Մահավճիռ Է կայացվել ԻՊ-ի նախկին պարագլխի քրոջ նկատմամբ. Al Sumaria
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքի կենտրոնական քրեական դատարանը մահավճիռ Է կայացրել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման նախկին պարագլուխ Աբու Ումար ալ Բաղդադիի քրոջ նկատմամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Al Sumaria տեղական հեռուստաալիքը:
Ահաբեկիչը, որի իսկական անունը Համիդ ազ Զաուի Է, 2006-2010 թվականներին գլխավորում Էր «Ալ Քաիդայի» իրաքյան մասնաճյուղը կամ «Իրաքի իսլամական պետությունը», որն այնուհետեւ վերածվեց ԻՊ-ի: Նա սպանվել Է 2010 թվականին ամերիկյան ավիահարվածի հետեւանքով, եւ նրան փոխարինել Է ԻՊ-ի ներկայիս պարագլուխ Աբու Բաքր ալ Բաղդադին:
Դատարանի ներկայացուցիչ Աբդել Սատար Բերեկդարը նշել Է, որ մեղադրյալը խոստովանել Է մասնակցությունը ահաբեկչական խմբավորումներին, նա «լոգիստիկական աջակցություն Է ցուցաբերել նրանց հանցավոր գործողություններին»: Նրա խոսքով՝ դատապարտյալի ամուսինը, նույնպես ահաբեկիչ, մահապատժի Է դատապարտվել ավելի վաղ:

Сестре бывшего главаря ИГ вынесли смертный приговор
Центральный уголовный суд Ирака вынес смертный приговор сестре бывшего главаря террористической группировки ИГ* в Ираке Абу Умара аль-Багдади, сообщил местный телеканал Al Sumaria.
Террорист, настоящее имя которого Хамид аз-Зауи, в 2006-2010 годах возглавлял иракскую ячейку "Аль-Каиды"*, или "Исламское государство Ирака", которое затем переродилось в ИГ*. Он был убит в результате американского авиаудара в 2010 году и его преемником стал нынешний главарь ИГ* Абу Бакр аль-Багдади.
"Центральный уголовный суд рассмотрел дело одной из обвиняемых, это сестра главаря террористической группировки "Аль-Каида"* Абу Умара аль-Багдади, состоящая в террористических группировках", — цитирует канал представителя суда Абдель-Саттара Берекдара. Он отметил, что приговор вынесен в соответствии с иракским законом о борьбе с терроризмом.
Берекдар добавил, что подсудимая созналась в участии в террористических группировках, она оказывала "логистическую поддержку и помощь в осуществлении их преступных действий" и финансировала боевиков. По его словам, муж осужденной, также террорист, был приговорен к казни ранее. Отмечается, что женщина, чье имя не называется, будет повешена.