Եթովպիայում Լավրովի եւ Թիլերսոնի հանդիպումը չկայացավ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը եւ ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնն այդպես Էլ հանդիպում չանցկացրեցին Եթովպիայում: Մարտի 9-ին այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է Ռուսաստանի պատվիրակության մի աղբյուր, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ո՛չ, հանդիպումը չկայացավ»,-ասել Է գործակալության զրուցակիցը՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին: Լավրովը մարտի 8-ին ժամանել Էր Ադիս Աբեբա, որտեղ այցով գտնվում Էր նաեւ Թիլերսոնը, դեռ ավելին արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հաստատվել Էին նույն հյուրանոցում:
Մարտի 5-ին ՌԴ-ի փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը հայտնել Էր, որ Ռուսաստանն ԱՄՆ-ին առաջարկել Է Եթովպիայում կազմակերպել Լավրովի եւ Թիլերսոնի բանակցությունները: Սակայն հաջորդ օրը Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Հեզեր Նաուերթը հայտարարել Էր, թե Վաշինգտոնը նման առաջարկություն չի ստացել Մոսկվայից: ԱՄՆ-ում ՌԴ-ի դեսպանությունում այդ պնդումները որակել են «իրականության խեղաթյուրում» եւ «ապատեղեկատվություն»՝ պարզաբանելով, որ Թիլերսոնի հետ Լավրովի հանդիպման վերաբերյալ հարցումը Պետդեպ Է ուղարկվել մարտի 2-ին:

Встреча Лаврова и Тиллерсона в Эфиопии не состоялась
Министр иностранных дел России Сергей Лавров и госсекретарь США Рекс Тиллерсон так и не провели встречу в Эфиопии. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в пятницу ТАСС источник в российской делегации.
"Нет, встреча не состоялась", - сказал собеседник агентства, отвечая на соответствующий вопрос.
Лавров в четверг прибыл в Аддис-Абебу, здесь же с визитом находился Тиллерсон, более того главы внешнеполитических ведомств жили в одном отеле.
5 марта замглавы МИД РФ Сергей Рябков сообщил, что Россия предложила США организовать переговоры Лаврова и Тиллерсона в Эфиопии. Однако на следующий день руководитель пресс-службы Госдепартамента Хезер Науэрт заявила, что в Вашингтоне не получали таких предложений от Москвы. В посольстве РФ в США назвали такие утверждения "искажением реальности" и "дезинформацией", пояснив, что запрос о встрече Лаврова с Тиллерсоном был направлен в Госдеп 2 марта.