«Հյուսիս-հարավ միջանցքի» հարավային հատվածի ճանապարհի կառուցմամբ հետաքրքրված ընկերություններ կան. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հյուսիս-հարավ միջանցքի» հարավային հատվածի ճանապարհի շինարարության ֆինանսավորմամբ հետաքրքրված մասնավոր ընկերություններ կան:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը: Նրա խոսքով` մոտ ապագայում կհայտարարեն նրանց մասին: «Հյուսիս-հարավ ճանապարհն արագ տեմպերով շարունակվում է կառուցվել, 2019-ի վերջին նախատեսում ենք ունենալ մինչև Գյումրի հատվածը: Հիմա նախագծային աշխատանքներն են ընթանում Գյումրի-Բավրա և դեպի հարավային հատված ճանապարհի շարունակության առնչությամբ: Բանակցություններ ենք վարում տարբեր ներդրողների հետ հարավային հատվածում ֆինանսական ներդրումներ  կատարելու ուղղությամբ: Մոտ ապագայում կհայտարարենք դրա մասին»,-հայտնեց նախարար Մարտիրոսյանը:
Մարտի 5-6-ին Երևանում անցկացվում է «Եվրոպա-Կովկաս-Ասիա» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի (ՏՐԱՍԵԿԱ) միջկառավարական հանձնաժողովի 13-րդ նիստը: Հայաստանը տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների շարունակաբար բարելավման ծրագրերից խոշորագույնը համարում է «Հյուսիս-հարավ միջանցքի» շինարարությունը: Տրանսպորտային հաղորդակցության տեսանկյունից կարևորվում է նաև Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման ավտոճանապարհի արդեն մեկնարկած հիմնանորոգման և կենսական նշանակության բարելավման մյուս ծրագրերը:

Some companies interested in constructing southern part of North-South transportation
YEREVAN, MARCH 6, ARMENPRESS. There are private companies that are interested in funding the construction of the southern part of North-South transportation corridor, Armenia’s minister of transport, communication and information technologies Vahan Martirosyan told reporters, reports Armenpress. He informed that the names of the companies will be announced soon.
“The North-South highway’s construction continues at a rapid pace, we plan to complete the road up to Gyumri part in late 2019. At the moment the designing works towards Gyumri-Bavra and the southern part are underway. We are holding talks with different investors aimed at making financial investments for the construction of the southern part. We will announce this in the nearest future”, Martirosyan said.
The 13th session of the Intergovernmental Commission of Europe-Caucasus-Asia international transportation corridor (TRACECA) is being held in Yerevan from March 5 to 6. Among the major programs aimed at improving the transportation infrastructures Armenia considers the construction of North-South corridor.