Արգենտինայի նախկին նախագահ Քրիստինա Ֆեռնանդես դե Կիրշները կկանգնի դատարանի առաջ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արգենտինայի ֆեդերալ դատավոր Կլաուդիո Բոնադիոն որոշում Է կայացրել լսումներ սկսել 1994 թվականին Բուենոս Այրեսում կատարված ահաբեկչական գործողության հետաքննությանը խոչընդոտելու գործով, որում որպես մեղադրյալ Է անցնում սենատոր եւ երկրի նախկին նախագահ Քրիստինա Ֆեռնանդես դե Կիրշները:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 5-ին հայտնել Է Դատական տեղեկատվության կենտրոնը: «Հաշվի առնելով հավաքված ապացույցները՝ դատարանը պահպանված Է համարում այն պահանջները, որոնք անհրաժեշտ են, որպեսզի գործն անցնի հաջորդ փուլ»,-ասված Է որոշման մեջ: Դատարանի առաջ պետք Է կանգնի նաեւ արտաքին գործերի նախկին նախարար Էկտոր Տիմերմանը: Գործի հարուցման համար հիմք են դարձել այն մեղադրանքները, որոնք 2015 թվականի հունվարին Ֆեռնանդես դե Կիրշների եւ Տիմերմանի նկատմամբ առաջադրել Էր դատախազ Ալբերտո Նիսմանը:
Նա հիշեցրել Է, որ նախորդ կառավարությունն Իրանի հետ բանակցություններ Է վարել Արգենտինայի համար շահավետ առեւտրական համաձայնագրի շուրջ: Ընդ որում, ինչպես պնդել Է դատախազը, համաձայնագրի պայմաններից մեկը եղել Է պատասխանատվությունից հինգ իրանցիների ազատումը, որոնք Արգենտինայի կողմից հետախուզվում Էին այն ահաբեկչությանը մեղսակից լինելու կապակցությամբ, որը 85 մարդու կյանք խլեց:
Այն բանից մեկ օր առաջ, երբ Նիսմանն իր ապացույցները պետք Է ներկայացներ Կոնգրեսին, նրան մեռած են գտել իր բնակարանում: Գործի հարուցումից հետո Ֆեռնանդես դե Կիրշների, որն ազատության մեջ Է մնում խորհրդարանական անձեռնմխելիության շնորհիվ, եւ գործի արդեն կալանավորված մյուս ֆիգուրանտների փաստաբանները գանգատարկել են Բոնադիոյի վճիռը, ինչպես նաեւ պահանջել են պաշտոնաթող անել նրան: Պաշտպանության կարծիքով, նրա որոշումները հակասում են օրենքին եւ քաղաքական դրդապատճառներ ունեն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Экс-президент Аргентины предстанет перед судом по делу, связанному с терактом
Федеральный судья Клаудио Бонадио постановил приступить к слушаниям по делу о препятствовании расследованию теракта в Буэнос-Айресе в 1994 году, обвиняемой по которому проходит сенатор и экс-президент страны Кристина Фернандес де Киршнер. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в понедельник Центр судебной информации.
"Учитывая собранные доказательства, суд считает соблюденными требования, необходимые для перехода дела к следующему этапу", - говорится в постановлении. Перед судом также должен будет предстать экс-глава МИД Эктор Тимерман.
Основанием для возбуждения дела стали обвинения, которые в январе 2015 года в отношении Фернандес де Киршнер и Тимермана выдвинул прокурор Альберто Нисман. Он напомнил, что прошлое правительство вело переговоры с Ираном о выгодном для Аргентины торговом соглашении. При этом, как утверждал прокурор, одним из условий соглашения было освобождение от ответственности пяти иранцев, разыскиваемых Аргентиной в связи с причастностью к теракту, унесшему жизни 85 человек. За сутки до того, как Нисман должен был представить свои доказательства в Конгрессе, он был найден мертвым в своей квартире.
После возбуждения дела адвокаты Фернандес де Киршнер, которая остается на свободе благодаря парламентской неприкосновенности, и других фигурантов дела, которые уже были задержаны, подали апелляцию на решения Бонадио, а также попросили отправить его в отставку. По мнению защиты, его постановления противоречат закону и политически мотивированы.