Տոկիոյի «երկաթյա լեդին» պատմել Է քաղաքականության մեջ կնոջ դերի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի պատմության մեջ Տոկիոյի առաջին կին նահանգապետը՝ Յուրիկո Կոյիկեն, այն կարծիքին Է, որ կանանց ներուժն ամբողջությամբ չի օգտագործվում այն պատճառով, որ այժմ այն տեղերում, որտեղ որոշումներ են ընդունվում, տղամարդիկ դեռեւս ավելի շատ են, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Եթե ճապոնական ձեռնարկություններում եւ աշխարհում կին քաղաքական գործիչներն ավելի ակտիվ դեր խաղային, Ճապոնիան կկարողանար ավելի շատ փոխվել: Բայց առայժմ այն տեղերում, որտեղ որոշումներ են ընդունվում, տղամարդիկ ավելի շատ են:
Ահա թե ինչու կանանց ներուժն ամբողջությամբ չի օգտագործվում: Հենց դրա համար Էլ Տոկիոյում, քանի որ այն իմ պատասխանատվության ոլորտում Է, ես ցանկանում եմ ստեղծել մի միջավայր, որտեղ քաղաքապետարանի աշխատակցուհիները եւ Տոկիոյի բնակչուհիները կարողանային իրենց կարողությունների կիրառում գտնել»,-ասել Է Կոյիկեն ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում: Կանանց ավելի ակտիվորեն ներգրավելու ուղղությամբ նրա գործունեության արդյունքը դարձել Է այն, որ այժմ Տոկիոյի քաղաքապետարանում աշխատակիցների 40 տոկոսը կանայք են: Վարչական պաշտոններում կանանց թիվը շուտով կհասնի 20 տոկոսի:
Ճապոնիայի համար դա շատ նշանակալի թիվ Է: «Ես կարծում եմ, որ այդ առումով Տոկիոյի քաղաքապետարանը ճապոնական կազմակերպությունների շրջանում առաջատար դիրք Է գրավում այն դերով, որը խաղում են կին աշխատակիցների կարողություններն ու իրական ձեռքբերումները: Ես՝ որպես նահանգապետ, շատ եմ վստահում իմ կին աշխատակիցներին: Դե, իհարկե, տղամարդկանց նույնպես»,-հավելում Է նահանգապետը խորամանկ ժպիտով՝ գլխով ցույց տալով երկու տղամարդ աշխատակիցներին:

"Железная леди" Токио рассказала о роли женщины в политике
Первая в истории Японии женщина – губернатор Токио Юрико Коикэ считает, что потенциал женщин используется не полностью из-за того, что сейчас на тех местах, где принимаются решения, все еще больше мужчин, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Если бы на японских предприятиях и в мире политики женщины играли более активную роль, Япония смогла бы больше измениться. Но пока на тех местах, где принимаются решения, сейчас больше мужчин. Я думаю, что за счет этого потенциал женщин используется не полностью. Именно поэтому в Токио, так как это лежит в сфере моей ответственности, я хочу создать среду, в которой сотрудницы мэрии и жительницы Токио могли найти себе применение", — сказала Коикэ в интервью РИА Новости.
Результатом ее деятельности по более активному вовлечению женщин стало то, что сейчас в мэрии Токио 40% сотрудников – женщины. Число женщин на управленческих должностях скоро достигнет 20%. Для Японии это очень значительная цифра.
"Я считаю, что в этом отношении мэрия Токио занимает лидирующую позицию среди японских организаций по той роли, которую играют способности и реальные достижения сотрудников-женщин. Я как губернатор очень доверяю своим сотрудникам-женщинам. Ну и мужчинам, конечно, тоже", — добавляет она, с лукавой улыбкой кивая двум сотрудникам-мужчинам.