Գերմանիայում «Մեծ կոալիցիա» կձևավորվի
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոցիալ-դեմոկրատներն Անգելա Մերկելի պահպանողական բլոկի հետ կմտնեն Գերմանիայի կառավարություն։ Կոալիցիա մտնելու օգտին քվեարկել է Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության (ԳՍԴԿ) անդամների մեծամասնությունը։
Մարտի 4-ին Բեռլինում, ԳՍԴԿ-ի գլխավոր գրասենյակում ներկայացրել են փետրվարի 20-ից մարտի 2-ն անցկացված ներկուսակցական քվեարկության արդյունքները, որին մասնակցել է կուսակցության ավելի քան 450 հազար անդամ։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայալոչելով «Եվրոնյուզ»-ը, Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն/ Քրիստոնեա-սոցիալական միություն ալյանսի հետ կառավարության նոր կազմ մտնելու օգտին քվեարկել է մասնակիցների 66%-ը։
Անցյալ տարվա սեպտեմբերին անցկացված խորհրդարանական ընտրություններից հետո Գերմանիայում քաղաքական ճգնաժամ է ծագել։ Երկիրն արդեն հինգ ամիս է, ինչ ապրում է առանց կառավարության։ «Կանաչների», ինչպես նաև Ազատ դեմոկրատական կուսակցության հետ պահպանողականների բանակցությունները հաջողությամբ չեն պսակվել։
Ի սկզբանե ԳՍԴԿ-ում հայտարարում էին կոալիցիային մասնակցելուց հրաժարվելու և ընդդիմություն դառնալու մասին։ Երկարատև խորհրդակցություններից հետո կուսակցության ղեկավարությունը որոշել էր այդ հարցով քվեարկություն անցկացնել։
Դրա արդյունքները բացում են նախարարների կաբինետի ձևավորման ճանապարհը։  Բացի այդ, մարտի 14-ին վերջապես կընտրվի դաշնային կանցլերը։ Ըստ ամենայնի, չորրորդ անգամ կանցլեր կդառնա Անգելա Մերկելը։

В Германии будет сформирована "Большая коалиция"
Социал-демократы войдут в правительство Германии вместе с консервативным блоком Ангелы Меркель. За вступление в коалицию проголосовало большинство членов партии СДПГ.
Социал-демократы Германии одобрили формирование правящей коалиции с консерваторами.
В воскресенье в штаб-квартире СДПГ в Берлине огласили результаты внутрипартийного голосования, которое проходило с 20 февраля по 2 марта. В нём приняли участие более 450 тысяч членов Социал-демократической партии.
Как передает Арменпресс со ссылкой на Евроньюз, за то, чтобы "красные" вошли в состав нового правительства вместе с альянсом ХДС/ХСС высказались более 66% голосовавших, против – почти 34%.
После того, как в сентябре прошлого года прошли выборы в немецкий парламент, в стране воцарился политический кризис. Вот уже пять месяцев ФРГ живёт без правительства. Переговоры консерваторов с "зелёными", как и с представителями Свободной демократической партии, не увенчались успехом.
В СДПГ изначально заявляли об отказе участвовать в коалиции и о переходе в оппозицию. После длительных консультаций руководство партии решило провести голосование по этому вопросу.
Его итоги открывают путь к формированию кабинета министров. Кроме того, 14 марта будет, наконец, избран федеральный канцлер. Скорее всего, им в четвёртый раз станет Ангела Меркель.