Թուրք ընդդիմադիր գործիչն Էրդողանին հորդորել է քիչ խոսել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի «Լավ» կուսակցության առաջնորդ Մերալ Աքշեները, ով 2019 թվականի նախագահական ընտրություններում համարվում է գործող նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հիմնական հակառակորդը, հորդորել է նրան փոքր-ինչ լուռ մնալ և շատ չխոսել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական Diken գործակալությունը:
Ստամբուլում կուսակցության կին անդամների հետ հանդիպմանը Աքշեները դիմել է Էրդողանին՝ ասելով. «Ընկեր, մի փոքր լռիր: Ժամանակ հատկացրու ընտանիքիդ, փոքր-ինչ նստիր տանդ: Պետք չէ, որ ամեն հարցով խոսես, մատ թափ տաս: Մի փոքր հանգստացի տանդ, շունչ առ, մենք էլ շունչ առնենք, Թուրքիան էլ»:
Նա մեղադրել է Էրդողանին հասարակության առաջ հոխորտալու, ԱՄՆ-ին «օսմանյան ապտակ» հասցնելու վերաբերյալ սպառնալիքներ հնչեցնելու համար, մինչդեռ երբ ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը ժամանեց Անկարա, նախագահը բավարարվեց նրա հետ միայն գաղտնի խոսակցություններ վարելով:
Մերալ Աքշեները նախկինում եղել է «Ազգայնական շարժում» կուսակցության անդամ, զբաղեցրել է Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարի, ինչպես նաև մեջլիսի փոխխոսնակի պաշտոնները:  Նա 2017 թվականի հոկտեմբերի 25-ին ներկայացրել է իր հիմնած նոր՝ «Լավ» կուսակցությունը, որի շարքերում «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունը լքած հարյուրավոր անդամներ կան
Ակնկալվում է, որ 2019 թվականի նախագահական ընտրություններում նա լինելու է Էրդողանի հիմնական հակառակորդը:

Турецкий оппозиционный политик посоветовала Эрдогану поменьше говорить
Глава турецкой оппозиционной «Хорошей партии» Мераль Акшенер, которая считается основным противником Эрдогана  на президентских выборах  2019 г., посоветовала ему меньше говорить и больше молчать. Как передает «Арменпресс»,  об этом сообщило турецкое агентство Diken.
На встрече с женщинами – членами партии в Стамбуле Акшенер обратилась к Эрдогану со словами: «Друг, помолчи немного. Выдели время своей семье, посиди дома. Не стоит выступать по любому поводу, грозить пальцем. Отдохни дома хоть немного, передохни, дай передохнуть и нам, и Турции».
Она обвинила Эрдогана в том, что он угрожает турецкому обществу, обещает дать США «османскую пощечину», но когда госсекретарь США Рекс Тиллерсон прибыл в Анкару, президент удовлетворился тайными переговорами с ним.
Мераль Акшенер была членом партии Националистического движения, министром ВД Турции, вице-спикером парламента.  В 2017 г. основала свою «Хорошую партию», в которую вступили сотни бывших членов партии Националистического движения.