Ֆլորիդայում մեղադրանքներ են առաջադրվել 17 մարդու սպանած հրաձիգին. CNN
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երդվյալ ատենակալները մարտի 7-ին դատախազության ունեցած նյութերը բավարար են համարել 17 մարդու կանխամտածված սպանության մեղադրանքներ առաջադրելու 19-ամյա Նիկոլաս Քրուզին, որը հրաձգություն Էր սարքել Ֆլորիդայի նահանգի Փարքլենդի դպրոցում: Այդ մասին, ինչպես տղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է CNN հեռուստաալիքը:
Դատական նիստը կայացել Է Ֆորթ-Լոդերդեյլ քաղաքում: Քրուզին կանխամտածված սպանության մեղադրանքներ են առաջադրված ընդհանուր առմամբ 34 կետով: Եթե դատարանը մեղավոր ճանաչի հրաձիգին, նրան սպառնում Է մահապատիժ:
Քրուզի փաստաբաններն ավելի վաղ հայտարարել են, որ նա պատրաստ Է դատարանի առաջ ընդունել մեղքը, եթե դատախազությունը նրա համար մահավճիռ չպահանջի եւ սահմանափակվի ցմահ բանտարկությամբ:
Դատախազները դեռեւս չեն հրապարակել իրենց դիրքորոշումն առ այն, թե իրենք ձգտելու են արդյոք հասնել մեղադրյալի մահապատժին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

CNN: убившему 17 человек стрелку из Флориды предъявили обвинения
Жюри присяжных в среду признало достаточными имеющиеся у прокуратуры материалы для предъявления обвинений в умышленном убийстве 17 человек 19-летнему Николасу Крузу, устроившему стрельбу в школе в Паркленде (штат Флорида). Об этом сообщил телеканал CNN.
Судебное заседание состоялось в городе Форт-Лодердейл. Крузу предъявлены обвинения в покушении на убийство и в умышленном убийстве в общей сложности по 34 пунктам. Если суд признает стрелка виновным, ему грозит смертная казнь.
Адвокаты Круза ранее заявили, что он готов официально признать перед судом вину, если прокуратура не будет требовать для него смертного приговора, ограничившись пожизненным заключением. Прокуроры пока не оглашали своей позиции по поводу того, будут ли они добиваться казни для подсудимого.