Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է Նալբանդյանին արձանագրությունների կնքման ընթացակարգը դադարեցնելու մասին ծանուցել Թուրքիային
Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է Նալբանդյանին արձանագրությունների կնքման
ընթացակարգը դադարեցնելու մասին ծանուցել Թուրքիային
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստորագրել է հրամանագիր «Հայաuտանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաuտանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունների կնքման ընթացակարգը դադարեցնելու մասին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ Նախագահի հրամանագրում ասվում է.
«Ղեկավարվելով 2005 թվականի փոփոխություններով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 7-րդ կետով և հիմք ընդունելով «Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 39.1-ին հոդվածի 1-ին մասը` ո ր ո շ ու մ ե մ.
1. Դադարեցնել 2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված «Հայաuտանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաuտանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունների կնքման ընթացակարգը:
2. Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարին՝ արձանագրությունների կնքման ընթացակարգը դադարեցնելու մասին ծանուցել Թուրքիայի Հանրապետությանը»:

President Sargsyan instructs FM Nalbandian to notify Turkey on terminating procedure of conclusion of Armenia-Turkey protocols
President Sargsyan instructs FM Nalbandian to notify Turkey on terminating procedure of
conclusion of Armenia-Turkey protocols
YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan has signed a decree on terminating the procedure of conclusion of the “Protocol on the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Republic of Turkey” and “Protocol on development of relations between of the Republic of Armenia and the Republic of Turkey,” the President’s Office told ARMENPRESS.
“Guided by the 2005 amendments of paragraph 7 Article 55 of the Constitution of the Republic of Armenia and based on clause 1 of Article 39,1 of the law on international treaties of the Republic of Armenia, I hereby decide:
To terminate the process of conclusion of the “Protocol on the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Republic of Turkey” and “Protocol on development of relations between of the Republic of Armenia and the Republic of Turkey” signed on October 10, 2009 in Zurich,
To the minister of foreign affairs of Armenia – to notify the Republic of Turkey on the termination of the process of conclusion of the protocols”.