Թրամփը հուսով Է, որ միջկորեական պայմանավորվածությունները «շատ դրական արդյունքներ» կտան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգները հուսով Է, որ ԿԺԴՀ-ի եւ Կորեայի Հանրապետության նոր պայմանավորվածությունները «շատ դրական արդյունքներ» կտան: Այս հայտարարությունը ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն արել Է Շվեդիայի վարչապետ Ստեֆան Լյովենի հետ մարտի 6-ին Սպիտակ տանը կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք առաջվա պես լի ենք վճռականությամբ հասնելու Կորեական թերակղզու միջուկազերծման,- նշել Է ԱՄՆ-ի ղեկավարը:- Այսօր շատ Էին լուրերը միջկորեական պայմանավորվածությունների մասին: Պետք Է հուսալ, որ դրանք կբերեն շատ դրական արդյունքների»:
Թրամփը նաեւ հայտարարել Է, որ հավատում Է Սեուլի եւ Վաշինգտոնի հետ երկխոսելու պատրաստակամության վերաբերյալ Փհենյանի հայտարարություններին՝ կապված ամերիկայն պատժամիջոցների ու այն բանի հետ, ինչ ԱՄՆ-ը անում Է Հյուսիսային Կորեայի նկատմամբ, այդ թվում եւ այն մեծ օգնության հետ, որը Վաշինգտոնն ստանում Է Չինաստանից»:
«Բայց պատժամիջոցները շատ, շատ ուժեղ Էին ու շատ ցավագին»,-- հավելել Է Թրամփը՝ հորդորելով սպասել միջկորեական բանակցությունների արդյունքներին: Հարավային Կորեայի նախագահին առընթեր Ազգային անվտանգության վարչության պետ Չոն Ըհ Յոնը մարտի 6-ին Սեուլում կայացած բրիֆինգում հայտնել Է, որ ԿԺԴՀ-ի իշխանությունները ցանկություն են հայտնել կասեցնել միջուկային ու հրթիռային փորձարկումները ԱՄՆ-ի հետ հնարավոր բանակցությունների ժամանակաշրջանում:
Նա նաեւ նշել Է, որ Փենյանը հարավկորեական պատվիրակության այցի ընթացքում հավաստել Է Կորեական թերակղզու միջուկազերծման հանձնառությունը: «Հյուսիսկորեական կողմը պարզորոշ նշեց Կորեական թերակղզու միջուկազերծման իր հանձնառությունը՝ եւ հայտարարեց, որ ինքը միջուկային զենքի տիրելու հիմքեր չի ունենա, եթե երաշխավորվի ռեժիմի անվտանգությունը եւ վերացվեն ռազմական սպառնալիքները ԿԺԴՀ-ի համար»,- նշել Է նա: Չոն Ըհ Յոնը հայտնել Է, որ ԿԺԴՀ-ի եւ Կորեայի Հանրապետության ղեկավարներ Կիմ Չեն Ընը եւ Մուն Չժե Ինը հանդիպում կանցկացնեն այս տարվա ապրիլի վերջին:
Բացի այդ, Սեուլը եւ Փենյանը պայմանավորվել են կապուղի հաստատել երկու ղեկավարների միջեւ՝ կոնսուլտացիաներ անցկացնելու եւ ռազմական լարվածությունը թուլացնելու նպատակով: Կողմերը նաեւ պայմանավորվել են առաջին անգամ հեռախոսազրույց անցկացնել գագաթնաժողովից առաջ: Մարտի 5-ին երկօրյա այցով Փհենյան Է ժամանել հարավկորեական պատվիրակությունը՝ նպատակ ունենալով ապահովել երկու պետությունների մերձեցումը եւ նպաստել ԿԺԴՀ-ի ու ԱՄՆ-ի միջեւ երկխոսությանը:
Պատվիրակության կազմում, մասնավորապես, ընդգրկվել են Չոն Ըհ Յոնը եւ Հետախուզության ազգային ծառայության տնօրեն Սո Հունը: ԿԺԴՀ ժամանելուց հետո նրանք Կիմ Չեն Ընի հետ չորսժամյա հանդիպում են անցկացրել Կորեայի աշխատանքային կուսակցության կենտրոնակայանում: Մարտի 6-ին պատվիրակությունն ավարտել Է այցը եւ վերադարձել Հարավային Կորեա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Trump hopes for “good results” from inter-Korean talks
YEREVAN, MARCH 7, ARMENPRESS. US President Trump expressed cautious optimism Tuesday about the prospects of nuclear talks with North Korea, but said the U.S. would wait and see how things play out — and he did not rule out the military option, USA Today reports.
"There’s been a lot of news on that today, hopefully it’s positive," Trump said during a joint news conference with Swedish Prime Minister Stefan Löfven. "Hopefully it will lead to a very positive result.”
And in a tweet earlier on Tuesday, the US President said progress was possible, but cautioned that the North Korean overtures "may be false hope." He also tweeted that "the World is watching and waiting!" and that "the U.S. is ready to go hard in either direction!"
“Possible progress being made in talks with North Korea. For the first time in many years, a serious effort is being made by all parties concerned. The World is watching and waiting! May be false hope, but the U.S. is ready to go hard in either direction!” – he tweeted.
North Korean leader Kim Jong-un and South Korean delegates have agreed to work on de-escalating tension in the Korean peninsula during a historic visit to Pyongyang. The parties also discussed the possibility of holding a summit of both heads of states, the Korean Central Telegram Agency reported.
“Kim Jong-un exchanged ideas over de-escalating military tension in the Korean peninsula, dialogue and multilateral contacts and activation of cooperation and exchanges,” the agency said.
The South Korean president’s envoys and the North Korean leader held the meeting in a “sincere environment”.
Kim Jong-un has agreed to hold a summit with South Korean President Moon Jae-in.
The South Korean delegation arrived in the North on March 5 and included 10 high ranking officials, including the chief of the national intelligence service and national security advisor to the South Korean president.