Հայաստանը Կաննի կինոշուկայում հետաքրքիր ծրագրով կներկայանա
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կաննի կինոփառատոնի շրջանակում կայանալիք կինոշուկայում այս տարի Հայաստանը հագեցած և հարուստ ծրագրով կմասնակցի: Այս մասին մարտի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը:
«Կինոշուկայում ներկայացնելու ենք Հայաստանը որպես ֆիլմարտադրության համար լավագույն վայր: Ցուցադրելու ենք մեր գեղեցիկ տարածքները, ֆիլմարտադրության համար ստեղծված լայն հնարավորությունները»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց նախարարը:
Նա ընդգծեց, որ անցյալ տարի Կաննի կինոշուկային մասնակցելով՝ Հայաստանի նպատակն էր տարբեր գործարար կապեր գտնելը: Նախարարը այդ առումով բավականին դրական գնահատեց Հայաստանի մասնակցությունը:
2017 թվականի մայիսի 17-28-ը Կաննի 70-րդ կինոփառատոնի շրջանակում կայանալիք կինոշուկայում ներկայացվել էր 12 կինոնախագիծ: Ժյուրիի որոշմամբ հաղթող էին ճանաչվել հետևյալ նախագծերը.

Armenia to be presented as filmmaking destination at Marché du Film of Cannes Festival
YEREVAN, MARCH 6, ARMENPRESS. Armenia will present an extensive and rich program at the Marché du Film (lit. Film Market)  - on the sidelines of this year’s Cannes Film Festival, minister of culture Armen Amiryan said.
“We will present Armenia at the film market as the best location for filmmaking. We will display out beautiful areas, the wide opportunities for film production,” the minister said.
He stressed that last year Armenia’s participation at the event was aimed at finding business contacts. The minister said the participation was very positive from this point of view.
The Marché du Film (lit. Film Market) is the business counterpart of the Cannes Film Festival and one of the largest film markets in the world.