Լիբանանցի ներդրողը մտադիր է ընդլայնել ծրագրերը Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումերի նախարար Սուրեն Կարայանը մարտի 5-ին հանդիպել է լիբանանցի գործարար Նիկոլա Աբու Ֆեյսալի հետ։ Գործարարը նախարարի հետ կիսվել է իր բիզնեսի ընդլայնման ծրագրերով։ Նիկոլա Աբու Ֆեյսալի խոսքով՝ Հայաստանը ներդրումների տեսանկյունից շատ բարենպաստ երկիր է: Գործարարը հավելել է, որ իր բոլոր արտասահմանցի գործընկերներին կոչ է անում Հայաստանում ներդրումներ անել։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, Նիկոլա Աբու Ֆեյսալի ղեկավարած ընկերությունը Հայաստանում զբաղվում է պեկան ընկույզի մշակմամբ։ Նախագծի առաջին փուլում 100 հեկտար տարածքի վրա կտնկվեն 30 հազար պեկան ընկույզի ծառեր: Բացի գյուղատնտեսական ծրագրերից, ներդրողը մտադիր է նաև զբոսաշրջային ծրագիր իրականացնել։ Ծրագրերը նախատեսվում է իրականացնել Եղվարդում և Բագրատաշենում։ Նիկոլա Աբու Ֆեյսալը նշել է, որ ցանկանում է ընդլայնել իր բիզնես ծրագրերը առաջիկա տարիների ընթացքում։ Գործարարը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին և նշել, որ ոգևորիչ է նախարարության և կառավարության աջակցությունը և ներդրումների խթանմանն ուղղված քաղաքականությունը։
Նախարար Սուրեն Կարայանը ողջունել է գործարարի նախագծերը և նշել, որ նախարարությունը միշտ պատրաստ է աջակցել նոր ներդրումների ներգրավմանը և ծրագրերի իրականացմանը, ինչպես նաև քննարկել ներդրումային ծրագրերի մանրամասները։

Ливанский инвестор намерен расширить свои программы в Армении
Министр экономического развития и инвестиций С. Караян 5 марта принял ливанского бизнесмена Никола Абу Фейсала. Предприниматель рассказал министру о своих планах в Армении, которая, по его мнению, очень благоприятная для инвестиций страна. Он добавил, что призывает всех своих знакомых инвестировать в экономику Армении.
Как сообщили «Арменпресс» в службе информации министерства, компания Никола Абу Фейсала занимается в Армении обработкой ореха пекан. На первом этапе проекта на 100 га будут высажены 30 000 саженцев ореха. Кроме сельскохозяйственной деятельности, инвестор намерен заняться также туризмом. Программы будут реализованы в Егварде и Баграташене. В ближайшие годы инвестор намерен расширить свой бизнес. Предприниматель поблагодарил  министра и отметил, что его воодушевляет содействие министерства и правительства.
Министр С. Караян приветствовал проекты гостя и отметил, что министерство всегда готово к сотрудничеству и содействию, а также к обсуждению подробностей бизнес-инициатив.