Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Լիոնի քաղաքապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մարտի 7-ին ընդունեց Լիոնի քաղաքապետ Ժորժ Կեպենեկյանի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը ողջունեց Լիոնի քաղաքապետի գլխավորած ներկայացուցչական պատվիրակության այցը Երևան և գոհունակությամբ ընդգծեց Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ քաղաքապետ Կեպենեկյանի անձնական ներդրումը։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Ժորժ Կեպենեկյանը նշեց, որ Լիոնը պատրաստ է գործնական ծրագրերի միջոցով նոր էջ բացելու Երևանի և Լիոնի միջև տնտեսական, կրթական, մշակութային ոլորտում, նոր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության խորացման և ամրապնդման համար:
Քաղաքապետ Կեպենեկյանը արտգործնախարարին ներկայացրեց իր հագեցած այցի արդյունքները՝ անդրադառնալով մասնավորապես Լիոնի և Երևանի միջև ստորագրված գործընկերության նոր համաձայնագրին, Թումո Ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանում հանդիպումներին և դրանց արդյունքում համագործակցության վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին:
Լիոնի քաղաքապետը տեղեկացրեց, որ իր պատվիրակության կազմում են գործարար շրջանակների, կրթօջախների, գրադարանների, թանգարանների, տուրիզմի պատասխանատուներ, ովքեր հանդիպումներ են ունեցել և փոխգործակցության վերաբերյալ արդյունավետ քննարկումներ ունեցել իրենց գործընկերների հետ։
Կողմերն անդրադարձ կատարեցին հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցությանը՝ կարևորելով այդ ձևաչափի շրջանակներում փոխգործակցության վերընթաց զարգացումը։
Նախարար Նալբանդյանը և քաղաքապետ Կեպենեկյանն արձանագրեցին, որ հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները շարունակում են խորանալ ու ամրապնդվել բոլոր ուղղություններով, որի վառ ապացույցն են երկկողմ բարձրաստիճան փոխայցելությունները, միջխորհրդարանական ակտիվ համագործակցությունը, Հայաստանում ֆրանսիական ներդրումների խրախուսմանը, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը և Լիոնի քաղաքապետը կարևորեցին ֆրանսահայ համայնքի արժեքավոր դերակատարությունը՝ երկու երկրների բարեկամության ամրապնդման և երկկողմ հարաբերությունների խորացմանն ուղղված նախաձեռնությունների տեսանկյունից։
Նախարար Նալբանդյանը և քաղաքապետ Կեպենեկյանը մտքեր փոխանակեցին 2018թ. հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ։ Մանրամասն քննարկվեցին Լիոնի ներկայացուցիչների մասնակցությունը Ֆրանկոֆոնիայի շրջանակներում նախատեսվող Տնտեսական ֆորումի և Ֆրանկոֆոնիայի ավանի միջոցառումներին:

Министр иностранных дел Армении принял мэра Лиона
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 7-го марта принял делегацию во главе с мэром Лиона Жоржем Кепеникяном.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, приветствуя гостя, министр Налбандян поприветствовал визит возглавляемой мэром Лиона делегации в Ереван, и с удовлетворением подчеркнул личный вклад мэра Кепеникяна в укрепление привилегированных отношений между Арменией и Францией.
Выразив благодарность за теплый прием, Жорж Кепеникян отметил, что Лион готов, путем практических программ, открыть новую страницу в деле углубления и укрепления сотрудничества между Ереваном и Лионом в сферах экономики, образования и культуры.
Мэр Кепеникян проинформировал министра иностранных дел о результатах своего насыщенного визита, коснувшись нового соглашения о партнерстве, подписанного между Лионом и Ереваном, а также встреч в Центре творческих технологий Тумо и во Французском университете Армении и достигнутых в результате договоренностей о сотрудничестве.
Мэр Лиона сообщил, что в его делегации есть представители деловых кругов, образовательных учреждений, библиотек, музеев и туристического сектора, которые со провели встречи и продуктивные обсуждения о сотрудничестве своими партнерами.
Стороны коснулись армяно-французского децентрализованного сотрудничества, придав большое значение поступательному развитию взаимодействия в этом формате.
Министр Налбандян и мэр Кепеникян отметили, что армяно-французские отношения продолжают углубляться и укрепляться во всех направлениях, ярким доказательством чему служат двусторонние визиты на высоком уровне, активное межпарламентское сотрудничество, поощрение французских инвестиций в Армении и расширение договорно-правовой базы.
Глава внешнеполитического ведомства Армении и мэр Лиона подчеркнули важную роль армянской общины Франции с точки зрения инициатив, направленных на укрепление дружбы между двумя странами и углубление двусторонних отношений.
Министр Налбандян и мэр Кепеникян обменялись мнениями по вопросам подготовки к саммиту Франкофонии, который состоится в октябре 2018г. в Ереване. Собеседники подробно обсудили участие представителей Лиона в Экономическом форуме и мероприятиях ‘’Городка Франкофонии’’, намеченных в рамках саммита.