Արմեն Սարգսյանը 2011 թ. դեկտեմբերից միայն ՀՀ քաղաքացի է
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանը վստահեցնում է, որ 2011 թ. դեկտեմբերի 2-ից սկսած միայն Հայաստանի քաղաքացի է:
Ազգային ժողովում ՀՀ 4-րդ նախագահի ընտրության հարցի քննարկման ընթացքում, պատասխանելով «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զեյնալյանի հարցին, նա ասաց, որ 2011 թ. դեկտեմբերի 2-ին դիմել է Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիությունից հրաժարվելու համար և այդ օրվանից միայն ՀՀ քաղաքացի է: «2011 թ. դեկտեմբերի 2-ին, երբ ես նույնիսկ երազել չէի կարող, որ Հայաստանի Սահմանադրությունը կարող է փոխվել, իսկ ես այս ամբիոնից այսօր ձեր հարցերին կպատասխանեմ, դիմել եմ և այդ օրվանից միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի եմ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց Արմեն Սարգսյանը:
Նա մանրամասնեց, որ, լինելով ՀՀ քաղաքացի, Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիություն ստանալու համար դիմել է 2000թ., երբ հրաժարական է տվել Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ ղեսպանի պաշտոնից:  «Դա իմ գործունեության համար անհրաժեշտ քայլ էր, քանի որ դրանից հետո ես պետական ծառայության մասին չէի մտածում: Դիմելուց երկու տարի հետո ստացել եմ քաղաքացիություն, բայց այդ բոլոր տարիներին ես ինձ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի եմ զգացել, ինչն արտահայտվել է իմ գործունեությամբ»,-ասաց ՀՀ նախագահի թեկնածուն:
Նա ընդգծեց, որ Մեծ Բրիտանիայում, եթե անձը երկքաղաքացի չէ, նրան քաղաքացիությունից զրկելը բավականին բարդ գործընթաց է, սակայն երկքաղաքացիության դեպքում քաղաքացիությունից հրաժարվելու դիմումը մերժելու գործընթաց չկա: Նրա խոսքով՝ եթե երկքաղաքացին դիմում է Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիությունից հրաժարվելու հարցով, դիմումն անմիջապես բավարարվում է:
ՀՀԿ-ն և ՀՅԴ-ն ՀՀ 4-րդ նախագահի պաշտոնում առաջադրել են Արմեն Սարգսյանի թեկնածությունը: Խորհրդարանում ՀՀ 4-րդ նախագահի ընտրության քվեարկությունը տեղի կունենա մարտի 2-ին:

Sarkissian holds only Armenian passport since renunciation of UK citizenship in 2011
YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. Presidential candidate Armen Sarkissian assures that he has given up dual citizenship in 2011 and holds Armenian citizenship only.
Speaking during the parliamentary debates on the election of the 4th president of Armenia in response to a question from opposition MP Artak Zeylanyan, Sarkissian said he renounced his UK citizenship on December 2, 2011 and from that day he holds Armenian citizenship only.
“On December 2, 2011, when I couldn’t even dream that the Constitution of Armenia can change and I would  be standing here answering your questions, I applied [for renunciation] and hold solely Armenian citizenship since then,” Sarkissian said.
He further added that he had applied for UK citizenship back in 2000 after resigning as Ambassador of Armenia to the UK.
“It was necessary for my activities because I wasn’t thinking about service after it. I was granted citizenship after two years since applying, but during those years I felt myself as citizen of Armenia, which was reflected in my activities”, he said.
He stressed that if a person doesn’t hold dual citizenship in Great Britain, stripping someone from citizenship is a rather difficult process, but if a person holds dual citizenship there is no process of denying a renunciation application.
According to Sarkissian, when a dual citizenship holder applies for renouncing citizenship in the UK, the application is granted immediately.
Earlier in January Armen Sarkissian, Armenia’s Ambassador to the United Kingdom, was offered by incumbent President Serzh Sargsyan, who also serves as President of the country’s ruling Republican Party, to be the party’s candidate for the upcoming presidential elections. Sarkissian initially requested a brief period of time for pondering the offer, and in the meanwhile held various meetings with political parties, civil society representatives, Diaspora structures and others, and subsequently agreed to be nominated.
Few days later the HHK and the ARF, the ruling coalition, officially nominated Sarkissian’s candidacy for the presidential election.