ՀՀ ՊՆ կենտրոնական դեղաբազայում պաշտոնեական կեղծիքի միջոցով շուրջ 40 մլն դրամի հափշտակություն է կատարվել
ՀՀ ՊՆ կենտրոնական դեղաբազայում պաշտոնեական կեղծիքի միջոցով շուրջ 40 մլն
դրամի հափշտակություն է կատարվել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ 2015-2017 թվականների ընթացքում ՀՀ ՊՆ N զորամասի (կենտրոնական դեղաբազա) հրամանատարի տեղակալ, մայոր Լ. Ա.-ն և պաշտոնատար այլ անձիք շահադիտական նպատակով, չարաշահել են իրենց պաշտոնեական դիրքը և ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ մտցնելով պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող ելքի ապրանքագրերում, հափշտակել են շուրջ 40.000.000 ՀՀ դրամի ընդհանուր արժողության տարբեր դեղամիջոցներ և սարքավորումներ, որն առաջացրել է նյութական ծանր հետևանքներ:  Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
Փետրվարի 28-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 314 հոդվածի առաջին մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննության նկատմամբ դատախազական հսկողություն է իրականացվում ՀՀ զինվորական դատախազության  ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչությունում քննվող գործերի բաժնի դատախազի կողմից։
Լ. Ա.-ն ձերբակալվել է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական, ինչպես նաև օպերատիվ-հետախուզական գործողություններ՝ ինչպես դեպքի բոլոր հանգամանքները, այնպես էլ ներգրավված անձանց շրջանակը պարզելու և նրանց արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով:

На центральной лекарственной базе МО РА путем должностного подлога похищено около 40 млн драм
В результате мер, принятых военной полицией Министерства обороны Республики Армения, выяснилось, что в период 2015-2017 гг. заместитель командующего  N-ской в/ч (центральная лекарственная база) майор Л. А. и другие должностные лица с корыстной целью,  злоупотребляя своим служебным положением,  выставляя явно ложные сведения в отпускных  счет-фактурах, совершили хищение лекарственных средств и оборудования на общую сумму около 40 миллионов драм,  что повлекло тяжелые материальные последствия.  Об этом «Арменпресс»  сообщили в службе связей с общественностью Прокуратуры РА.
28 февраля возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 375 и статье 314 Уголовного кодекса Республики Армения. Прокурорский надзор за предварительным расследованием осуществляется прокурором отдела по расследованию особо важных дел  ГСУ по военным делам  СК Армении.
Л. А. задержан, проводятся необходимые следственные и другие процессуальные и оперативные действия для выявления всех  обстоятельств дела и определения вовлеченных в него лиц для   уголовно-правовой оценки их действий.
Примечание: Подозреваемый в совершении возможного преступления считается невиновным, пока его вина не доказана в порядке, определенном Уголовно-процессуальным кодексом,  после вступления приговора суда в законную силу.