Արցախի ԱԺ-ն Սումգայիթի կոտորածի 30–րդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարություն է ընդունել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը փետրվարի 28-ի լիագումար նիստում   ընդունել է հայտարարություն Սումգայիթ քաղաքի հայ բնակչության կոտորածի 30–րդ տարելիցի կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ը ստորև ներկայացնում է հայտարարությունն ամբողջությամբ:
ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ
Հ Ա Յ Տ Ա Ր Ա Ր ՈՒ Թ Յ ՈՒ Ն Ը
Սումգայիթ քաղաքի հայ բնակչության կոտորածի
30–րդ տարելիցի կապակցությամբ
1988 թվականի փետրվարի 27-29-ը, Բաքվից ընդամենը 30կմ հեռավորության վրա գտնվող Սումգայիթ քաղաքի հայ բնակչության հանդեպ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրականացվել է կոտորած և բռնի տեղահանություն։ Նախապես ծրագրված վայրագություններին զոհ են գնացել հարյուրավոր հայեր, մեծ մասամբ՝ կանայք, երեխաներ և ծերեր, հազարավոր հայեր զանգվածային բռնություններով տեղահանվել են, իսկ նրանց պատկանող գույքը՝ հափշտակվել։
Սումգայիթում կազմակերպված հանցագործությունը ադրբեջանական իշխանությունների՝ Նախիջևանի օրինակով խտրականության, էթնիկ զտումների և հայաթափման խորհրդային տարիներին անպատիժ իրագործվող քաղաքականության հերթական դրսևորումն էր, որը շարունակվեց Բաքվում, Գանձակում, Հյուսիսային Արցախի մյուս հայաբնակ վայրերում։ Այդ վայրագություններով Բաքվի իշխանությունները սպառնում էին իր իրավունքների պաշտպանության համար ոտքի ելած արցախահայությանը՝ պատանդ դարձնելով Արևելյան Անդրկովկասի հայությանը: Մինչդեռ այդ օրերին Արցախում ծավալվող համաժողովրդական ազատագրական պայքարը կոչված էր վերջ դնելու հայ մարդու ազգային արժանապատվության հանդեպ ոտնձգություններին և ադրբեջանական իշխանությունների ցեղասպան քաղաքականությանը:
Հարգելով սումգայիթյան եղեռնագործությանը զոհ դարձած անմեղ հայերի հիշատակը և համոզված լինելով, որ պետական մակարդակով իրականացված հայ բնակչության ջարդերն ու կոտորածը անպատիժ թողնելը հանգեցրեց զանգվածային նոր հանցագործությունների և Ադրբեջանի կողմից նորանկախ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի դեմ պատերազմի՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը.
դատապարտում է խտրականության, այլատյացության և անհանդուրժողականության ցանկացած դրսևորում,
գտնում է, որ պաշտոնական Բաքուն ցայսօր շարունակում է լինել ցեղասպանության քաղաքականության կրողը, որի վերջին վկայությունը 2016թ. ապրիլին Արցախի քաղաքացիական բնակչության հանդեպ իրականացված հանցագործություններն են,
վերահաստատում է, որ Արցախի Հանրապետությունը հետևողական է լինելու բռնությունների և տեղահանման ենթարկված ադրբեջանահայության իրավունքների վերականգնման ու պաշտպանման գործում,
կոչ է անում խորհրդարանական կառույցներին, միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին Սումգայիթի հայ բնակչության զանգվածային ջարդերի ու կոտորածի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ դատապարտել Բաքվի կողմից ադրբեջանահայության դեմ իրագործած ցեղասպանական ակտերը:

Parliament of Artsakh adopts statement on 30th anniversary of Sumgait Pogroms
YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. The Parliament of Artsakh adopted a statement during the February 28 plenary session on the 30th anniversary of the massacre of the Armenian population of Sumgait.
ARMENPRESS presents the full statement:
Statement of the Parliament of the Republic of Artsakh on the 30th anniversary of the massacre of the Armenian population of Sumgait
On 27-29 February 1988, atrocities against and forced deportation of the Armenian population was carried out by the Azerbaijani authorities in Sumgait, just 30 kilometers from Baku. Hundreds of Armenians, mostly women, children and elderly people fell victim to a pre-planned massacre; thousands of Armenians were forcibly deported and their property plundered.
The crime committed in Sumgait was another manifestation of the policy of discrimination, ethnic cleansing and expulsion of Armenian people, which, following the example of Nakhichevan, was carried out with impunity by the Azerbaijani authorities during the Soviet period. It later continued in Baku, Gandzak (Kirovabad) and other Armenian settlements of Northern Artsakh. By these atrocities, the Baku authorities threatened the Artsakh Armenians stood to defend their rights, and keeping the Armenians of Eastern Transcaucasia as a hostage. Meanwhile, the national liberation struggle that was unfolding in Artsakh in those days was called to put an end to the infringements of national dignity of the Armenian people and the genocidal policy of the Azerbaijani authorities.
Paying tribute to the memory of the innocent Armenians who fell victim to the genocide in Sumgait and being convinced that the impunity for the pogroms and massacre of the Armenian population organized at state level led to new crimes and a war by Azerbaijan against the people of the newly independent Nagorno-Karabakh Republic, the Parliament of the Artsakh Republic:
condemns any manifestation of discrimination, xenophobia and intolerance,
believes that official Baku continues to pursue a policy of genocide, the latest evidence of which were crimes committed against the civilian population of Artsakh in April 2016,
reaffirms that the Artsakh Republic will be consistent in restoring and protecting the rights of Azerbaijani Armenians who were exposed to violence and deportation,
urges parliamentary structures and international human rights organizations, on the occasion of the 30th anniversary of mass pogroms and atrocities against the Armenian population of Sumgait, to condemn the genocidal acts committed by Baku against the Armenians of Azerbaijan.