятся в разных странах, входящих в Североатлантический альянс. Думается, что, в условиях неослабевающего напряжения между Россией и США, любая возможность налаживания хотя бы и опосредованного через Армению диалога между Россией и НАТО, ОДКБ и НАТО может возыметь положительное воздействие на смягчение напряженности. При этом следует исходить из той непреложной истины, данности, что вся политическая, оборонная и экономическая доктрина безопасности Республики Армения основана на интеграции в ЕАЭС и ОДКБ. Вместе с тем не следует впадать в излишний оптимизм в этом вопросе, а необходимо исходить из того, что военно-политический курс США в Европе будет направлен на сохранение и укрепление здесь своих позиций на фоне создания новой системы европейской безопасности, главным компонентом которой станет НАТО. Анализируя содержание принятых в последние месяцы документов (новая Стратегия национальной безопасности США, опубликованная 18 декабря 2017 г., новая ядерная доктрина США (НЯД), опубликованная 2 февраля 2018 г., новая версия Доклада разведки об угрозах США в мире, опубликованная 6 марта 2018 г., отметим, что первая версия Доклада была опубликована 13 февраля т.г.), можно будет утверждать, что курс США на реализацию своих внешнеполитических планов в Европе будет еще более ужесточен главным образом в целях ослабления влияния России в решении европейских проблем.
При этом, чтобы полнее обозначить основные направления публичной дипломатии, думается, будет целесообразно привести некоторые выдержки из вышеотмеченных документов.
Так, в новой Стратегии национальной безопасности США указываются три главные угрозы безопасности этой страны: «Перед нами встают три главных комплекта вызовов – ревизионистские усилия Китая и России, страны-изгои Иран и Северная Корея, и международные террористические организации, нацеленные на активные действия против Соединенных Штатов». В докладе главы американской национальной разведки Даниэла Коутса Сенату США от 6 марта 2018 г. (далее Доклад) есть 34 упоминания о «деструктивной, нацеленной против США» роли России. Так, в докладе, в частности, отмечается: «Россия и Китай будут продолжать расширять свое влияние и подрывать влияние США политическими и экономическими методами, особенно в тех регионах, где США не смогут полноценно выполнять свои обязательства перед своими союзниками... Россия и Китай будут представлять собой глобальную угрозу для интересов США в длительной перспективе...  Россия будет самой опасной угрозой для США в 2018-м году ввиду применения малорискованных, но весьма эффективных средств кибернападения...» Приводить весь перечень «угроз», исходящих из России нет необходимости. Упомянем лишь, что в Докладе также отмечено: «Россия продолжит контролировать «оккупированные» территории Грузии, а также выступать арбитром в конфликте вокруг Нагорного Карабаха, где существует риск серьезного военного конфликта. Азербайджан может инициировать боевые действия уже в 2018-м году, пользуясь в том числе поставками новых вооружений из России». Не обойдены вниманием и страны Средней Азии-союзники России по ЕАЭС и ОДКБ: «Россия будет добиваться сокращения влияния США в странах Средней Азии и соответственно усиливать свое военно-политическое и экономическое влияние. Угроза ИГИЛ будет повышать значимость российских мер безопасности для стран Средней Азии, с чем будет согласен и Китай, заинтересованный в стабильности этого региона, которую может обеспечить Россия». Можно привести и отдельные выдержки из НЯД США, в основе которой стремление руководства США «повысить гибкость и многообразие ядерного потенциала США, в том числе допустив возможность использования ядерного оружия малой мощности, это важно для сохранения способности предотвратить агрессию в масштабах региона». Для полноты картины и в качестве адекватного ответа на указанные основополагающие документы США в области «глобальных угроз безопасности» приведем отдельные выдержки из Послания Президента Владимира Путина Федеральному Собранию Российской Федерации от 1 марта т.г.. Обобщая проделанную работу в области обороны России Президент В.Путин заявил: Надеюсь, что все, что было сказано сегодня, отрезвит любого потенциального агрессора, а также недружественные шаги по отношению к России, как развертывание системы ПРО, приближение инфраструктуры НАТО к нашим границам и тому подобное, с военной точки зрения становятся неэффективными, с финансовой – неоправданно затратными и в конечном итоге просто бессмысленными для тех, кто это инициирует и делает... Особо подчеркну: растущая военная мощь России никому не угрожает, у нас не было и нет планов использования этого потенциала в наступательных, а тем более в агрессивных целях... Наша политика никогда не будет основываться на претензиях на исключительность, мы защищаем свои интересы и уважаем интересы других стран, руководствуемся международным правом, считаем незыблемой ключевую роль ООН».
Хочу надеяться, что глубокое осмысление всех вышеотмеченных документов должно быть положено в основу выработки совместной программы публичной дипломатии для стран-участниц ЕАЭС, государств-членов ОДКБ. При этом следует исходить из того, что проведение внешней политики в интересах развития каждого из членов ЕАЭС при сохранении стратегической самостоятельности в вопросах национальной безопасности должно быть положено в главное содержание международной деятельности публичной дипломатии. Такой подход, на мой взгляд, будет во многом содействовать становлению ЕАЭС в качестве одного из ведущих центров глобальной экономики, а также как одного из влиятельных центров силы мировой политики. Таковы вкратце мои размышления о роли публичной дипломатии в становлении Евразийского экономического союза накануне совместного заседания Комитета по международным делам Совета Федерации Российской Федерации и Постоянной комиссии по внешним связям Национального Собрания Республики Армения.