Կանխել մեր մոլորակին սպառնացող «բիբլիական չափերի» աղետը. Արտաշես Գեղամյան
2017 թվականի վերջը և ս.թ. առաջին ամիսները, հիրավի, հագեցած էին համաշխարհային քաղաքական, ֆինանսական, գիտական էլիտայի ներկայացուցիչների ինտելեկտուալ գրոհով, ովքեր նպատակ ունեին հասկանալ պետությունների, պետությունների միավորումների միջև հարաբերությունների գլոբալ խնդիրները, խաղաղության ապահովման և պատերազմների կանխման, միջազգային մակարդակով արդարացի տնտեսական կարգի հաստատման խնդիրները։ Այսպես, 2017թ. նոյեմբերին «Հռոմի ակումբը» ներկայացրեց «Come On! Կապիտալիզմը, կարճատեսությունը, բնակչությունը և մոլորակի կործանումը» զեկույցը՝ իր կեսդարյա հոբելյանի առիթով (այսուհետ՝ Հոբելյանական զեկույց)։ Տարբեր երկրների առաջատար վերլուծաբանները համակարծիք էին իրենց կայացրած վճռում. Հռոմի ակումբի Հոբելյանական զեկույցը, որ գրել էին ակումբի երկու նախագահները՝ Էրնստ Վայցզեքերը և Անդերս Վիյքմանը, ակումբի մյուս երեսունչորս անդամների մասնակցությամբ, մեր ժամանակների կարևորագույն փաստաթղթերից մեկն է։ Դրանում տրվել է արդի կապիտալիզմի գնահատականը, հնչել է համոզիչ քննադատություն, խստիվ մերժվել են ֆինանսական շահարկումները, աշխարհի պարզեցված ընկալումը, նշվել է այլընտրանքային տնտեսության զարգացման օբյեկտիվ անհրաժեշտության, միասնական գլոբալ ներդաշնակ քաղաքակրթության տեսլականի մասին։
Հոբելյանական զեկույցի հրապարակումից մեկ ամիս անց Սպիտակ տունը (ԱՄՆ) պաշտոնապես տարածեց ԱՄՆ Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը (այսուհետ՝ Ռազմավարություն), որում ուղղակի գրված է, որ երեք գլխավոր մարտահրավեր-սպառնալիքների թվում են «ռևիզիոնիստական տերություններ Չինաստանը և Ռուսաստանը» («ռևիզիոնիզմ» ասելով նկատի ունեն միաբևեռ աշխարհից սկզբունքայնորեն հրաժարվելը), «վտարյալ-պետություններ Իրանը և Հյուսիսային Կորեան» և «ջիհադական ահաբեկչական խմբերը»։ Հիմնական ուշադրությունը հատկացվել է երկու մեծ տերություններին՝ Չինաստանին և Ռուսաստանին և, ինչպես գրված է Ռազմավարությունում, «նրանք ջանում են ձևավորել մի աշխարհ, որը կհակասի ամերիկյան արժեքներին և շահերին»։ Ընդ որում, ինչպես ընդգծված է այդ փաստաթղթում, «Ռուսաստանը նպատակ ունի թուլացնել ԱՄՆ ազդեցությունն աշխարհում և Ամերիկան բաժանել իր դաշնակիցներից ու գործընկերներից»։ Այնուհետև կարդում ենք. «Միացյալ Նահանգները և Եվրոպան միասին կդիմակայեն ռուսաստանյան խափանարար գործունեությանը և ագրեսիային, ինչպես նաև այն սպառնալիքներին, որոնք ներկայացնում են Հյուսիսային Կորեան և Իրանը»։ Ես միտումնավոր եմ մեջբերում Ռազմավարության այն հատվածները, որոնցում հիշատակվում են Հայաստանի մերձավորագույն ռազմավարական դաշնակիցը՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը և մեր բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը։ Այս առնչությամբ մի փոքրիկ նկատառում կատարեմ։
Ս.թ. հունվարի 25-ին Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ Արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը ՀՀ Ազգային ժողովի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրեց ԱՄՆ Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը։ Ձեր խոնարհ ծառան հարգարժան դեսպանին խնդրեց խորհուրդ տալ. ի՞նչ արտաքին քաղաքականություն պետք է վարի Հայաստանը, որպեսզի հարվածի տակ չդնի ԱՄՆ մեկուկեսմիլիոնանոց հայկական համայնքը, Ռուսաստանի Դաշնությունում ապրող մեր ավելի քան երկուսուկես միլիոն հայրենակիցներին և Իրանի երկու հարյուր հիսուն հազարանոց հայկական համայնքը՝ Ռազմավարությունում նշված սպառնալիքների համատեքստում, հանձինս Ռուսաստանի, Իրանի, ինչպես նաև Չինաստանի, որի հետ վերջին տարիներին Հայաստանը հաջողությամբ հեռանկարային տնտեսական նախագծեր է իրականացնում, էլ չեմ ասում հումանիտար նախագծերի մասին, որոնք անհատույց իրականացվում են Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կողմից։ Հաշվի առնելով ամերիկյան դեսպանի հետ այս հանդիպման բանական կոնֆիդենցիալության մասին պայմանավորվածությունը՝ նշեմ միայն, որ Ռ.Միլսի հետ կարծիքների փոխանակումից հետո նրան նվիրեցի «Արտաշես Գեղամյան. Ռուսաստանի և Հայաստանի ռազմավարական դաշինքը դարերի համար է» գիրքս՝ որպես արդի անհանգիստ աշխարհում Հայաստանի Հանրապետության ապագայի իմ տեսլականի գրավոր վկայություն։
Այնուհետև, 2018թ. փետրվարի 2-ին ԱՄՆ-ը ներկայացրեց իր նոր միջուկային դոկտրինը (ՆՄԴ)։ Հատկանշական է, որ այս փաստաթղթի ծանոթագրության մեջ Պենտագոնի ղեկավար Ջեյմս Մեթիսը բացատրել է, թե ինչու է ԱՄՆ-ը այդպես կենտրոնացած Ռուսաստանի վրա. «Սա ռուսաստանյան պոտենցիալի զարգացման և նրանց ռազմավարության ու դոկտրինի բնույթի պատասխանն է»։ Նրա կարծիքով՝ Ռուսաստանը «որոշակիորեն վերադարձել է մեծ տերությունների մրցակցություն»։
Այս համատեքստում բնավ պատահական չէ, որ ս.թ. փետրվարի 16-ին, բացելով Մյունխենի անվտանգության 54-րդ համաժողովը, ողջույնի իր խոսքում կոնֆերանսի նախագահ, գերմանացի դիվանագետ Վոլֆգանգ Իշինգերն այսպիսի միտք հնչեցրեց. «Անցած տարի աշխարհն ավելի մոտ էր, չափազանց մոտ էր զգալի հակամարտության սկսվելուն»։ Դոկտոր Վ.Իշինգերը հավելեց նաև, որ «այս տարի համաժողովն անցկացվելու է «Մինչև անդունդի եզրը և հե՞տ» կարգախոսի ներքո։ Համաժողովում ելույթ ունեցած՝ բնավ ոչ սովորական առանձին հռետորների արտահայտած մտքերին ծանոթանալով՝ անդունդը գլորվելու ինչ-որ անդառնալիության զգացողություն է առաջանում։ Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչն, օրինակ, խոստովանեց, որ չի հավատում, թե «արաբական աշխարհում կա գոնե մեկ երկիր, որը 100%-ով կայուն լինի», Թուրքիայի վարչապետը մեղադրեց Միացյալ Նահանգներին ահաբեկիչների հետ դաշինքի մեջ, Այդահո նահանգի (ԱՄՆ) հանրապետական սենատոր Ջեյմս Ռիշը հայտարարեց, որ Հյուսիսային Կորեայի գործողությունները կարող են ակնհայտորեն Սոդոմ-Գոմոր ենթադրող  «բիբլիական չափերի ռեակցիա» առաջացնել, իսկ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն բաց տեքստով Իրանի հետ 2015թ. Բարաք Օբամայի վարչակազմի կնքած միջուկային գործարքը համեմատեց 1938թ. Մյունխենյան կոնֆերանսում Հիտլերին «խաղաղեցնելու» հետ... Եվ միանգամայն սպասելի էր, որ, փակելով համաժողովը, Վոլֆգանգ Իշինգերը տխուր ամփոփում կատարեց՝ հիշեցնելով, որ միջոցառումն անցկացվում էր «Մինչև անդունդի եզրը և հե՞տ» կարգախոսով։ «Ես հույս ունեի, որ մենք կկարողանանք դեն նետել հարցական նշանը մեր համաժողովի անվանումից, բայց, ցավոք, մեզ չհաջողվեց հեռանալ այդ «անդունդի եզրից»,- համաժողովի աշխատանքն այսպես ամփոփեց Վ.Իշինգերը։
Եվ խուճապային այս գնահատականների ֆոնին, ինչպես շատ դիպուկ արտահայտվել է «Ներսո՞ւմ, թե՞ դրսում. երկրները Ռուսաստանի և Եվրոպայի միջև» թեմայով կայացած 30 պանելային բանավեճերից (Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Մոլդովայի վարչապետ Պ.Ֆիլիպի և ընդլայնման ու բարիդրացիության քաղաքականության հարցերի եվրոպական հանձնակատար Յոհանես Խանի և ՌԴ Դաշնության խորհրդի Միջազգային գործերի կոմիտեի նախագահ Կ.Կոսաչովի մասնակցությամբ) մեկի մոդերատորը, ամերիկացի քաղաքագետ, «Եվրասիա գրուփ» հետազոտական կազմակերպության հիմնադիր-նախագահ Յան Բրեմերը նշել է, որ Ս.Սարգսյանի ելույթը կրում էր բացառապես դրական լիցք, և բոլորին հասկանալի դարձավ, որ ՀՀ նախագահը փորձում է լցնել անդունդը Բրյուսելի և Մոսկվայի միջև՝ դրանով իսկ հաստատելով լուրջ խնդիրների առկայությունը ԵՄ-ի և Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև հարաբերություններում։ «Փոքր, դեպի ծով ելք չունեցող երկրի համար դա իսկապես մեծ մարտահրավեր է։ Նախագահ Սարգսյանը ցույց տվեց այն, ինչը հաճախ մոռացվում է Բրյուսելում և Վաշինգտոնում. որ Հարավային Կովկասի, Կենտրոնական և Հարավային Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի երկրները մեծ տերությունների հետ իրենց հարաբերություններում բախվում են դժվար և հաճախ հարկադրված ընտրության հետ։ Այս իրավիճակում նրանք պետք է գտնեն բացառիկ ուղիներ արտաքին աշխարհի հետ իրենց հարաբերությունները պահպանելու համար»,- հենց այսպես է գնահատել ՀՀ նախագահ Սերժ Ազատի Սարգսյանի ելույթը ամերիկացի քաղաքագետ Յան Բրեմերը «Արմենպրեսի» թղթակցի հետ զրույցում։ Որպեսզի պատկերն ավելի ամբողջական լինի, ներկայացնենք հատված Ս.Սարգսյանի ելույթին Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Կոնստանտին Կոսաչովի տված գնահատականից. «Ես արդեն սոցիալական ցանցերում ներկայացրել եմ կայացած բանավեճին տված իմ գնահատականը, և ես անկեղծորեն երախտագիտություն եմ հայտնել Սերժ Ազատովիչին փայլուն ելույթի համար, բանավեճին շատ կառուցողական ներդրում ունենալու, կշռադատված, հավասարակշռված և խիստ պատասխանատու վերլուծության համար, թե ինչ է տեղի ունենում և՛ հենց Հայաստանում, և՛ տարածաշրջանային հարաբերություններում, և՛ ավելի գլոբալ համատեքստում, որտեղ Հայաստանն, անշուշտ, ունի իր ակնառու և ստեղծարար դերը»։ Այսպիսին է հայտնի, բարձր պրոֆեսիոնալ ռուս քաղաքագետ Կոնստանտին Իոսիֆի Կոսաչովի գնահատականը։ Բնականաբար, հարց է ծագում. իսկ որո՞նք են Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առանձնահատկությունները, որը հասկանալի է և բավական դրականորեն է ընկալվում Վաշինգտոնի, Բրյուսելի և Մոսկվայի կողմից։ Պատասխանը պարզ է. դրանք հիմնված են Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ազնվության, թափանցիկության վրա, որն իրագործվում է միջազգային իրավունքին և Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության Հելսինկայն Եզրափակիչ ակտի (1975թ.) 10 հիմնարար սկզբունքներին լիակատար համապատասխանությամբ։ Որպես ասվածի հաստատում՝ մեջբերում կատարենք Մյունխենի անվտանգության համաժողովում նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթից. «Հայաստանը միշտ եղել է բաց համագործակցության, այլոց շահերը հարգելու և դրանք հնարավորինս համադրելու ջատագով։ Փորձել ենք մեր գործընկերներին ընտրության առաջ չկանգնեցնել, իսկ որտեղ հնարավոր է՝ ստեղծել դրական համագործակցության միջավայր։ Կարող եմ ասել, որ մեր բոլոր գործընկերները, մեծ հաշվով, մշտապես աջակցել են մեր այս քաղաքականությանը և դրա արդյունքում կատարված քայլերին։ Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցեց հստակ գիտակցմամբ, որ այն լավագույնս է ծառայելու մեր տնտեսության զարգացմանը, մեր երկրի ապագային։ Անդամակցությունից ի վեր գրանցված արդյունքներն ամրապնդում են վստահությունը մեր բռնած ուղու հանդեպ։ Միաժամանակ, դա բնավ չի խոչընդոտել մեր համագործակցությանը Եվրոպական միության հետ, հատկապես ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների և արդիականացման բնագավառներում»:
Կարծում եմ, որ Հայաստանի՝ բանակցային գործընթացի գործընկերների (որոնք ներկայացնում են համաշխարհային քաղաքականության ուժի կենտրոնները) շահերի համադրման վրա հիմնված հենց այս կառուցողական դիրքորոշումն էլ մեծ մասամբ նպաստում է, օրինակ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կառուցողական աշխատանքի իրականացմանը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում։ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները՝ հանձինս Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի, ահա արդեն 24-րդ տարին է՝ չնայած իրենց իսկ միջպետական հարաբերություններում առկա բոլոր բարդություններին, սերտորեն համագործակցում են միմյանց հետ։
Վերլուծելով վերոնշյալ փաստաթղթերի բովանդակությունը՝ կարելի է եզրակացնել. վերջին ամիսների իրադարձությունների զարգացման ողջ տրամաբանությունն օբյեկտիվորեն համաշխարհային քաղաքականության գլոբալ օրակարգ է մղում արդի աշխարհակարգում իր տեղի ու դերի մասին Ռուսաստանի տեսլականի հարցը։ Եվ ահա, 2018թ. մարտի 1-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինը Ուղերձով դիմել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովին։ Կասկած չի հարուցում, որ Վ.Վ. Պուտինի Ուղերձը Դաշնային ժողովին նախևառաջ կոչ է համաշխարհային տերությունների առաջնորդներին՝ նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ և փրկել աշխարհը միջուկային աղետի վերահաս սպառնալիքից։ Իսկ տարատեսակ մեկնաբանությունները Ուղերձի «ագրեսիվության» առումով ոչ այլ ինչ են, եթե ոչ՝ Ուղերձում պարունակվող մեսիջների բանալ խեղաթյուրում։ Լոկ մի քանի մեջբերում կատարեմ այդ, ըստ իս, գերկարևոր փաստաթղթից. «Մենք ոչ ոքի չենք սպառնում, ոչ մեկի վրա հարձակվել չենք պատրաստվում, ոչ մեկից, զենքով սպառնալով, ոչինչ խլել չենք պատրաստվում. մենք ինքներս ամեն ինչ ունենք։ Ընդհակառակը, անհրաժեշտ եմ համարում ընդգծել (և դա շատ կարևոր է). Ռուսաստանի աճող ռազմական հզորությունը խաղաղության հուսալի գրավականն է մեր մոլորակում, քանի որ այդ հզորությունը պահպանում և պահպանելու է ռազմավարական հավասարակշռությունն ու ուժերի հաշվեկշիռն աշխարհում, ինչը, ինչպես հայտնի է, եղել և մնում է միջազգային անվտանգության կարևորագույն գործոններից մեկը Երկրորդ համաշխարհակին պատերազմից հետո և մինչև մեր օրերը»։
Կարծում եմ, որ համաշխարհային քաղաքականության ուժի կենտրոն պետությունների առաջնորդները պատասխանատվությամբ կմոտենան Ռուսաստանի նախագահի այս խորհրդին և կմտածեն «վաստակավոր հանգստի» ուղարկել նրանց, ովքեր ապրում են անցյալով և ի վիճակի չեն նայել ապագային, դադարեցնել այն նավակի տարուբերումները, որի մեջ գտնվում ենք մենք բոլորս և որը կոչվում է «Երկիր մոլորակ»։ Համոզված եմ, որ միայն նման մոտեցումը կարող է կանխել մեր մոլորակին սպառնացող «բիբլիական չափերի» աղետը»։
Հ.Գ. 2018թ. փետրվարի 23-ին  Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը և առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը ներկա էին աշխարհահռչակ կինոռեժիսոր, ՀՀ Ժողովրդական արտիստ Արտավազդ Փելեշյանի ծննդյան 80-ամյակին նվիրված հոբելյանական երեկոյին։ Օպերայի և բալետի լեփլեցուն դահլիճը քանիցս հոտնկայս ծափահարեց իր ականավոր հայրենակցին՝ Արտավազդ (Արթուր) Փելեշյանին և բառացիորեն պայթեց ծափահարություններով՝ լսելով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնի խոսքերը՝ հասցեագրված հոբելյարին, և Արտավազդ Փելեշյանի պատասխան խոսքը։ «Դուք երջանիկ մարդ եք, Դուք կարողացաք տասնամյակներ ծառայել Ձեր սիրած գործին, դրանով իսկ՝ հայ ժողովրդին, այսինքն՝ Հայաստանին... Մենք Ձեզանից միայն մի բան ենք խնդրում՝ շարունակեք ծառայել մեր ժողովրդին, որովհետև չկա ավելի մեծ գործ և, խնդրում եմ, Ձեր փորձը փոխանցեք մեր երիտասարդությանը, մենք դրա կարիքն ունենք»,- ասաց ՀՀ նախագահը։
Վարպետի խոսքը հակարճ էր. «Հարգարժան նախագահ Սերժ Սարգսյան, մենք գիտենք, որ մեր երկիրը երկար ժամանակ գտնվում է պատերազմական վիճակի մեջ։ Այս պայմաններում Դուք ժամանակ եք գտնում աջակցել արվեստի գործիչներին և օգնել նրանց։ Նրանց թվում եմ նաև ես։ Խորին երախտագիտություն Ձեզ այդ ամենի համար։ Մեծարգո պարոն նախագահ, ինչ լավ է, որ Դուք կաք։ Թող աշխարհի բոլոր ուժերը Ձերը լինեն»։
Ինչպես հանդիսությունից հետո խոստովանեց Արտավազդ Աշոտովիչը, նա հուզմունքից չէր կարողացել ասել իր սրտի «թաքուն» մտքերից շատերը և պատրաստակամություն հայտնեց դրանք կիսել կայանալիք մամլո ասուլիսի ժամանակ։
Հոդվածս ավարտելով՝ կուզենայի նշել հետևյալը։ Կինոյի աշխարհահռչակ վարպետի հոբելյանի հանդիսության հիմքում խոր իմաստ էր դրված։ Եթե Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն իր ժողովրդին պատրաստում է արյունահեղության, Արցախի հետ նոր պատերազմի, «Իրևանի, Զանգեզուրի...» զավթմանը, ապա Հայաստանի նախագահը և մեր ժողովուրդը մեծարում են մեր մեծ ժամանակակիցներին՝ Հայաստանի Ազգային հերոս Հովհաննես Չեքիջյանին, Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանակիր Արտավազդ Փելեշյանին՝ միևնույն ժամանակ հիանալի հասկանալով, որ հայ քաջարի մարտիկը հպարտանում է իր մեծ հայրենակիցներով, խորապես հասկանում, որ պաշտպանելով Հայաստանի և Արցախի պետական սահմանը, պաշտպանում է ոչ միայն իր հարազատների ու մերձավորների օջախները, այլև Հայկական մեծ քաղաքակրթությունը, նրա արժանավոր ներկայացուցիչներին...
Արտաշես Գեղամյան,
ՌԴ Դաշնային ժողովի և ՀՀ Ազգային ժողովի միջև համագործակցության Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հայկական մասի համանախագահ,

Арташес Гегамян: Предотвратить надвигающуюся на нашу планету катастрофу «библейских пропорций»
Конец 2017 года и первые месяцы т.г. воистину были насыщены интеллектуальным штурмом со стороны представителей мировой политической, финансовой, научной элиты, имеющим целью осмыслить глобальные проблемы в отношениях между государствами, объединениями государств, проблемы обеспечения мира и предотвращения войн, установления справедливого экономического порядка на международном уровне. Так, в ноябре 2017 года Римский клуб представил доклад “Come one! Капитализм, близорукость население и разрушение планеты”, приуроченный к своему полувековому юбилею (далее Юбилейный доклад). Ведущие аналитики из разных стран были единодушны в своем вердикте: Юбилейный доклад Римского клуба, написанный двумя президентами клуба – Эрнстом Вайцзеккером и Андерсом Вайкманом, при участии тридцати четырех других членов клуба – это один из важнейших документов нашего времени. В нем дана осмысленная и убедительная критика современного капитализма, жесткое неприятие финансовых спекуляций, отказ от упрощенного восприятия мира, объективная необходимость развития альтернативной экономики, выработки единой глобальной гармоничной цивилизации.
Спустя месяц после опубликования Юбилейного доклада, Белый дом (США) официально распространил Стратегию национальной безопасности США (далее Стратегия), в которой прямо записано, что среди трех главных вызовов-угроз – «ревизионистские державы Китай и Россия» (под «ревизионизмом» понимается принципиальный отказ от однополярного мира), «государства-изгои Иран и Северная Корея» и «джихадистские террористические группы». Основное внимание уделено двум великим державам – Китаю и России, и, как написано в Стратегии, они «стремятся формировать мир, который противоречит аме­риканским ценностям и интересам». При этом, как подчеркнуто в этом документе, «Россия имеет целью ослабить влияние США в мире и отделить Америку от ее союзников и партнеров». Далее читаем: «Соединенные Штаты и Европа будут вместе противостоять российской подрывной деятельности и агрессии, а также угрозам, которые представляют собой Северная Корея и Иран». Я специально привожу те выдержки из Стратегии, где упоминается ближайший стратегический союзник Армении – Российская Федерация и дружественная нам Исламская Республика Иран. В этой связи сделаю небольшую ремарку. Так, 25 января т.г. Чрезвычайный и Полномочный посол США в Республике Армения Ричард Миллз на встрече с членами Постоянной комиссии Национального Собрания РА по внешним сношениям представил Стратегию национальной безопасности США. Ваш покорный слуга обратился к уважаемому послу с просьбой дать совет: какую внешнюю политику должна Армения проводить, чтобы не ставить под удар полуторамиллионную армянскую диаспору США, более двух с половиной миллионов наших соотечественников, проживающих в Российской Федерации, и двухсот пятидесятитысячную армянскую диаспору Ирана в свете упомянутых в Стратегии угроз в лице России, Ирана, а также Китая, с которым Армения в последние годы успешно осуществляет перспективные экономические проекты, не говоря уже о гуманитарных проектах, осуществляемых на безвозмездной основе со стороны Китайской Народной Республики. Учитывая договоренность о разумной конфиденциальности этой встречи с Американским послом, замечу лишь, что после обмена мнениями с господином Р. Миллзом я подарил ему книгу «Арташес Гегамян: Стратегический союз России и Армении – на века» в качестве письменного свидетельства о моем видении будущего Республики Армения в современном беспокойном мире.
Далее, 2 февраля 2018 г. США представили новую ядерную доктрину (НЯД). Примечательно, что в примечании к этому документу глава Пентагона Джеймс Мэттис объяснил, почему США так сосредоточены на России: «Это ответ на развитие российского потенциала и на природу их стратегии и доктрины». По его мнению, Россия «определенно вернулась в конкуренцию великих держав».
На этом фоне далеко не случайно, что 16 февраля т.г., открывая 54-ю Мюнхенскую конференцию по безопасности, в своем приветственном слове председатель конференции, немецкий дипломат Вольфганг Ишингер озвучил такую фразу: «В прошлом году мир стал ближе – слишком близко – к началу значительного конфликта». При этом доктор В. Ишингер добавил, что «в этом году форум будет проходить под девизом «К краю пропасти и обратно!». Ознакомившись с подборкой высказываний отдельных далеко не ординарных ораторов, выступивших на конференции, возникает ощущение какой-то необратимости падения в пропасть. Так, представитель Всемирного Банка признался, что не верит в то, что в  «арабском мире есть хоть одна страна, которая была бы на 100% стабильна», премьер-министр Турции обвинил Соединенные Штаты в союзе с террористами, сенатор-республиканец из штата  Айдахо (США) Джеймс Риш заявил, что действия Северной Кореи могут вызвать «реакцию библейских пропорций», явно предполагая судьбу Содома и Гоморры, а премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху открытым текстом сравнил ядерную сделку с Ираном, заключенную администрацией Барака Обамы в 2015 году, с умиротворением Гитлера на Мюнхенской конференции 1938 года… И было вполне ожидаемо, что, закрывая конференцию, Вольфганг Ишингер подвел печальный итог, напомнив, что мероприятие проходило под девизом «К краю пропасти и обратно?» и далее: «Я надеялся, что мы сможем выбросить вопросительный знак из названия нашей конференции, но, к сожалению, нам не удалось отойти от этого «края пропасти», – подытожил работу конференции В.Ишингер.
И вот на фоне этих алармистских оценок, как очень метко выразился модератор одной из 30 состоявшихся панельных дискуссий на тему «Внутри или вне: страны между Россией и Европой» (с участием Президента Армении Сержа Саргсяна, премьер-министра Молдовы П.Филипа и европейского комиссара по вопросам расширения и политики добрососедства Йоханнеса Хана и председателя Комитета Совета Федерации РФ по международным делам К.Косачева), американский политолог, основатель-президент исследовательской организации «Евразия групп» Ян Бремер отметил, что выступление С.Саргсяна носило в себе исключительно положительный заряд и для всех стало понятно, что Президент РА пытается заполнить пропасть между Брюсселем и Москвой, тем самым констатировав о наличии серьезных проблем в отношениях между ЕС и Россией, США и Россией. «Для маленькой, не имеющей выхода к морю страны это действительно большой вызов. Президент Саргсян показал то, что зачастую забывается в Брюсселе и Вашингтоне: что страны Южного Кавказа, Центральной и Южной Европы и Центральной Азии сталкиваются с трудным и часто вынужденным выбором в своих отношениях с великими державами. В этой ситуации они должны найти исключительные пути для сохранения своих отношений с внешним миром», – именно так оценил выступление Президента  РА Сержа Азатовича Саргсяна американский политолог Ян Бремер в беседе с корреспондентом  «Арменпресс». Для полноты картины приведем выдержку из оценки, озвученной представителем России Константином Косачевым выступлению С.Саргсяна: «Я уже высказал в социальных сетях свою оценку состоявшейся дискуссии, и я искренне поблагодарил Сержа Азатовича за блестящее выступление, за очень конструктивный вклад в дискуссию, за взвешенный, сбалансированный и очень ответственный анализ того, что происходит и в самой Армении, и в отношениях в регионе, и в более глобальном контексте, где безусловно у Армении есть своя видная и созидательная роль». Такова оценка известного, высоко профессионального российского политика  Константина Иосифовича Косачева. Естественно возникает вопрос: а в чем же особенности внешней политики Армении, которая понятна и весьма положительно воспринимается Вашингтоном, Брюсселем и Москвой? Ответ прост – они основаны на честности, прозрачности проводимой Арменией внешней политики, которая реализуется в полном соответствии с Международным правом и 10 основополагающими принципами Хельсинкского Заключительного акта (1975 г.)  по безопасности и сотрудничеству в Европе. В подтверждение сказанному приведем лишь небольшую выдержку из выступления Президента Сержа Саргсяна на Мюнхенской конференции по безопасности: «Армения всегда была сторонницей открытого сотрудничества, уважения интересов других и, по возможности, их сопоставления. Мы старались не ставить наших партнеров перед выбором, а где возможно, создавать атмосферу позитивного сотрудничества. Могу сказать, что все наши коллеги, по большому счету, всегда поддерживали эту нашу политику и сделанные в ее результате шаги… Армения  присоединилась к Евразийскому экономическому союзу с чётким осознанием, что он будет наилучшим образом служить развитию нашей экономики, будущему нашей страны. Зафиксированные с момента вступления результаты укрепляют уверенность в принятом нами пути. В то же время, это совершенно не препятствует нашему сотрудничеству с Европейским союзом, в особенности в сфере институциональных реформ и модернизации».
Думается, что именно конструктивная позиция Армении, основанная на сопоставлении интересов своих партнеров по переговорному процессу, представляющих центры силы мировой политики, во многом способствует, например, налаживанию конструктивной работы Минской группы ОБСЕ по урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта. Сопредседатели МГ ОБСЕ, в лице России, США и Франции, вот уже 24-й год, несмотря на все сложности в своих же межгосударственных отношениях, тесно сотрудничают между собой.
Анализируя содержание вышеприведенных документов, можно сделать вывод: вся логика развития событий последних месяцев объективно выдвигает в глобальную повестку  мировой политики  вопрос о видении Россией своего места и роли в современном мироустройстве. И вот, 1 марта 2018 года Президент Российской Федерации Владимир Владимирович Путин обратился с Посланием к Федеральному Собранию Российской Федерации. Не вызывает сомнений, что Послание В.В. Путина Федеральному Собранию – прежде всего призыв к лидерам мировых держав сесть за стол переговоров и спасти мир от надвигающейся угрозы ядерной катастрофы. А разного рода комментарии относительности «агрессивности» Послания – ничто иное, как банальное искажение месседжей, содержащихся в Послании. Приведу лишь отдельные выдержки из этого, на мой взгляд, архиважного документа: «Мы никому не угрожаем, ни на кого не собираемся нападать, ничего ни у кого, угрожая оружием, не собираемся отнять: у нас у самих все есть. Наоборот, считаю необходимым подчеркнуть (и это очень важно): растущая военная мощь России это надежная гарантия мира на нашей планете, поскольку эта мощь сохраняет и будет сохранять стратегическое равновесие и баланс сил в мире, что, как известно, было и остается одним из важнейших факторов международной безопасности после Второй мировой войны и до наших дней».
Думается, что лидеры государств-центров силы мировой политики ответственно подойдут к этому совету Президента России и подумают «отправить на заслуженный отдых тех, кто живет прошлым и не в состоянии заглянуть в будущее, прекратить раскачивать лодку, в которой мы все находимся и которая называется «Планета Земля»». Уверен, что только такой подход  может предотвратить надвигающуюся на нашу планету катастрофу «библейских пропорций».
1. P. S. 23 февраля 2018 года в Национальном Академическом театре оперы и балета имени Ал.Спендиаряна Президент Армении Серж Саргсян и первая леди Рита Саргсян присутствовали на юбилейном вечере, посвященном 80-летию всемирно известного кинорежиссера, Народного артиста РА Артавазда Пелешяна. Переполненный зал оперы и балета несколько раз стоя рукоплескал своему выдающемуся соотечественнику – Артавазду (Артуру) Пелешяну и буквально взорвался от аплодисментов услышав слова приветствия Президента РА Сержа Саргсяна, адресованные юбиляру и ответное слово Артавазда Пелешяна. «Вы счастливый человек, Вы смогли десятилетиями служить любимому Вами делу, тем самым – армянскому народу, то есть – Армении ... Мы от Вас просим только одного – продолжайте служить нашему народу, потому что нет более великого дела, и, прошу, передайте Ваш опыт нашей молодёжи, мы в этом нуждаемся», – сказал Президент РА.
Мастер Пелешян был краток: «Многоуважаемый Президент Серж Саргсян, мы знаем, что наша страна долгое время находится в военном положении. В этих условиях  Вы находите время поддерживать деятелей искусства и помогать им. В их числе также и я. Глубокая благодарность Вам за всё это. Многоуважаемый господин Президент, как хорошо, что Вы есть. Пусть все силы мира будут Вашими».
Как после торжеств признался Артавазд Ашотович, он от волнения не смог сказать очень многое из своих сокровенных мыслей и выразил готовность поделиться ими во время предстоящей пресс-конференции.
В завершение статьи хотелось бы отметить следующее. В празднование юбилея всемирно известного мастера кино был заложен глубокий смысл. Так, если президент Азербайджана Ильхам Алиев готовит свой народ к крово­пролитию, к новой войне с Арцахом, захвату «Иревана, Зангезура ...»,  то Президент Армении и наш народ чествуют наших великих современников – Национального героя Армении Ованеса Чекиджяна, кавалера ордена Месропа Маштоца Артавазда Пелешяна, при этом прекрасно понимая, что  доблестный армянский воин гордится своими великими соотечественниками, глубоко осознает, что  он,  защищая государственную границу Армении и Арцаха, защищает не только очаги своих родных и близких, но также оберегает великую Армянскую цивилизацию, ее достойных представителей ...