Հայոց ցեղասպանության հարցի հետ կապված Եգիպտոսի խորհրդարանի մեծամասնությունը հայանպաստ դիրքորոշում ունի. Արմեն Մազլումյան
Հայոց ցեղասպանության հարցի հետ կապված Եգիպտոսի խորհրդարանի
մեծամասնությունը հայանպաստ դիրքորոշում ունի. Արմեն Մազլումյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության հարցի հետ կապված Եգիպտոսի խորհրդարանի մեծամասնությունը հայանպաստ դիրքորոշում ունի: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Եգիպտոսում Հայ Դատի հանձնախմբի ղեկավար Արմեն Մազլումյանը` անդրադառնալով Եգիպտոսի խորհրդարանի պատգամավորների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը բարձրացնելուն:
«Առջևում ապրիլ ամիսն է, և կրկին պատգամավորները բարձրացնում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը: Նախորդ տարի զգալի թվով պատգամավորներ ստորագրել էին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը օրակարգ մտցնելու և քննարկելու համար, սակայն դրանից հետո գործն առաջ չանցավ: Այս օրերին խորհրդարանի երկու կարևոր՝ Պաշտպանության եւ ազգային անվտանգության, ինչպես նաև Արտաքին հարաբերությունների հանձնախմբերը հայտարարություններ արեցին, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչվի` դա չկապելով Թուրքիայի հետ ունեցած խնդիրների հետ, այլ դիտարկելով զուտ մարդու իրավունքների համատեքստում: Որպես օրինակ ներկայացվեցին Նիդերլանդների, Գերմանիայի կատարած քայլերը»,-ասաց Արմեն Մազլումյանը: Նա նշեց, որ խորհրդարանի պատգամավորների մեծամասնությունը այս հարցում հայանպաստ կեցվածք ունի:
Թե ինչ զարգացումների սպասել առաջիկայում, որքանով է հավանական, որ հարցն այս անգամ կմտնի օրակարգ, Արմեն Մազլումյանը դժվարացավ պատասխանել, միայն նկատեց, որ առկա քաղաքական դաշտը բարենպաստ է: Վերջին շրջանում Եգիպտոսի և Թուրքիայի հարաբերությունները վատթարացել են: Պատճառը տարածաշրջանում Թուրքիայի վարած քաղաքականությունն է, Եգիպտոսի դեմ ունեցած կեցվածքն է: Հարաբերություններն այնքան են սրված, որ Թուրքիայի դեսպանը Եգիպտոսից վտարված է:
Եգիպտոսի խորհրդարանի Պաշտպանության եւ ազգային անվտանգության հանձնախմբի նախագահի տեղակալ Յահիա Քիտվանին եւ Արտաքին հարաբերությունների հանձնախմբի քարտուղար Թարեք Խուլին կրկին արծարծել են 1915 թվականի հայերի կոտորածները որպես ցեղասպանություն ճանաչելու հարցը: Երկու պատգամավորները վկայակոչել են Նիդերլանդների խորհրդարանի օրինակը եւ Եգիպտոսի խորհրդարանից պահանջել են նմանօրինակ որոշում:

Majority of Egyptian MPs have pro-Armenian stance on Genocide – Armen Mazlumyan
YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. Majority of the members of the Egyptian Parliament has a pro-Armenian stance in regards to the Armenian Genocide, Armen Mazlumyan – chairman of the Armenian National Committee of Egypt, told Armenpress commenting on the issue of the recognition of the Armenian Genocide raised by the Egyptian lawmakers.
“April is ahead, and again the lawmakers raise the issue of the recognition of the Armenian Genocide. Last year a significant number of MPs signed for including in the agenda and debating the Armenian Genocide recognition resolution, but after that the process didn’t move forward. During those days the two key structures of the Egyptian parliament – the defense and national security community and the foreign affairs committee, issued statements calling on to recognize the Armenian Genocide by not linking it with the issues with Turkey, but just considering it in the context of human rights. And as examples they highlighted the steps taken by the Netherlands and Germany”, Armen Mazlumyan said. He stated that majority of the Egyptian lawmakers have a pro-Armenian stance on this matter.
However, he couldn’t say for sure what developments will happen, to what extent it is possible that the issue will be included in the agenda. Mazumlyan only noted that the existing political field is favorable.
Over the recent period the relations between Egypt and Turkey became worse. The reason is Turkey’s policy run in the region, as well as its stance against Egypt.
Yahya Kadwani, deputy chairman of the defense and national security committee of the Egyptian parliament and Tarek El-Khouly, secretary of the committee on foreign affairs, once again touched upon the issue of recognizing the 1915 Armenian massacres as genocide. The Egyptian lawmakers highlighted the example of the Parliament of the Netherlands and urged their parliament to adopt a similar decision.