Պատասխանատվությունից խուսափելու Ադրբեջանի փորձերն ապարդյուն են. Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի իշխանությունները նպատակաուղղված հակահայկական քարոզչություն են իրականացնում, ռադիկալացնում են իրենց հասարակությանը, փորձելով այն միավորել այսպես կոչված թշնամու դեմ պայքարում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Tert.am լրատվական կայքի հարցին ի պատասխան ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Հարց. Բաքուն և Անկարան, միջազգային տարբեր հարթակներ օգտագործելով, շարունակում են իրենց քարոզչական արշավը` օգտագործելով այսպես կոչված Խոջալուի դեպքերը։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք։
Պատասխան. Հավանաբար մեկ ժողովուրդ երկու պետություն կարգախոսը դրսևորվում է որպես մեկ քարոզչություն, երկու խոսափող։
Խոջալուն օգտագործվում է որպես քարոզչական հնարք, որը հետապնդում է մի քանի նպատականեր։
Առաջին, ակնհայտ է, որ Անկարան ու Բաքուն հանդես են գալիս Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման դեմ։ Հայերի կողմից իրականացված բռնությունների մասին շինծու մեղադրանքներ տարածելով` փորձում են արդարացնել հարյուր տարի շարունակվող իրենց ժխտողական քաղաքականությունը, տարածվող կեղծիքը, թե իբր հայերը ոչ թե զոհն են, այլ` ոճրագործը, ոչ թե կոտորվել են` այլ իրենք են կոտորել և այլ նման զազրելի ստեր։ Անկարան անգամ հասել էր նրան, որ հայ-թուրքական սահմանին հուշարձան էր կառուցել որպես խորհրդանիշ հայերի ձեռքով թուրքերի նկատմամաբ իրականացված կոտորածների, ինչն իր ցինիզմով ցնցել էր միջազգային հանրությանը։
Երկրորդ, աշխարհի տարբեր մասերում այս օրերին ոգեկոչվում է սումգայիթյան ջարդերի 30-րդ տարելիցը և այդ հանցագործության զոհ դարձած հայերի հիշատակը։ Այս առումով Բաքվի և Անկարայի ամպագոռգոռ համատեղ քայլերի նպատակը ստվերելն է այդ տարելիցի ոգեկոչմանը նվիրված միջոցառումների միջազգային հնչեղությունը։
Բաքուն օգտվում է ժխտողական քաղաքականույթան մեջ բազմափորձ Թուրքիայից, որպես ուղեցույց վերցնելով 2015թ.-ի ապրիլի 24-ին Գալիպոլիի միջոցառումների կազմակերպման թուրքական փորձը, որն ուղղված էր Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի ոգեկոչումից միջազգային ուշադրությունը շեղելուն։
Երրորդ, Բաքուն, հետևելով Անկարայի օրինակին, իր հերթին փորձում է ընդունել զոհի կերպար, թե իբր իր ժողովրդի նկատամամբ կիրառվել է բռնություն, հալածանք, այսինքն ինքը տուժող կողմն է։ Այս ռազմավարությունը Բաքվի կարծիքով իրեն դիվիդենտներ կարող է բերել։
Չորրորդ, Ադրբեջանը փորձում է ուշադրությունը շեղել և պատասխանատվությունից խուսափել իր կողմից իրականացված հայերի կոտործաներից` ոչ միայն Սումգայիթում, այլ նաև Բաքվում, Կիրովաբադում, Մարաղայում և այլուր։
Հինգերորդ, Ադրբեջանի իշխանությունները նպատակաուղղված հակահայկական քարոզչություն են իրականացնում, ռադիկալացնում են իրենց հասարակությանը, փորձելով այն միավորել այսպես կոչված թշնամու դեմ պայքարում։ Այս մասին բազմիցս են վկայակոչել միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունները։ Մեկ կողմից սա միջոց է Ադրբեջանի հասարակությանը ներքին հարցերից շեղելու համար, մյուս կողմից` հակամարտության գոտում հայկական կողմերի դեմ որպես քարոզչական զենք օգտագործելու, բանակին ռազմատենչություն ոգեշնչելու համար, իսկ իրականում` հանցագործությունների դրդելու։ Սա հատկապես վառ արտահայտվեց 2016թ. ապրիլին, երբ մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներ տեղի ունեցան խաղաղ բնակիչների և գերեվարված զինվորների նկատմամբ։
Բաքուն միլիոններ է ծախսում այս բազմաշերտ քարոզչության նպատակով, բայց նույնիսկ այդ բազմաթիվ շերտերի տակ էլ հնարավոր չէ թաքցնել իրականությունը։
Նույնիսկ Խոջալու անունը, որը տրվել է քարոզչական այս ալիքին, չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ Խոջալուի բնակիչները, օգտվելով մարդասիրական միջանցքից, հեռացան բնակավայրից մի քանի կիլոմետրերի հեռավորությամբ ադրբեջանական զինված խմբավորումների վերահսկողության տակ գտնվող Աղդամի շրջան, որտեղ և սպանվեցին։ Այս ամենն ապացուցված է հենց ադրբեջանական սկզբնաղբյուրներով, Խոջալուի վերապրածների, անկախ ականտեսների, լրագրողների վկայություններով։ Ներառյալ այն ժամանակվա Ադրբեջանի նախագահը Խոջալուի բնակիչների զոհվելու մեջ մեղադրում էր ոչ թե հայկական, այլ ադրբեջանական զինված խմբավորումներին իշխանության համար մղվող ներքին պայքարի համատեքստում։
Ադրբեջանի փորձերը խուսափել պատասխանատվությունից ապարդյուն են, ուշ թե շուտ նրանք պատասխանատվություն են կրելու։

Попытки Азербайджана избежать ответственности – тщетны: глава МИД Армении
Власти Азербайджана проводят целенаправленную антиармянскую пропаганду, радикализуют свое общество, пытаясь консолидировать его в борьбе против так называемого  врага. Как сообщает Арменпресс, об этом в ответ на вопрос информационного сайта Tert.am сказал министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
-Баку и Анкара, используя различные международные платформы, продолжают свою агиткампанию с использованием так называемых ходжалинских событий. Как Вы прокомментируете это?
-Возможно, лозунг «одна нация – два государства» проявляется как «одна пропаганда - два микрофона». Ходжалу используется как пропагандистский трюк, который преследует несколько целей.
Во-первых, очевидно, что Анкара и Баку выступают против международного признания Геноцида армян.
Распространяя ложные обвинения в насилии, совершенном армянами, они пытаются оправдать свою продолжающуюся 100 лет политику отрицания, распространяемую ложь о том, что якобы армяне не являются жертвами, а - преступники, их не убивали, а они совершили погромы, и аналогичную гнусную ложь.
Анкара даже дошла до того,  что соорудила мемориал на армяно-турецкой границе в виде символа массовых убийств турок армянами, что своим цинизмом потрясло международное сообщество.
Во-вторых, в разных уголках света в эти дни поминают 30-ю годовщину погромов в Сумгаите и чтят память жертв этого преступления. В этой связи целью высокопарных совместных   действий Баку и Анкары является затенение международного звучания мероприятий, посвященных поминанию этой годовщины. Баку пользуется политикой отрицания многоопытной в этом деле Турции, руководствуясь в качестве инструкции турецким опытом  организации событий Галлиполи 24 апреля 2015 года, направленных на отвлечение внимания международного сообщества от поминания 100-ей годовщины Геноцида армян.
В-третьих, Баку, следуя примеру Анкары, в свою очередь пытается принять образ жертвы,  дескать, в отношении его народа было применено насилие, преследования, и он – пострадавшая сторона. Эта стратегия, по мнению Баку, может принести ему дивиденды.
В-четвертых, Азербайджан пытается отвлечь внимание и избежать ответственности за массовые убийства армян, совершенные не только в Сумгаите, но и в Баку, Кировабаде, Мараге и других местах.
В-пятых, власти Азербайджана проводят целенаправленную антиармянскую пропаганду, радикализуют свое общество, пытаясь консолидировать его в борьбе против так называемого  врага. Международные авторитетные организации неоднократно упоминали об этом.
С одной стороны, это способ отвлечь азербайджанское общество от внутренних проблем, с другой стороны – использовать в качестве агитационного оружия против армянских сторон в зоне конфликта, с целью воинственного вдохновения армии и подвигнуть их на преступление.
Это особенно ярко проявилось в 2016 году в апреле, когда были совершены грубейшие нарушения гуманитарных прав в отношении мирного населения и военнопленных.
Баку тратит миллионы на эту многослойную пропаганду, но даже под этими многочисленными слоями невозможно скрыть реальность. Даже название Ходжалу, данное этой агитационной волне, не соответствует действительности, поскольку жители Ходжалу, воспользовшись гуманитарным коридором, покинули населенный пункт в находящийся под контролем вооруженных сил Азербайджана Агдамский район, где они и были убиты.
Все это доказано именно самими азербайджанскими первоисточниками, свидетельствами переживших Ходжалу, независимых очевидцев и журналистов. В числе тогдашнего президента Азербайджана, в убийстве жителей Ходжалу обвинялись не армянские, а азербайджанские вооруженные группировки в контексте внутренней борьбы за власть.
Попытки Азербайджана избежать ответственности – тщетны, рано или поздно они будут привлечены к ответственности.