Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է Նալբանդյանին արձանագրությունների կնքման ընթացակարգը դադարեցնելու մասին ծանուցել Թուրքիային
Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է Նալբանդյանին արձանագրությունների կնքման
ընթացակարգը դադարեցնելու մասին ծանուցել Թուրքիային
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստորագրել է հրամանագիր «Հայաuտանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաuտանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունների կնքման ընթացակարգը դադարեցնելու մասին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ Նախագահի հրամանագրում ասվում է.
«Ղեկավարվելով 2005 թվականի փոփոխություններով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 7-րդ կետով և հիմք ընդունելով «Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 39.1-ին հոդվածի 1-ին մասը` ո ր ո շ ու մ ե մ.
1. Դադարեցնել 2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված «Հայաuտանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաuտանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունների կնքման ընթացակարգը:
2. Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարին՝ արձանագրությունների կնքման ընթացակարգը դադարեցնելու մասին ծանուցել Թուրքիայի Հանրապետությանը»:

Президент Армении поручил главе МИД уведомить Турцию о прекращении процесса заключения протоколов
Президент Армении Серж Саргсян подписал указ о прекращении процедуры заключения «Протокола об установлении дипломатических отношений между Республикой Армения и Турецкой Республикой» и «Протокола о развитии отношений между Республикой Армения и Турецкой Республикой».
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, в указе говорится:
«Руководствуясь внесенными в 2005 году изменениями, в соответствии с пунктом 7 статьи 55 Конституции Республики Армения и на основании пункта 1 статьи 39.1 закона «О международных договорах Республики Армения», постановляю:
1. Прекратить процесс заключения «Протокола об установлении дипломатических отношений между Республикой Армения и Турецкой Республикой» и «Протокола о развитии отношений между Республикой Армения и Турецкой Республикой», которые были подписаны 10 октября 2009 года в Цюрихе,
2. Министру иностранных дел Армении поручаю уведомить Турецкую Республику о прекращении процесса заключения протоколов».