Լիբանանցի ներդրողը մտադիր է ընդլայնել ծրագրերը Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումերի նախարար Սուրեն Կարայանը մարտի 5-ին հանդիպել է լիբանանցի գործարար Նիկոլա Աբու Ֆեյսալի հետ։ Գործարարը նախարարի հետ կիսվել է իր բիզնեսի ընդլայնման ծրագրերով։ Նիկոլա Աբու Ֆեյսալի խոսքով՝ Հայաստանը ներդրումների տեսանկյունից շատ բարենպաստ երկիր է: Գործարարը հավելել է, որ իր բոլոր արտասահմանցի գործընկերներին կոչ է անում Հայաստանում ներդրումներ անել։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, Նիկոլա Աբու Ֆեյսալի ղեկավարած ընկերությունը Հայաստանում զբաղվում է պեկան ընկույզի մշակմամբ։ Նախագծի առաջին փուլում 100 հեկտար տարածքի վրա կտնկվեն 30 հազար պեկան ընկույզի ծառեր: Բացի գյուղատնտեսական ծրագրերից, ներդրողը մտադիր է նաև զբոսաշրջային ծրագիր իրականացնել։ Ծրագրերը նախատեսվում է իրականացնել Եղվարդում և Բագրատաշենում։ Նիկոլա Աբու Ֆեյսալը նշել է, որ ցանկանում է ընդլայնել իր բիզնես ծրագրերը առաջիկա տարիների ընթացքում։ Գործարարը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին և նշել, որ ոգևորիչ է նախարարության և կառավարության աջակցությունը և ներդրումների խթանմանն ուղղված քաղաքականությունը։
Նախարար Սուրեն Կարայանը ողջունել է գործարարի նախագծերը և նշել, որ նախարարությունը միշտ պատրաստ է աջակցել նոր ներդրումների ներգրավմանը և ծրագրերի իրականացմանը, ինչպես նաև քննարկել ներդրումային ծրագրերի մանրամասները։

Lebanese investor plans to expand programs in Armenia
YEREVAN, MARCH 6, ARMENPRESS. Armenia’s minister of economic development and investments Suren Karayan on March 5 received Lebanese businessman Nicolas Abou Fayssal, the ministry told Armenpress.
The businessman shared his business plans with the minister. He said Armenia is a very favorable country in terms of investments, and added that he calls on all his foreign partners to make investments in Armenia.
The company led by the Lebanese businessman is engaged in production of pecan nuts. In the first stage of the program, 30.000 pecan nuts trees will be planted on a 100 hectare area. In addition to agricultural programs, the investor also plans to implement a tourism program in Yeghvard and Bagratashen. Nicolas Abou Fayssal said he wants to expand his business programs in the upcoming years. He thanked the minister and said the ministry’s and government’s assistance and policy on boosting investments is encouraging.
Minister Suren Karayan welcomed the businessman’s plans and said the ministry is always ready to support attracting new investments and implementing programs, as well as to discuss details of investment programs.