ԱՄՆ-ի պողպատաձուլական եւ ալյումինի արդյունաբերությունը մեռած Է. Թրամփ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել Է, որ երկրի պողպատաձուլական եւ ալյումինի արդյունաբերությունը մեռած Է, եւ եկել Է փոփոխությունների ժամանակը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Մենք տանուլ ենք տալիս գրեթե բոլոր առեւտրական համաձայնություններում:
Մեր բարկամներն ու թշնամիներն արդեն շատ տարիներ առավելություններից են օգտվում ԱՄՆ-ի հաշվին: Մեր պողպատաձուլական եւ ալյումինի արդյունաբերությունը մեռած Է: Ներեցեք, եկել Է փոփոխությունների ժամանակը»,- գրել Է Թրամփը Twitter-ում: Մարտի 1-ին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել Է, որ երկիրը ներկրման մաքսեր Է սահմանում պողպատի համար 25 տոկոսով եւ ալյումինի համար 10 տոկոսով: Եվրահանձնաժողովն իր անհամաձայնությունն Է հայտնել նոր մաքսերի վերաբերյալ: Սպասվում Է, որ այն կարող Է արդեն մարտի 7-ին որոշում ընդունել պատասխան միջոցների մասին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Сталелитейная и алюминиевая промышленность США мертва, заявил Трамп
Президент США Дональд Трамп заявил, что сталелитейная и алюминиевая промышленность страны мертва и настало время для перемен, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Мы проигрываем почти во всех торговых соглашениях. Наши друзья и враги уже много лет пользуются преимуществами за счет США. Наша стальная и алюминиевая промышленность мертва. Извините, пришло время для перемен!" — написал Трамп в Twitter.
В четверг президент США Дональд Трамп сообщил, что страна вводит ввозные пошлины на сталь в размере 25% и на алюминий в 10%.
Еврокомиссия выразила свое несогласие с новыми пошлинами. Ожидается, что она может уже в среду, 7 марта, принять решение об ответных мерах.