Հայաստանը ցույց տվեց, որ ոչ ոքի հետ նախապայմաններով չի խոսում և չի հանդուրժի իր հետ նախապայմաններով խոսելը. Կարեն Բեքարյան
Հայաստանը ցույց տվեց, որ ոչ ոքի հետ նախապայմաններով չի խոսում և չի հանդուրժի
իր հետ նախապայմաններով խոսելը. Կարեն Բեքարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-թուրքական հարաբերություններին վերադարձը պետք է լինի նոր կետից` հաշվի առնելով տվյալ պահի իրավիճակը: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարեն Բեքարյանն` անդրադառնալով արձանագրությունների կնքման ընթացակարգը դադարեցնելու գործընթացին:
«Տարիներ շարունակ Թուրքիան, բոլոր իր լծակներն օգտագործելով, Հայաստանի անկախ դառնալուց հետո աշխարհին մատուցում էր հետևյալ պատկերը. Հայաստանը բարդույթավորված պետություն է, չի ուզում շարժվել առաջ և ամեն ինչ կապում է պատմության հիշողության հետ, դրա համար էլ տարածաշրջանն այսպիսի վիճակում է, կան բաժանարար գծեր և այլն: Այն, ինչ տեղի ունեցավ 2008 թվականին, Հայաստանի նախագահի նախաձեռնությունը, որը հետագայում անվանվեց ֆուտբոլային դիվանագիտություն, իր էությամբ աննախադեպ էր: Ազգը, որը վերապրել էր ցեղասպանությունը, հայրենազրկումը, այսօր ուներ անկախ պետություն, և նրա ղեկավարը հանդես եկավ առանց որևէ նախապայմանների հարաբերություններ սկսելու նախաձեռնությամբ: Սա կոտրեց բոլոր կարծրատիպերը, որոնք առկա էին Թուրքիայի կողմից երկար ժամանակ տարած քարոզչության հետևանքով»,-ասաց Կարեն Բեքարյանը:
Պատգամավորն ընդգծեց, որ Հայաստանն իր նախաձեռնությամբ իրապես ուներ նպատակ և ցանկություն առանց նախապայմանների դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու, սահմաններ բացելու, երկխոսություն սկսելու: Թուրքիան, չունենալով քաղաքական կամք, արձանագրությունների ստորագրումից հետո սկսեց խոսել նախապայմանների լեզվով:
«Թուրքիան այս տարիների ընթացքում այնպես վերափոխվեց, որ  խոսել ժողովրդավարական նորմերի, խոսքի ազատության, մարդու իրավունքների մասին, պարզապես անհեթեթություն է: Այդ աստիճան վերափոխումը վերջին տարիներին այդ երկրին բավական հետ գցեց` գյուլենականության, հեղաշրջման փորձին մասնակցելու անվան տակ: Տեսնում եք ձերբակալվածների թիվը և կազմը` ուսուցիչներից սկսած, վերջացրած ինչով հնարավոր է: Այս ամենը Թուրքիային տանում է հեռու Եվրոպայից, արժեքային համակարգից, մարդու իրավունքներից ժողովրդավարությունից»,-ասաց նա:
Ազգային ժողովի պատգամավորն ընդգծեց, որ Հայաստանն այս ընթացքում աշխարհին հստակ ներկայացրեց Թուրքիայի կեցվածքը, առկա իրավիճակը և կատարեց իր քայլերը: Անդրադառնալով մյունխենյան համաժողովին ՀՀ Նախագահի ելույթին, Կարեն Բեքարյանը նշեց, որ այն  մի քանի ուղերձ է պարունակում: Նախ այն, որ չի կարող լինել այնպիսի իրավիճակի, որ Թուրքիան պատանդ պահի արձանագրությունները և դիվիդենտներ քաղի: Մյուս կողմից, եթե առիթ լինի նորից վերադառնալու հայ-թուրքական հարաբերություններին, ապա նոր փաստաթուղթը պետք է ամրագրի այդ պահին առկա իրավիճակը:
«Հայաստանի բարի կամքը և ցանկությունն` ուղղված տարածաշրջանում լարվածությունը թուլացնելուն, հայ-թուրքական հարաբերությունների բավական խնդրահարույց դաշտը նորմալ հուն բերելուն, ամրագրվեց բոլոր միջազգային գործընկերների կողմից: Հայաստանը աշխարհին ցույց տվեց, որ ոչ մեկի հետ նախապայմաններով չի խոսում և չի հանդուրժի, որ իր հետ խոսեն նախապայմաններով»,-ասաց նա:
Լրագրողի հարցին, թե ինչ պայմաններում և երբ հնարավոր կլինի կրկին վերադառնալ հայ-թուրքական հարաբերություններին, Կարեն Բեքարյանը դժվարացավ պատասխանել: Նա նկատեց, որ խնդիրը բարդ է և դա չի կարող լինել մոտ ապագայում: Նրա խոսքով՝ եթե Թուրքիան ունենար կամք հարաբերություններ հաստատելու, ապա դա տեղի կունենար: Սպասել, որ ընտրություններից հետո իրավիճակը կփոխվի` քիչ հավանական է:

Армения показала, что и сама не говорит, и другим не позволит говорить на языке предусловий – Карен Бекарян
Армения показала, что и сама не  говорит, и другим не позволит говорить на языке
предусловий – Карен Бекарян
Возврат к  армяно-турецким переговорам должен начаться с новой точки.
На пресс-конференции в ИА Арменпресс сказал депутат НС РА  Карен Бекарян в связи с денонсацией Цюрихских протоколов.
«Турция годами не  жалела  сил, чтобы представить миру  Армению в  следующем неприглядном свете: это закомплексованное  государство, оно не  хочет двигаться вперед и все  связывает с исторической памятью – вот почему  регион в таком состоянии. Инициированное  президентом Армении событие, впоследствии получившее название  «футбольной дипломатии», было беспрецедентным в своем роде. Нация, пережившая ужас геноцида и лишенная родины, выстроила  свое государство, а его президент инициировал налаживание  отношений – без всяких предусловий. Это разрушило все  существующие  стереотипы, годами создаваемые турецкой  пропагандой», -  сказал Бекарян.
Он отметил, что Армения имела целью налаживания  дипломатических отношений, открытия границ и установления  диалога. Однако Турция, не имеющая политической воли, попыталась вновь заговорить языком предусловий.
«За это время Турция  преобразилась настолько, что говорить с ней о демократии, правах человека и тому  подобном кажется абсурдным. Этот регресс отбросил эту  страну  далеко назад – и все под  оговорками типа гюленизма, госпереворота и т.п.», - сказал политолог.
А Армения, по его словам, показала миру истинное лицо Турции. Касаясь мюнхенской речи Сержа Саргсяна, Бекарян отметил, что в ней содержатся несколько сильных месседжей: во-первых невозможность того, чтобы  Турция держала нас заложниками протоколов и срывала себе от этого дивиденды; если наметится возврат к  армяно-турецким отношениям, то новый документ должен отразить существующую  на этот момент  ситуацию.
«Добрая воля Армении, направленная на налаживание  ситуации в регионе и нормализацию армяно-турецких отношений, была отмечена всеми международными партнерами. Армения показала, что и сама не  говорит, и другим не позволит говорить на языке предусловий», – сказал Карен Бекарян.
На вопрос журналиста, а когда и при каких условиях можно будет вернуться к нормализации армяно-турецких отношений, Бекарян затруднился с ответом, однако сказал, что в ближайшем будущем этого не  предвидится. Если бы  Турция хотела этого, это уже произошло бы. А ждать каких-то изменений ситуации после  выборов, кажется маловероятным.