ԱՄՆ-ում հազարավոր ավիաչվերթներ են չեղարկվել ձնատեղումների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում անբարենպաստ եղանակային պայմանները, այդ թվում՝ առատ ձնատեղումները արեւելյան ծովափին հանգեցրել են ավելի 2700 ավիաչվերթների չեղարկման, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
FlightAware պորտալի տվյալների համաձայն, որը հետեւում Է օդանավերի տեղաշարժերին, միայն Նյու Յորքի Ջոն Քենեդու անվան միջազգային օդանավակայանում չեղարկվել Է 529 չվերթ կամ բոլոր չվերթների 60 տոկոսը:
Հզոր փոթորիկ Է մոլեգնում ԱՄՆ-ի արեւելյան ծովափին, որի հարվածներն այս կամ այն չափով կզգան Նյու Ջերսիի, Նյու Յորքի, Քոնեքթիքութի, Ռոդ Այլենդի, Մասաչուսեթսի, Վերմոնտի, Նյու Հեմփշիրի եւ Մենի նահանգները:
ԱՄՆ-ի ազգային օդերեւութաբանական ծառայությունը փոթորկի մասին տարածել Է նախազգուշացում, որ գործելու Է «մարտի 7-ից մինչեւ 9-ը ներառյալ»:
Կանխատեսվում Է, որ երկրի հյուսիս-արեւելքում ձյան ծածկույթի հաստությունը կգերազանցի 30 սանտիմետրը: Ձնատեղումները կմիջարկվեն անձրեւներով եւ կուղեկցվեն քամու՝ վայրկյանում մինչեւ 22,4 մետր պոռթկումներով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В США из-за снегопадов отменили более 2,7 тыс. авиарейсов
Неблагоприятные погодные условия, в том числе мощный снегопад на восточном побережье США, привели к отмене 2706 рейсов. Согласно данным портала FlightAware, отслеживающего передвижения воздушных судов, только в Международном аэропорту имени Джона Кеннеди в Нью-Йорке отменено 529 рейсов.
"Аэропорт имени Джона Кеннеди продолжает принимать и отправлять самолеты, в настоящий момент и до полуночи среды отменено 529 рейсов, или 60% всех рейсов", - сообщили в администрации, рекомендовав пассажирам уточнять у авиаперевозчиков информацию о конкретных рейсах.
Мощная буря обрушилась на Восточное побережье США. Как сообщила телекомпания CNN, непогода в той или иной мере затронет штаты Нью-Джерси, Нью-Йорк, Коннектикут, Род-Айленд, Массачусетс, Вермонт, Нью-Гэмпшир и Мэн.
Национальная метеорологическая служба США распространила предупреждение о буре, которое действует "с 7 по 9 марта включительно". Прогнозируется, что толщина снежного покрова на северо-востоке страны превысит 30 см. Снег будет перемежаться с дождем и сопровождаться порывами ветра скоростью до 22,4 м/с.