2018-ի Պարալիմպիական խաղերը նոր ռեկորդ կսահմանեն մասնակիցների թվով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2018 թվականի Պարալիմիպիական խաղերը, որոնք մարտի 9-ին մեկնարկում են Հարավային Կորեայի Փհենչհանում, նոր ռեկորդ կսահմանեն մրցումների մասնակիցների թվով: Խաղերի մեկնարկից առաջ կայացած մամուլի ասուլիսում այս մասին հայտարարել Է Միջազգային պարալիմպիական կոմիտեի նախագահ Էնդրյու Փարսոնսը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այս Խաղերը կլինեն ռեկորդային, դրանց կմասնակցեն 567 մարզիկներ 49 երկրներից, այդ թվում՝ Վրաստանից, Տաջիկստանից եւ ԿԺԴՀ-ից. նրանք առաջին անգամ կմասնակցեն ձմեռային Պարալիմպիական խաղերին:
Պարալիմպիական խաղերի մասնակիցների թվով նախորդ ռեկորդը պատկանում Է Սոչիին: 2014 թվականին Խաղերին մանակցել Է 547 պարալիմպիական 45 երկրներից:

Паралимпиада-2018 установит новый рекорд по количеству участников
Паралимпийские игры 2018 года, которые стартует 9 марта в южнокорейском Пхёнчхане, установят новый рекорд по количеству участников соревнований. Об этом на пресс-брифинге перед стартом Игр заявил президент Международного паралимпийского комитета (МПК) Эндрю Парсонс.
"Эти игры будут рекордными, в них примут участие 567 спортсменов из 49 стран, в том числе Грузии, Таджикистана и КНДР - они впервые будут участвовать в зимних Паралимпийских играх.
Предыдущий рекорд по количеству участников Паралимпиады принадлежал Сочи. В 2014 году в Играх приняли участие 547 паралимпийцев из 45 стран.