Սումգայիթի հանցագործության կազմակերպիչներն արժանի պատիժ չկրեցին. ՀՀ ԱԳ նախարարի ելույթը ՄԱԿ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 37-րդ նստաշրջանի բարձր մակարդակով հանդիպմանը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից։
Էդվարդ Նալբանդյանն իր ելույթում նշել է. «Շնորհավորում եմ դեսպան Վոյիսլավ Շուցին Մարդու իրավունքների խորհրդի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթում իր առաքելության մեջ:
Այս տարի մենք նշում ենք մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում երկու կարևորագույն փաստաթղթերի՝ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի և Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիայի 70-ամյակը:
Համընդհանուր հռչակագիրը մարդու իրավունքների պաշտպանության հիմնարար փաստաթղթերից մեկն է: Այնուամենայնիվ, աշխարհի շատ մասերում դրա դրույթները ոչ միայն շարունակաբար անտեսվել են, այլ նաև կոպտագույն ձևով խախտվել:
Երեսուն տարի առաջ՝ 1988 թ. փետրվար ամսվա այս նույն օրերին, հայկական ջարդեր տեղի ունեցան Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում, որի արդյունքում բազմաթիվ հայեր սպանվեցին, վիրավորվեցին և արտաքսվեցին։ Բռնություններն իրագործվեցին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից` Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի` ինքնորոշման խաղաղ ձգտումների համար հայերին պատժելու նպատակով: Այդ վայրագությունների պատճառով էր, որ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիր Անդրեյ Սախարովը գրեց` «Եթե մինչև Սումգայիթը որևէ մեկի մոտ դեռ կասկած կարող էր լինել, ապա այդ ողբերգությունից հետո ոչ մեկի մոտ բարոյական հնարավորություն չմնաց Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի տարածքային միավորման վրա պնդելու համար»:
Սումգայիթյան կոտորածը լայնորեն դատապարտվեց միջազգային հանրության կողմից, այդ թվում, Եվրախորհրդարանի կողմից՝ համապատասխան բանաձևի ընդունմամբ: Ցավոք, այս հանցագործության կազմակերպիչներն ու իրագործողները ըստ արժանվույն պատիժ չկրեցին: Ինչպես բազմիցս է տեղի ունեցել մարդկության պատմության ընթացքում, անպատժելիությունը բերում է նոր ոճրագործությունների, ինչպիսիք էին հայկական կոտորածները և էթնիկ զտումները Բաքվում, Կիրովաբադում (Գանձակում), Մարաղայում և շատ այլ վայրերում։
Ադրբեջանը դիմում է ամեն միջոցի ձգտելով կոծկել այս ոճրագործությունները, խուսափել պատասխանատվությունից և շեղել ուշադրությունը դրանցից` շինծու մեղադրանքներով, ներառյալ այսպես կոչված Խոջալուի քարոզչական արշավով, փորձելով իրեն ներկայացնել որպես զոհ, իսկ հայերին վարկաբեկել նրանց պիտակավորելով իբր բռնություններ իրականացրած կողմ։
Սա Ադրբեջանի հակահայկական այլատյաց քաղաքականության մասն է կազմում։ Մինչ օրս Ադրբեջանը չի դադարեցրել հայերի նկատմամբ այլատյացության քաղաքականությունը: ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեն, Ռասիզմի ու անհանդուրժողականության դեմ եվրոպական հանձնաժողովը և շատ այլ մարդու իրավունքներով զբաղվող կառույցներ մտահոգություն են հայտնել Ադրբեջանում քաղաքական առաջնորդների, կրթական հաստատությունների և լրատվամիջոցների կողմից հայերի նկատմամբ մշտապես կիրառվող ատելության քարոզի առնչությամբ և որ ադրբեջանցիների մի ամբողջ սերունդ է մեծացել` անսալով ատելության այս հռետորաբանությանը։ Նմանօրինակ հակահայկական քարոզչությունն է, որ հրահրել է հայերի նկատմամբ շարունակական վայրագություններ, ներառյալ 2016թ. ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումները` երեխաների, կանանց, ծերերի սպանությունները, դիակապտությունները, գերեվարված զինվորների` տխրահռչակ ահաբեկչական կազմակերպություններին բնորոշ ոճով գլխատումները:
Երբ առկա է կյանքի անմիջական սպառնալիք, առաջնային նշանակություն է ձեռք բերում հակամարտության գոտում բնակվող անձանց համար ՄԱԿ-ի համապատասխան գործակալությունների և հատուկ ընթացակարգերի հասանելիության ապահովումը, մարդասիրական օգնության տրամադրումը:
Զավեշտալի է, երբ զանգվածային հանցագործություններ իրականացնողների հետ խորհրդակցում են միջազգային կազմակերպությունների ներգրավման և մարդասիրական օժանդակություն տրամադրելու վերաբերյալ նրանց թույլտվությունը ստանալու շուրջ։ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը չպետք է զրկվի մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող կազմակերպությունների հետ համագործակցելուց Ադրբեջանի առարկության պատճառով, մի երկրի, որը տխրահռչակ է հենց մարդու իրավունքների ոտնահարմամբ։
Համընդհանուր հռչակագիրը սահմանում է, որ մարդու անհատական և հավաքական իրավունքների և հիմնարար ազատությունների իրականացումը չպետք է պայմանավորված լինի տարածքի կարգավիճակով, ուր բնակվում է ժողովուրդը: Սա պետք է լինի առաջնորդող սկզբունք բոլոր նրանց համար, ովքեր հավատարիմ են Հռչակագրի համընդհանուր կիրառմանը՝ առանց որևէ «գորշ գոտիներ» թողնելու այնտեղ, որտեղ մարդիկ զրկված են իրենց իրավունքների իրականացման համար միջազգային աջակցությունից: Ուշացած արձագանքը, իրավիճակի հետաձգված դիտարկումը, կանխարգելիչ միջոցառումների բացակայությունը հռչակված հանձնառությունների և տեղում դրանց իրականացման միջև առկա բացթողումներն են: Հիրավի, «իրավունքի կիրառման հետաձգումը իրավունքի մերժումն է»:
Ցանկանում եմ մեջբերել Համընդհանուր հռչակագրի հեղինակներից մեկի` Էլեոնոր Ռուզվելտի խոսքերը. «մենք չենք կարող ունենալ խաղաղություն կամ խաղաղությանը նպաստող միջավայր, քանի դեռ չենք ճանաչում անհատների իրավունքները»:
2015թ. Հայաստանի նախաձեռնությամբ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդը միաձայն ընդունեց Ցեղասպանության կանխարգելման բանաձև: Որպես դրա շարունակություն` կրկին մեր նախաձեռնությամբ, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան դեկտեմբերի 9-ը հռչակեց Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի միջազգային օր: Ինչպես վերջերս նշել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Մայքլ Մյոլլերը. «Հայաստանն առաջատար դեր է ստանձնել 1948 թվականին ընդունված Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիայի կիրառման պաշտպանության գործում»:
Աշխարհի տարբեր մասերում՝ հենց մեր աչքերի առջև, կատարվող էթնիկ և կրոնական խմբերի դեմ ինքնությամբ պայմանավորված հանցագործությունները, բացահայտ կերպով ի ցույց են դնում, որ աշխարհը զերծ չէ այս «նողկալի արհավիրքից» և կանխարգելման օրակարգի վերակենդանացմանն ուղղված միջազգային ջանքերի կրկնապատկումը շարունակում է հրամայական մնալ:
Մարդու իրավունքների խորհրդի այս նստաշրջանին Հայաստանը ներկայացնում է Ցեղասպանության կանխարգելման բանաձև, որով Կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակը նշվելու է գործողությունների հստակ առաջարկություններով և անդրադարձ է կատարվելու այս ուղղությամբ ՄԱԿ-ի և նրա անդամ երկրների գործունեությանը: Դեկտեմբերի 9-ին մենք Երևանում հյուրընկալելու ենք Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության երրորդ գլոբալ ֆորումը։ Այն կարևոր հարթակ կհանդիսանա այս զազրելի հանցագործության դեմ մեր միասնական պայքարի վճռականության արտացոլման, դրա շուրջ իրազեկվածության բարձրացման և կրթության խրախուսման միջոցով ցեղասպանությունների կանխարգելման համար։
Հայաստանը շարունակում է իրականացնել Մարդու իրավունքների պաշտպանության գործողությունների ազգային ծրագիրը, որի հիմնական նպատակն է մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում միասնական քաղաքականության փաստաթղթի ձևավորումը: Մենք պարտաճանաչ կերպով ՄԱԿ-ի պայմանագրային մարմիններին ենք ներկայացրել Հայաստանի ազգային զեկույցները և դրանց իրականացման հաշվետվությունները: Հայաստանը սատարում է Համընդհանուր պարբերական վերանայման գործընթացը և պատրաստվում է կամավոր հիմունքներով ներկայացնել Համընդհանուր պարբերական վերանայման երկրորդ միջնաժամկետ զեկույցը:
Մեր երկիրն ավարտին է հասցնում անցումը կառավարման խորհրդարանական համակարգին: Անցումային ողջ գործընթացի ժամանակ` ներառյալ Սահմանադրական հանրաքվեն, Հայաստանի առանցքային օրենքներում համապատասխան փոփոխությունները և խորհրդարանական ընտրությունները իրականացվել են ներառական մթնոլորտում՝ միջազգային մեր գործընկերների հետ սերտ համագործակցությամբ, և ի ցույց են դրել, որ մեր երկրում հիմնարար ազատությունների պաշտպանության ոլորտում արձանագրված առաջընթացը կայուն է և անշրջելի:
Մենք շարունակելու ենք բարեփոխումների գործընթացը Հայաստանում` հենվելով նաև մեր գործընկերների, այդ թվում` ՄԱԿ-ի կողմից տրամադրված աջակցության վրա:
Պարոն նախագահ, ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի շարունակական հանձնառությունն` առավել ամրապնդելու ժողովրդավարական հաստատությունները, օրենքի գերակայությունը, դատական համակարգը, արդյունավետ կառավարումը, որոնք շարունակում են կարևոր տեղ զբաղեցնել մեր առաջնայնություններում:

Masterminds of Sumgayit massacres were not duly punished – Armenian FM gives speech at UN
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian gave a speech at the High Level Segment of the 37th Session of the UN Human Rights Council. As ARMENPRESS was informed from the press service of MFA Armenia, Nalbandian particularly said,
I congratulate Ambassador Vojislav Šuc on his election as President of the Human Rights Council and wish success in his mission.
This year we mark the 70th anniversaries of two fundamental documents in the field of human rights protection, namely the Universal Declaration of Human Rights and the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide.
The Universal Declaration is widely acknowledged as a milestone document in the history of human rights. Nevertheless, its provisions have not only been continuously ignored, but grossly violated in many parts of the world.
Thirty years ago, during these very days in February 1988 anti-Armenian pogroms broke out in Azerbaijani Sumgait leaving numerous Armenians killed, maimed and deported. They were perpetrated by the authorities of Azerbaijan with the aim to punish Armenians for the peaceful aspirations of the people of Nagorno-Karabakh for self-determination. Those atrocities were the very reason why Nobel Peace Prize Laureate Andrei Sakharov wrote that “even if some doubted it before Sumgait, no one sees a moral opportunity to insist on territorial unity of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan after this tragedy happened.”
The Sumgait massacre was widely condemned by the international community, including by the resolution of the European Parliament. Regrettably, the masterminds and perpetrators of this crime were not duly punished. As it happened many times in the human history, impunity opened the door for new atrocities, including Armenian massacres and ethnic cleansing in Baku, Kirovabad (Gandzak), Maragha and many other places.
By all means Azerbaijan attempts to conceal these atrocities, to avoid responsibility and to shift attention from them through fabricated accusations, including by the so-called Khojaly campaign, trying to portray themselves as victims and discredit Armenians as alleged perpetrators of the violence.
It is a part of Azerbaijan’s xenophobic anti-Armenian policy. The UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination, European Commission Against Racism and Intolerance and many other organizations in charge of human rights expressed concern at constant cases of hate speech in Azerbaijan used against Armenians by political leaders, educational institutions and media and that an entire generation of Azerbaijanis has grown up listening to this hateful rhetoric. It is this kind of anti-Armenian propaganda that has incited continuous atrocities against Armenians, including the gross violations of international humanitarian law committed by the armed forces of Azerbaijan in April 2016 in Nagorno-Karabakh - killing of children, women, elderly people, mutilation of the corpses, beheadings of captured soldiers in the style used by notorious terrorist organizations.
When there is an imminent threat to life the unhindered access of the relevant United Nations agencies and special procedures, provision of humanitarian assistance to the people residing in conflict areas gains utmost significance.
It is perplexing that the perpetrators of such horrendous crimes are consulted for their consent on the engagement of international organizations and the provision of the humanitarian assistance. The people of Nagorno-Karabakh should not be deprived from cooperation with the human rights’ organizations due to the objection of Azerbaijan, a country notorious for the violations of the very human rights.
Universal Declaration stipulates that the realization of the individual and collective human rights and fundamental freedoms must not be dependent on the status of the territory where peoples live. This should serve as a guiding principle for all those who are committed to the universal application of the Declaration without leaving any grey zones where the people are deprived from the international assistance in exercising their rights. Belated reaction, delayed assessment of the situation, the absence of preventive measures – constitute gaps between proclaimed commitments and their implementation on the ground. Indeed, “a right delayed is a right denied.”
I want to recall the words of Eleanor Roosevelt one of the authors of the Universal Declaration “we could not have peace, or an atmosphere in which peace could grow, unless we recognize the rights of individual human beings”.
In 2015 upon the initiative of Armenia the United Nations Human Rights Council passed a unanimous Resolution on the Genocide Prevention. In its development, again upon our initiative, the UN General Assembly assigned December 9th as an International Day of Commemoration of the Victims of Genocide. As recently the United Nations Under Secretary General Mr. Michael Møller stated, “Armenia has become a leading voice for safeguarding the importance of the 1948 Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide”.
What is happening in front of our eyes in different parts of the world, related to the identity-based crimes against ethnic and religious groups vividly manifests that the world is not immune from this “odious scourge” and that it remains imperative to redouble the international efforts aimed at reinvigoration of the prevention agenda.
During this session of the Human Rights Council Armenia presents a resolution on Genocide Prevention which will mark the 70th anniversary of the Convention with specific recommendations for actions and reflect on the activities of the UN and its member states in this regard. On December 9th we will host the Third International Global Forum Against the Crime of Genocide in Yerevan. It will stand as a solid platform for manifestation of our collective resolve against the recurrences of this heinous crime, for raising awareness and promoting education for the prevention of Genocides.
Armenia continues to implement National Plan of Action for Human Rights Protection, the main objective of which is to formulate a unified policy document in the area of human rights protection. We have a good record of submissions of national and follow-up reports to the UN treaty bodies. Armenia supports the Universal Periodic Review process and we are going to submit our UPR second mid-term report on a voluntary basis.
Our country is completing its transition to parliamentary system of governance. Throughout the whole process of transition including the Constitutional referendum, the subsequent amendments of the key laws in Armenia and the parliamentary elections were conducted in an inclusive manner, in close cooperation with our international partners and have demonstrated that the progress achieved in upholding fundamental freedoms is sustainable and irreversible.
We will continue the reform process in our country also making use of the good offices provided by our partners, including the United Nations.
Mr. President, I would like to assure Armenia’s continued commitment for the further consolidation of democratic institutions, rule of law, strengthening of judiciary, good governance, which remain high among our priorities.