«Էրդողան, Ալժիրում ցանկալի չես». ալժիրցի հայտնի գրողը բաց նամակ է հղել Թուրքիայի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալժիրցի հայտնի գրող Կամել Դաուդը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Ալժիր այցից առաջ բաց նամակ է հղել նրան՝ կոչ անելով չգալ իրենց երկիր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Ջումհուրիեթ» պարբերականը:
«Էրդողա՛ն, բոլոր ձերբակալվածների, սպանվածների և տանջանքների ենթարկվածների անունից ասում եմ՝ բարով չես գալիս մեր երկիր: Ոչ, Էրդողա՛ն, դու Ալժիրում ցանկալի չես»,- այս տողերով է սկսել նամակը հայտնի գրողը:
Դաուդը նշել է, որ Էրդողանն իր կողմնակիցների և մերձավոր շրջանակների համար Թուրքիան վերածել է շուկայի, իսկ ընդդիմադիրների համար՝ կալանավայրի: Նա հույս է հայտնել, որ ժողովուրդը «ողջ կմնա և կփրկվի» Էրդողանի ձեռքից:
«Դուք պարզապես պատրանք եք: Դուք էլ դա գիտեք, մենք էլ: Շարունակ հղում եք անում այն արժեքներին ու հավատալիքներին, որոնք սիրում ենք՝ որպես փրկիչ Ձեզ ներկայացնելու համար, սակայն հակառակը՝ գերեզմանափոր եք: Նախ և առաջ Ձեր իսկ երկրի, ապա հարևան երկրների համար»,- գրել է ալժիրցի հեղինակը:
Կամել Դաուդը նշել է, որ Էրդողանի պոպուլիզմի պատճառով Թուրքիան դեռ շատ բան է կորցնելու: Նա ընդգծել է, որ Ալժիրը կարիք ունի իսկական ընկերների և դաշնակիցների, այլ ոչ թե Էրդողանի, ում «ձեռքերը արյան մեջ են շաղախված»:
Ալժիրցի գրող Կամել Դաուդը իր «Մերսո, հետաքննություն» գրքի համար 2015 թվականին արժանացել է հեղինակավոր Գոնկուրյան մրցանակի: Նա նաև Ֆրանսուա Մորիակի անվան (Prix Franois Mauriac 2014) և Ֆրանկոֆոնիայի հինգ մայր ցամաքների (Prix des Cinq Continents de la Francophonie 2014) մրցանակների դափնեկիր է:

‘You are not welcome here’ – Algerian writer Kamel Daoud slams Erdogan ahead of visit
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. Algerian writer Kamel Daoud has written an open letter to Turkish President Recep Tayyip Erdogan ahead of the latter’s visit to Algeria, Cumhurriyet newspaper reported.
“Erdogan, on behalf of all the arrested, killed and tortured, I tell you that you are not welcome in our country. No, Erdogan, you are not welcome in Algeria,” the letter says.
Daoud slammed the Turkish president for transforming Turkey into a “market” for his allies, and into a “prison” for opponents.  He expressed hope that “the people will survive Erdogan and stay alive.”
“You are simply an illusion. You know it, we know it. You are continuously citing the values and beliefs which we love in order to present yourself as savior, but on the contrary you are a gravedigger, first of all for your own country and them for the neighboring countries,” Daoud wrote.
He stressed that Algeria needs true friends and allies, not Erdogan “whose hands are covered in blood.”
Kamel Daoud is an acclaimed Algerian writer, laureate of the Prix Franois Mauriac 2014 and Prix des Cinq Continents de la Francophonie 2014.