Աուդիտի բարելավումը կնպաստի ներդրումների ներգրավմանն ու գլոբալ շուկայում հայկական ընկերությունների առաջ մղմանը. նախարար
Աուդիտի բարելավումը կնպաստի ներդրումների ներգրավմանն ու գլոբալ շուկայում
հայկական ընկերությունների առաջ մղմանը. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը համոզված է, որ հաշվապահական հաշվառմանը և աուդիտի որակի բարելավմանն ուղղված իրենց քայլերը կնպաստեն գլոբալ շուկայում հայաստանյան ընկերությունների առաջ մղմանն ու դեպի Հայաստան նոր ներդրումների ներգրավմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին նախարարը հայտարարեց հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ոլորտների բարեփոխումներին վերաբերող աշխատաժողովին: «Մենք ճիշտ ուղու վրա ենք: Այն, ինչ անում ենք, միանգամայն վստահ եմ, որ կաջակցի մեր ընկերությունների զարգացմանը` թույլ տալով նրանց դուրս գալ միջազգային շուկաներ: Ցանկանում եմ մի օրինակ ներկայացնել: Նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մի անգամ ինձ խնդրեց, որ վերլուծություն իրականացնեմ ընկերություններից մեկի վերաբերյալ: Ես ուղղակի թվերին նայեցի ու հասկացա, թե այդ ընկերության ղեկավարությունն ինչպիսին է: Նա զարմացավ`ասելով գուցե ճանաչո՞ւմ եմ այդ ղեկավարներին, ես պատասխանեցի, որ թվերն ավելին են ասում, քան տեքստն ու անձնական ծանոթությունը: Եթե մենք ցանկանում ենք ձեռք բերել այն մակարդակը, որ գլոբալ ներդրողները ցանկանան գալ Հայաստան, մենք պետք է ստեղծենք պայմաններ, որ այդ աուդիտորական հարթակը բարձր ստանդարտի վրա լինի»,-նշեց նախարար Արամյանը:
Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Սիլվի Բոսութոյի խոսքով` նմանատիպ միջոցառումներն օգնում են համալրել մասնակիցների գիտելիքները աուդիտորական գործունեության հանրային վերահսկողության դերի և որակի ապահովման համակարգերի, այդ թվում` իրենց հաշվետվությունների վերաբերյալ: Ինչպես նաև ծանոթանալ միջազգային փորձին և աուդիտորական գործունեության կարգավորման հարցում պրոֆեսիոնալ հաշվապահական կազմակերպությունների դերին: «Մենք պատրաստ ենք աջակցել իրազեկման արշավի իրականացմանը, որի շրջանակում երկխոսություն կձևավորվի կառավարության և այլ շահագրգիռ կողմերի միջև` կապված հաշվապահական հաշվառման աուդիտի և հանրային վերահսկողության մասին նոր օրենքի նախագծի հետ: Այդ օրենքի նախագիծն այժմ Ազգային ժողովում է, հուսով եմ, որ այն կընդունվի այս գարնանը»,-ասաց ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի տնօրենը:
Աշխատաժողովին մասնակցում էին միջազգային և տեղական փորձագետներ, մասնագիտական հանրության ներկայացուցիչներ, այդ թվում` ՀՀ ֆինանսների նախարարության հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի մեթոդաբանության վարչության աշխատակիցներ:

Министр: улучшение аудита будет способствовать привлечению инвестиций и продвижению армянских компаний на глобальном рынке
Министр: улучшение аудита будет способствовать привлечению инвестиций и
продвижению армянских компаний на глобальном рынке
Министр финансов РА Вардан Арамян убежден, что повышение качества бухгалтерского учета и аудита приведет к привлечению инвестиций и продвижению армянских компаний на глобальном рынке. Как передает  «Арменпресс», об этом он заявил на рабочем совещании по реформам в сфере бухгалтерского учета и аудита.
«Мы на верном пути. То, что мы делаем, поможет нашим компаниям выйти на глобальный рынок. Только один пример: бывший премьер Т. Саргсян как-то попросил меня сделать сделать анализ деятельности одной  компании. Одного моего взгляда на цифры было достаточно, чтобы понять, что это за компания. Он удивился: я, что знаком с ее руководителями? Я ответил, что цифры говорят больше, чем текст и личное знакомство. Если мы хотим привлечь инвестиции, должны создать условия соответствия аудиторской планки самым высоким требованиям», - отметил министр.
По словам главы армянского офиса ВБ Сильви Босуто, подобные мероприятия идут на пользу участникам, повышают их знания, позволяют знакомиться с международным опытом и деятельностью профессиональных аудиторов. «Мы готовы помочь в вопросах, связанных  с проектом нового закона об аудите и общественном контроле. Этот проект уже в Национальном собрании, надеюсь, весной, он будет принят».
В работе совещания приняли участие международные и местные эксперты, представители профессионального общества, в том числе – сотрудники управление методологии бухучета и аудита Министерства финансов Армении.