ՀՀ ապագա կառավարությունը բաղկացած կլինի վարչապետից, 3 փոխվարչապետից և 17 նախարարից
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկում է «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը։
Հիմնական զեկուցող ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը նշեց, որ համաձայն նախագծի՝ կառավարությունը կազմված է լինելու վարչապետից, առաջին փոխվարչապետից, երկու փոխվարչապետից և 17 նախարարից։ Դավիթ Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ այլևս չի լինելու միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարությունը:
«Վարչապետը կարող է զրկվել իր լիազորությունները կատարելուց, եթե կորցնում է քաղաքացիությունը, ձեռք է բերում այլ երկրի քաղաքացիություն կամ էլ օրենքով սահմանված անհամատեղելիության պահանջներն է խախտել։ Վարչապետը նաև կարող է զրկվել իր լիազորություններից, եթե ընտրվելուց հետո 5-օրյա ժամկետում կառավարության կազմավորման համար անհրաժեշտ թվով թեկնածուներ չներկայացնի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Հարությունյանը։
Հստակեցվել է նաև կառավարությանը, նախարարություններին և վարչապետին ենթակա մարմիններ շրջանակը: Վարչապետին ենթակա մարմիններն են ոստիկանությունը, ազգային անվտանգության ծառայությունը, պետական պահպանության ծառայությունը և պետական վերահսկողության ծառայությունը:

Будущее правительство Армении будет состоять из премьер-министра, троих вице- премьеров и 17 министров
Будущее правительство Армении будет состоять из премьер-министра, троих вице-
премьеров и 17 министров
Парламент в первом чтении обсуждает законопроект “О структуре и деятельности правительства” и пакет смежных законопроектов.
Как сообщает «Арменпресс», основной докладчик, министр юстиции Давид Арутюнян отметил, что, согласно законопроекту, правительство будет состоять из премьер-министра, первого вице-премьера и двоих вице-премьеров и 17 министров. Давид Арутюнян сообщил, что в правительстве не будет министерства по международной экономической интеграции и реформам.
“Премьер-министр может утратить свои полномочия, если потеряет гражданство и становится гражданином другой страны или же нарушает определенные законом требования о несовместимости. Премьер может также лишиться своих полномочий, если в течение 5 дней после избрания не представит необходимое число кандидатур для формирования правительства”, - подчеркнул Арутюнян.
Уточнен также круг ведомств, подчиненных правительству, премьер-миниистру и министерствам. Премьер-министру будут подчинены полиция, Служба национальной безопасности, Служба государственной охраны и Служба государственного контроля.