Քաղաքագետն Ադրբեջանում զորավարժությունների անցկացումը որակում է որպես ներքաղաքական քարոզչական քայլ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը կարծում է, որ Ադրբեջանի կողմից հերթական զորավարժություններ անցկացնելու որոշումն անհանգստանալու առիթ չպետք է տա: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում քաղաքագետն ընդգծեց, որ Ադրբեջանն ամեն տարի նման զորավարժություններ անցկացնում է, անգամ` տարվա մեջ մի քանի անգամ կարող են խոշորամասշտաբ զորավարժություններ անցկացնել:
«Նրանց նպատակներից մեկն էլ այն է, որ Հայաստանում դա որպես սպառնալիք դիտվի կամ մտահոգվելու առիթ լինի, սակայն, բնականաբար, կարծում եմ, որ պետք չէ անհանգստանալ. ընդհանրապես նման գործընթացները մեր հասարակության ուշադրությանը պետք է չարժանանան: Մեր մասնագետների և զինված ուժերի ուշիմությունը բավականին բարձր է»,- ասաց Մելիք Շահնազարյանը:
Քաղաքագետն այն կարծիքին է, որ նման զորավարժությունների անցկացումը ներքաղաքական քարոզչական քայլ է, սակայն դրանով Ադրբեջանի իշխանությունները նպատակ են հետապնդում նաև զինված ուժերի մարտունակությունը ստուգել: «Կարծում եմ, որ այս անգամ էլ փորձելու են նոր բաներ սովորել»,- նշեց նա:
Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը չբացառեց նաև, որ նման զորավարժությունների անցկացումը կարող է նախընտրական քայլ լինել, սակայն հավելեց, որ դրանց ընթացքում կփորձեն ինչ-որ մասնագիտական, ուսումնական խնդիրներ լուծել:
Ադրբեջանի կողմից լայնամասշտաբ զորավարժություններ անցկացնելու որոշմանն անդրադարձել է նաև ՀՀ ԱԳ նախարարի մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը: «Ամենախոշոր նախընտրական քարոզարշավին կմասնակցի 25 հազար մարդ, 250 միավոր զրահատեխնիկա, 1000 հրթիռա-հրետանային համակարգ, 50 միավոր ավիացիա: Վերլուծաբանները գլուխ են ջարդում ուսադիրներին ամենամեծ աստղ ունեցող թեկնածուի ելույթի թեմատիկայի վրա»,- գրել է Բալայանը:

In an interview to ARMENPRESS Mr. Melik-Shahnazaryan said Azerbaijan holds such exercises every year, and even several times during a single year.
“One of their goals is for it [exercises] to be viewed as a threat in Armenia or a reason for concern, but naturally I think there is no reason to be worried – generally these kind of  processes shouldn’t deserve the attention of our society,” he said, adding that the intelligence level of the Armenian military is on a very high level.
According to the political analyst Azerbaijan is carrying out domestic propaganda by holding these exercises, but at the same time the Azeri military seek to test the combat readiness of their armed forces. “I believe this time they’ll try to learn something new again”, he said.
Hrant Melik-Shahnazaryan didn’t also rule out that such military drills can be pre-election measure.
The Armenian foreign ministry also commented on Azerbaijan’s decision to hold the large scale military exercises.
“25 thousand people, 250 units of armored battle vehicles, 1000 missile-artillery systems, 50 aviation units will take part in the largest election campaign. Analysts are racking their brains over the speech topic of the candidate with the biggest star on his epaulette”, foreign ministry spokesperson Tigran Balayan mockingly said.